Olsztyn. Knosały/Mochnackiego

Ulica Ryszarda Knosały. To bardzo krótka uliczka, która znajduje się nieopodal Starego Miasta. Kryje w sobie wspaniałe zabytkowe kamienice, historię miejskiej gazowni, a na zapleczu opisywany przez mnie wcześniej dawny tartak rodziny Raphaelsohnów. Nazwę zawdzięcza Ryszardowi Knosale, nauczycielowi i działaczowi warmińskiemu.
Wspaniały hotel i znakomicie odrestaurowana kamienica z przylegającym murem. 
Budynek (w kremowym kolorze) przy ulicy Knosały 7 pochodzi z początku XX wieku, prawdopodobnie z 1904 roku. Należał niegdyś do firmy właściciela pobliskiego tartaku Orlowski und Comp, a mieszkania w nim były zarezerwowane dla lokatorów o wysokim statusie społecznym. Początkowo na każdej kondygnacji było tylko jedno mieszkanie.
Kamienica ma bogato zdobione elewacje i wnętrze. Rzemieślnicy zastosowali ornamenty roślinne, a fasadę pokryli żłobkowanym tynkiem. Na efektowny wygląd wpływ ma też taras z kolumnadą. Remont przeprowadzony w 1945 roku nie zniszczył na szczęście charakteru budynku, a jego odrestaurowanie w 2011 nadało mu wspaniałego blasku.
Miejską gazownię uruchomiono 15 października 1889 roku. Działała w tym budynku do połowy lat 70. ub. wieku. "Miejski" gaz ziemny produkowano tu metodą koksowania węgla kamiennego. Gazownię zamknięto i zlikwidowano część obiektu - jednak tylko w części naziemnej. Pozostała podziemna infrastruktura, instalacje, a zwłaszcza zbiorniki ze smołą pogazową, które znajdują się w gruncie. Rekultywacja tego terenu zajmie wiele lat.
I opisywany już wcześniej Tartak Raphaelsohnów w zakolu Łyny. Rzeka zapewniała drogę transportową dla sosnowego surowca, który na przełomie XIX i XX w. potrzebny był do produkcji podkładów kolejowych i domów. Przemysł drzewny stał się więc jedną z olsztyńskich specjalności. Tartak istniał do połowy lat 20. ub. wieku. Po wojnie teren przejął skarb państwa. Mieściły się tu: baza tramwajowa, MPK, PGM, magazyny i warsztaty. Tartak to symbol czasów pary, żelaza i rozwoju miasta. Należy pamiętać, że Olsztyn z małego miasteczka stał się prężnym ośrodkiem wojskowym i przemysłowym. Główny budynek tartaku datowany jest na ok. 1878 rok.

Ulica Maurycego Mochnackiego. W okolicy poniższej kamienicy znajdował się założony w latach 70. XIX w. Zakład Powozów Julius Reizug, w którym produkowano głównie pojazdy konne, sanie i pojazdy parowe, a po pierwszej wojnie światowej powstała montownia i serwis samochodowy. Prowadzono również usługi kowalskie, stolarskie, kołodziejskie, tapicerskie i lakiernicze. Do drugiej wojny światowej, przy ulicy Mochnackiego znajdowała się część dzielnicy żydowskiej.
Zabytkowa, secesyjna kamienica położona przy ul. Mochnackiego 4 wybudowana została w 1904 roku przez Żyda Abrahama Brünna, który prowadził sklep ze skórami i materiałami włókienniczymi. Kamienica była znana jako Domek Abrahama. Od kilkudziesięciu lat znajduje się tu zakład zegarmistrzowski. Dom Abrahama Brünna to obok Bet Tahara, domu narodzin Ericha Mendelsohna, pozostałości kirkutu, śladów macew przy willi Casablanka, miejsca, gdzie mieściły się olsztyńskie synagogi, jedna z niewielu pozostałości po kulturze żydowskiej w Olsztynie.
Udostępnij:

36 komentarzy :

 1. Hej Zbyszku!
  Przepięknie odrestaurowanie kamienice. I bardzo dobrze. Jednak za dużo takich zabytków w Polsce popada w ruinę. To są nasze skarby narodowe i dziedzictwo przeszłości.
  W Warszawie niedawno deweloper zburzył pamiątkowe, historyczne budowle. Jak znam rzeczywistość nic mu się nie stanie.
  Trzeba takie skarby pokazywać.
  Bo nie szuka teraz zbudować nowy dom.
  Pozdrawiam Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najłatwiej postawić nowe, a to przecież domy z historią. Ale nie ukrywajmy, pieniądze na remont w takim przypadku są ogromne i bez zagranicznych inwestorów się nie obejdzie. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Pięknie odnowione kamienice :)
  Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię oglądać Olsztyn :-)
  Jakby nie było miasto mojej młodości...

  OdpowiedzUsuń
 4. I pomyśleć, że w Olsztynie mieszka ciotka mojego męża, a ja byłam tam tylko jeden raz.
  W każdym bądź razie, kiedy już się tam wybiorę, bo prowokowałeś mnie kilka raz, to spotkamy się gdzieś zapewne w jakimś ciekawym miejscu....

  Uściski :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. EMERYT5/1/13

  Piękne kamienice. Niestety innych stan jest opłakany, serce się kroi. Kamienice to podstawa jeśli chodzi o urok miasta, pewien że tak powiem magnetyzm, który nadaje miastu klimat. Niech remontują chciałbym kiedyś w takiej zamieszkać...

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawy ten tartak.., szkoda, że niszczeje...., kamieniczki ładne.., miłe miasto, pozdr:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tartak będzie wyremontowany na muzeum.

   Usuń
 7. Dzisiaj u Ciebie historia zazębia się z przyszłością.
  Stare kamieniczki zawsze mnie zatrzymywały. Nadają miejscu niezapomniany klimat. Swój urok mają w architekturze, która już nie powróci. Dlatego warto, aby przetrwały te, które pozostały. Ciekawa jestem odbudowy tartaku...
  Pozdrawiam serdecznie:)  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czekam na odbudowę tartaku. To bardzo ładna okolica, w zakolu Łyny, w centrum. Już coś się tu dzieje. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo ciekawe jest czwarte zdjęcie. Mieszanka stylów, z jednego wchodzimy w drugi... niewątpliwie ten wyeksponowany jest najciekawszy, najładniejszy.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Zbyszku, nasze miasta z każdym dniem są piękniejsze. Cudowne kamieniczki stały się ozdobą miasta.
  Jestem zauroczona naszym krajem. Twoje zdjęcia oddają to piękno.
  Zbyszku, bardzo dziękuję za wsparcie!
  Serdecznie pzodrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wsparcie jest najważniejsze, nie dajmy się :)

   Usuń
 9. Przejeżdżam przez Olsztyn, ale nie znam go wcale. Zawsze gonimy przed siebie, gdzie indziej:) Może kiedys skuszę się na zwiedzanie ?

  OdpowiedzUsuń
 10. krakowianka6/1/13

  bardzo ładne kamieniczki...ten obrazek zawsze mi jest bliski,tam,gdzie kamieniczki,ulice nabierają uroku,niezaprzeczalnego...
  Poznaję Olsztyn,dzięki Tobie Zbyszku...:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, dziękuję, pozdrawiam.

   Usuń
 11. Głupia sprawa, ale najbardziej podoba mi się ceglany tartak i domek Abrahama. Gładyszów mam chyba w nadmiarze, a cegła prawie zawsze wygląda autentycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak ja lubię cegłę, a jeszcze bardziej cegłę wewnątrz, dobrze oświetloną. Klasa.

   Usuń
 12. Ładne elewacje, ciekawe wnętrza będą musiały zapracować na "własną" duszę. Tak zbytnie uładzenie budzi obawy, jak powyżej I am pisał, ale może z czasem...
  Dobrze, że są inwestorzy, budynki nie giną, zapomina się o pierwszych właścicielach, cóż takie czasy...
  Olsztyn pięknieje, ile tam ciekawych budynków, tylko te wieżowce w oddali..wiem, wiem ludzie muszą gdzieś mieszkać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze trochę tej duszy zostaje. Martwi mnie tylko, że wnętrze bardzo nowoczesne, nijak nie pasuje do uroku kamienic.
   A wieżowce..., tu i tak nie jest źle :)

   Usuń
 13. Kamieniczki odrestaurowane wyglądają wprost bajecznie.
  Tak w ogóle byłoby bajecznie, gdyby nie widok tych nowszych domów,
  które psują całą architekturę.
  Szkoda też, że nikt się nie zajął tym tartakiem.
  Przecież jego też można byłoby odrestaurować.
  A tak to tylko straszy.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie trwają prace nad odrestaurowaniem tartaku. Pozdrawiam

   Usuń
 14. Od mojego ostatniego pobytu w Olszynie bardzo duzo sie zmienilo...
  Moze znajdzie sie ktos, kto odremontuje tartak...
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 15. podoba mi się Domek Abrahama, lubię takie klimaty,
  a ta barierka i wąski chodnik przy zabytkowym budynku nieodmiennie kojarzą mi się z małymi miasteczkami w północnej Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zółte barierki to zmora Olsztyna, chociaż lepsze to niż pordzewiałe łańcuchy :)

   Usuń
 16. Spora dawka historii i bogato ilustrowana - bardzo cenię takie wpisy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś czasy obrazków, słowa nie są w modzie :)

   Usuń
 17. Fajny mini-przewodnik po najpiękniejszych budynkach w rodzinnej okolicy, dzięki wielkie

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy7/1/13

  Niesamowicie urzekł mnie tartak, choć niesamowicie zniszczony. Wierzę, że uda się go odrestaurować ze środków unijnych i odpowiednio wykorzystać. Szkoda by było, gdyby tak wspaniały zabytek uległ kompletnemu zniszczeniu.
  W mojej rodzinnej wiosce była cegielnia z mnóstwem kominów, teraz został tylko jeden komin, czego nie mogę odżałować. Każdy komin był prawdziwym dziełem sztuki i gdy wjeżdżałam do wsi, to zawsze pierwsze mnie witały.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jak ja lubię wiejskie kominy. Szkoda, że znikają z widoku za sprawą ludzi. Pozdrawiam

   Usuń
 19. Szkoda, że takie zabytki, jak ten tartak niszczeją przez lata, bo nie ma pieniędzy i chęci na ich odrestaurowanie i zadbanie o to...

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy9/1/13

  No łądne, ładne:) Takie się tutaj "osamotnione" wydają ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Niektóre kamienice są pięknie odnowione i z przyjemnością się na nie patrzy. Przykro jednak patrzeć na niszczejące budynki, którymi nie ma się kto zająć, bądź nie ma pieniędzy na ich renowacje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń