O blogu

Witam. Mam na imię Zbyszek. Dorastałem i mieszkam w Olsztynie, czyli na Warmii, i od 2007 roku prowadzę tego bloga. Ma on wyłącznie charakter hobbystyczny, a prezentowane tematy oraz zdjęcia związane są z moimi zainteresowaniami. Do sierpnia 2016 roku blog nosił nazwę Warmia fotograficznie, dziś to Kochamy Warmię.

Większość ludzi myli pojęcia Warmia i Mazury, dla innych rozróżnianie ich jest nieistotne. Dziś rzeczywiście regiony te, to jedno województwo. A dawniej? Nazwa Warmia wywodzi się od pruskiego plemienia Warmów i ma jasno określone granice. Podczas kolonizowania tych terenów przez Krzyżaków utworzono cztery diecezje. Jedną z nich, największą, była diecezja warmińska z początkową siedzibą w Braniewie. Jak ujął to ks. Barczewski:

"Politycznie należy polska Warmia do Prus Wschodnich, etnograficznie do starodawnej ludności polskiej w trójkącie, otoczonej z jednej strony katolikami niemieckimi, z dwóch stron protestancko-polskimi Mazurami."
 
Proboszcz brąswałdzki pisał:

"Po drogach i polach, zwłaszcza na krzyżówkach, napotkasz często krzyże z pasją, nieraz i figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, Bolesnej, Niepokalanej, świętego Jana Nepomucena i innych świętych i święte. Te częste krzyże i figury świętych na publicznych placach i drogach Warmii to piętno szczero katolickie."
Dla mnie Warmia to moja kraina, moje miejsce do życia. Nie uważam się za Warmiaka, bo dziś takich osób już nie ma. Sądzę, że tworzenie sztucznej otoczki nie ma sensu. Ale pamiętajmy – znajomość historii i pielęgnowanie tradycji to prawdziwy patriotyzm. To wgłębianie się w swoją małą ojczyznę.
Prowadząc bloga, staram się odkrywać niesamowite oblicze Warmii, ukazać jej piękno, ale też prawdziwość, często bez ogródek. Taki przecież jest jej wygląd w XXI wieku. I miło mi będzie, kiedy ktoś dzięki mnie powie: Olsztyn to Warmia, nie Mazury. Idea jest prosta: pokazywać, czyli dawać Wam Warmię, jej historię, kulturę, etnografię, przyrodę, piękno...

Zapraszam wszystkich do skorzystania z możliwości obserwowania bloga przez Facebooka, komentowania oraz korespondowania drogą mailową.

Zastrzegam sobie wszelkie prawa do zdjęć własnego autorstwa. Wykorzystywanie ich jest możliwe tylko za pisemną zgodą. Uszanuj moją pracę i prawa autorskie.

Pozdrawiam serdecznie


PS.
O mnie i o blogu mogliście przeczytać oraz usłyszeć między innymi w:

Blogowanie pomaga w odkrywaniu tajemnic – blog Warmia fotograficznie pełen inspiracji – artykuł w Naszym Olsztyniaku.
Artykuł w 1000 wydaniu Naszego Olsztyniaka wraz ze zdjęciami jeziora Kortowskiego.
Zdjęcie olsztyńskiego ratusza w Naszym Olsztyniaku, który został dodany do tuby umieszczonej pod ziemią z okazji 100-lecia ratusza i 659. rocznicy lokacji miasta. Tuba zostanie odkopana za kolejne 100 lat.
Czterokrotny udział w Blog Forum Gdańsk.
Magazyn Weranda Country, w którym ukazał się artykuł dotyczący kapliczek. Opublikowane zostały zdjęcia mojego autorstwa ukazujące kapliczki warmińskie.
Radio Olsztyn, Bliższe spotkania – audycja Magdaleny Szydłowskiej dotycząca DEN oraz mojej pracy i zainteresowań.
Radio Olsztyn, Małe Ojczyzny – audycja Alicji Kulik, która przeprowadziła ze mną wywiad na temat bloga oraz mojej pasji do Warmii.
Tygodnik Wprost (nr 22, 30, 37, 40, 42), domena blogbox.pl – publikacja wybranych zdjęć z bloga.

Publikuję też w innych miejscach:

Kochamy Warmię | Olsztyn fotograficznie | Olsztyńskie kamienice | Kapliczki warmińskie
Facebook: Kochamy Warmię
Instagram | Pinterest