Elbląg ponownie

Dziś opuszczamy Warmię i kierujemy się w stronę Żuław, do Elbląga. A w Elblągu:
Galeria El - znajduje się w dawnym kościele podominikańskim NMP (XIII-XVI w.), odbudowanym w latach 60-tych XX w. po częściowym zniszczeniu w końcu II wojny światowej.
Biurowiec Alstom - na ulicy Stoczniowej, nieopodal Bramy Targowej, stoi imponujący budynek z czerwonej cegły. Wybudowany został na początku XX wieku i należał niegdyś do zakładów Ferdynanda Schichaua. F.G. Schichau był jednym z najbardziej znanych obywateli Elbląga. Majątek przedsiębiorcy w najlepszym okresie jego działalności wyceniony został na ok. 30 milionów marek. Był również jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta jako współtwórca przemysłu, infrastruktury Elbląga oraz mecenas sztuki. Wspierał hojnymi dotacjami budowę szkół, sierocińców, domów dla ubogich. W uznaniu jego ogromnych zasług dla rozwoju miasta mieszkańcy postawili mu pomnik. Stanął w listopadzie 1900 roku naprzeciwko zakładów. Pomnik został zniszczony w 1945 roku przez Armię Czerwoną.
Ratusz nowomiejski - ratusz przy ul. Łączności 1 to siedziba władz miasta - ma już ponad sto lat. Został zbudowany w latach 1910 - 1912. Przed wojną mieściło się w nim Męskie Reformowane Gimnazjum Realne im. Heinricha von Plauen. Niegdyś zabytkowy budynek otoczony był pięknym ogrodem, jeszcze dzisiaj można oglądać jego pozostałości. Przed budynkiem stoi posąg umierającego Achillesa.
Czołg - czołg T-34 stał się miejskim pomnikiem dzięki serialowi Czterej pancerni i pies oraz faktowi, że to w Elblągu właśnie od 1952 roku stacjonował Pierwszy Warszawski Pułk Czołgów im. Bohaterów Westerplatte, jednostka, w której służyli filmowi bohaterowie serialu. Stąd powstał pomysł postawienia takiego nietypowego pomnika.
Tramwaje - tramwaje wyjechały na ulice miasta w roku 1895, a więc wcześniej, niż np. w Krakowie (1901) czy Gdańsku (1896). W Olsztynie tramwaje pojawiły się w roku 1907 i zniknęły w 1965.
W grudniu 1894 r. koncesję na budowę dwóch linii tramwajowych w Elblągu uzyskała berlińska firma Union-Elektrizitäts-Gesellschaft pod kierownictwem inż. Kreyfelda. 23 listopada 1895 r. oddano do dyspozycji elblążan pierwszy odcinek jednotorowej linii tramwajowej o długości 3,89 km, prowadzący od Dworca Głównego do Starego Rynku i dalej do przystani żeglugowej nad rzeką Elbląg - przy Moście Niskim. Co ciekawe, na tym odcinku nie było żadnych przystanków, tramwaj zatrzymywał się na życzenie pasażerów w dowolnym miejscu. Duże zmiany w elbląskich tramwajach nastąpiły po I wojnie światowej. Właścicielem firmy stało się miasto. Uruchomiono wówczas linie nr 2 i 3. W 1928 r. tramwaje elbląskie przejechały 947 tys. km i przewiozły 3,7 mln pasażerów, a w 1944 r. już 34 mln pasażerów.

 Można się domyślać, że wielu z nich nosiło mundury wojskowe - wszak Elbląg już w latach 30. XX wieku był jednym z większych miast garnizonowych III Rzeszy.
Ścieżka kościelna - to jeden z najciekawszych zabytków miasta, a jednocześnie unikat w skali kraju. Stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Stanowiła najszybszą i najkrótszą drogę pomiędzy nimi, stąd też jej nazwa. Prowadziła ona od kościoła św. Ducha, przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (obecnie Galeria El). Po II wojnie światowej ocalał tylko odcinek łączący ulice Świętego Ducha i Mostową. Całe przejście rozpiera 10 gotyckich łęków. Ocalały fragment Ścieżki kościelnej stanowi jeden z nielicznych, oryginalnych elementów średniowiecznych, który zachował się na elbląskim Starym Mieście.
 Polecam też wpis Czerwcowy poranek w Elblągu
Udostępnij:

36 komentarzy :

 1. Elbląg kojarzy mi się własnie z ciekawymi kamieniczkami, takimi dużymi. I oczywiście z wodą, mostkami i kanałami. Śliczne detale w ten słoneczny dzień

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne kamienice na pierwszym zdjęciu, podobają mi się schody prowadzące do wejścia. Podobne są w Gdańsku. Ogólnie bardzo ciekawie wygląda miasto na Twoich zdjęciach.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe miasto, spokojne i poukładane, a to ważne. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Elbląg to bardzo ładne miasto. Bardzo ładnie go pokazujesz. Intrygująca jest Ścieżka kościelna, jednak zdjęcia nie są podpisane i nie umiem rozpoznać na nich tego fragmentu miasta. Twoją specjalnością - jak zauważyłam są detale. Te,które pokazujesz są naprawdę piękne.Bardzo podoba mi się pierwsze zdjęcie. Domki wyglądają jak z klocków, są śliczne! Kojarzy mi się z Rybnikiem. Tam są takie właśnie uliczki.
  Dzisiaj zapraszam Cię do innego mojego bloga.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ścieżka została pokazana w czerwcowym wpisie, polecam link. Pozdrawiam, Jolu.

   Usuń
 4. Witaj, Zbyszku.
  Ferie mam właśnie, ale póki co, jestem tak zmęczona, żę jedynie nadrabiam zaległości w filmach i lekturach, tym bardziej milo mi, że mogłam obejrzeć świetne zdjęcia i poczytać o Elblągu.

  Pozdrawiam, j.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem ciekawych lektur i miłych ferii. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Piękne miasto i ciekawe zdjęcia, kolorowe kamieniczki są podobne do tych, które są w mieście, gdzie chodziłam do szkoły. Tylko te "moje" odbudowano po wojnie, a "Twoje" chyba nie ucierpiały.
  Czołg chyba przyciąga małych chłopców.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te elbląskie również zostały odbudowane po zniszczeniach. A czołg też dla większych chłopców. Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Ta Ścieżka Kościelna mnie zaciekawiła...
  A zdjęcia jak zwykle ciekawe :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. krakowianka21/2/14

  ależ to pierwsze zdjęcie zachęca,żeby wejść do miasta...śliczne kamieniczki

  OdpowiedzUsuń
 8. W Elblągu byłam raz i to tak dawno, że niewiele pamiętam:)) więc z przyjemnością przeczytałam Twój post.., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. O, to jeszcze remontu torowiska nie skończyli? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy21/2/14

  JESTEM CZESTO W ELBLAGU BO GDY NA PLAZY W KRYNICY,STEGNIE CZYLI NAD MORZEM NIE MA WZGLEDNEJ POGODY TO BALUJE W ELBLAGU TO PIEKNE MIASTO JEST !!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, że mogę dzięki Tobie poznać tak interesujące miasto jak Elbląg, niestety jest trochę daleko, żeby je odwiedzić w czasie jednodniowej wycieczki. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zbyszku. jeśli napiszę, że fotki fantastyczne to będzie chamskie powtarzanie się. Dodam tylko, że Twoje fotki są piękniejsze niż rzeczywistość.
  W dzieciństwie z rodziną byliśmy w Elblągu raz w roku. Tu zostało pochowane pierwsze dziecko moich rodziców. Wituś. Żył kilka dni tylko. Będąc u dziadków w Kwidzynie na wakacjach odwiedzaliśmy grób Witusia. I ojciec opłacał grabarza, który się grobem opiekował. I Pan grabarz nam robił takie przyjęcie na trawie. Wspominam to z sentymentem.
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Vojtku, jak zawsze mnie przeceniasz. Czyli i Ty masz wspomnienia z Elblągiem. U mnie też jest ich kilka. Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Jak zawsze piękne! :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe miasto, Uroku dodają mu stare kamienice, które wprost uwielbiam.
  Ma podobny klimat do Olsztyna, tak mi się przynajmniej wydaje, gdy patrzę na zdjęcia.
  Z przyjemnością poznaję Elbląg widziany Twoimi oczami.
  Pozdrawiam Zbyszku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie porównałbym tych miast. Elbląg jest bardzo uporządkowany architektonicznie. To bardzo czyste miasto, spójne - przynajmniej takie odnoszę wrażenie, gdy w nim jestem. Reklamy nie biją w oczy, zabytki wydają się być wyeksponowanie. Zapraszam na Żuławy. Pozdrawiam :)

   Usuń
 15. Elbląg na Twoich zdjęciach wygląda pięknie.
  Uwielbiam takie śliczne kamieniczki.
  Jak zawsze wspaniale zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię takie stare miasta, a do tego jeszcze zadbane i tak pięknie wyglądające jak na Twoich zdjęciach.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miasto jest rzeczywiście bardzo zadbane, przynajmniej starówka wydaje się być taka. Pozdrawiam

   Usuń
 17. Widok z pierwszego zdjęcia jest piękny. W tym mieście byłam, ale sporo temu i miło było dlatego popatrzeć na Twoje zdjęcia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy23/2/14

  Śliczne kamieniczki lubie oglądać takie cacka pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzisiaj byliśmy w Elblągu. Dzięki Twoim postom widziałam czego szukać. Przejście gotyckie pomiędzy kościołami, galeria El.... jesteśmy zachwyceni! Cudowne miasto, harmonijnie połączony gotyk i nowoczesne kamieniczki.
  Spędzamy urlop na Warmii odwiedzając miejsca, które opisujesz.
  bardzo dziękuję za inspiracje,
  pozdrawiam!
  m.

  OdpowiedzUsuń
 20. pani od matmy23/2/14

  Fotorelacja super, gdzie obraz i opis pięknie idą w parze. Gratuluję i pozdrawiam Zbyszku. Dawno tu nie byłam i muszę trochę poszperać. A dokładniej to szukam informacji o historii pałacu w Drogoszach, może coś znajdę u Ciebie,może masz jakieś linki? będę wdzięczna:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat nie byłem z aparatem w Drogoszach, bo to już Mazury, ale kto wie, co będzie w tym roku.

   Usuń
 21. najważniejsze , że widac zaokrąglenie ziemi :)
  Pozdrawiam Zbyszka piewcę Warmii i Mazur. Wzorowego piewcę-artystę

  Jednak lato to lato!!!!!!!!!
  Chodzi mi o porę roku na fotkach. I nadejdzie. Wróciłem z zebrania wędkarskiego. Opłaciłem składkę za ten rok i mogę wędkować. Ale najwcześniej za trzy tygodnie. Bo na wsi kolo Pułtuska jeszcze zima! Trzyma :)
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vojtku, Ty jak zwykle optymistycznie :) Czekam zatem na relację z Pułtuska. Pozdrawiam

   Usuń
 22. Nawet nie wiedziałam, że Elbląg jest taki ładny :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny blog z dobrymi zdjęciami i komentarzami. Przyjemnie podróżuje się z Tobą po Warmii :-)

  OdpowiedzUsuń