Olsztyn. Kino Awangarda

Kino Awangarda jest najstarszym funkcjonującym kinem stolicy Warmii i Mazur. Jego początki sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Dziś wyróżnia się repertuarem artystycznym i niszowym. Na szczęście oparło się niszczącej konkurencji.
PS
Po przygotowaniu tego posta, kilkanaście dni temu, moje szczęście z istnienia Awangardy prysło. Olsztyn straci prawdopodobnie ostatnie tradycyjne kino. Grupa Capital Park, do której należy budynek, wypowiedziała mi umowę dzierżawy — mówi Konrad Lenkiewicz, dyrektor kina Awangarda. — Umowa miała obowiązywać do końca czerwca 2012 roku, jednak właściciel ma inne plany związane z tym budynkiem. W kamienicy przy ulicy Stare Miasto 23 kino mieści się od 1912 roku. Na początku nazywało się Teatr Luizy (Luisen-Theater) na cześć pruskiej królowej. Samo kino powstało w 1910 roku i pierwotnie mieściło się w innej, dziś już nieistniejącej kamienicy. Do budynku przy Starym Rynku przeniosło się po półtora roku.

Brońmy tego co dobre.
Pozdrawiam serdecznie
Z. K.
Udostępnij:

6 komentarzy :

 1. Anonimowy7/5/11

  Jak to w Polsce, multikina i inne molochy, a mi tez brakuje sentymentalnych sal, kinowych kawiarenek ciekawych architektoniczne budynków kin, dbajmy o to co mamy!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. pani od matmy8/5/11

  moje pokolenie pamięta jeszcze kino Polonia przy Pieniężnego i kino Kopernik przy 1 Maja i to są naprawdę wspomnienia, nie wiem czy nasze dzieci nie zatęsknią kiedyś do takiej magii i wyjątkowości dawnych salek kinowych. pozdrawiam Cię gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 3. A chciałam napisać, jaka to radość, że jeszcze takie kino funkcjonuje. To magiczne miejsca i żal ściska serce, gdy na naszych oczach znikają. We Wrocławiu są jeszcze takie kina, gdzie bez popcornu można coś obejrzeć, ale czy długo jeszcze przetrwają...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jolu... święte słowa, ciekawi mnie tyko kiedy zrozumiemy, że warto dbać o historię.
  Pani od matmy... o, ja też pamiętam, w kinie Polonia był ogromny kryształowy żyrandol.
  Manitou... trzeba będzie wybrać się do tego Wrocławia, w sentymentalną podróż:)
  Pozdrawiam
  Z. K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. szkoda kina

  OdpowiedzUsuń