Rowerem przez Warmię: Olsztyn-Dobre Miasto

Kolejna warmińska wycieczka rowerowa, która ukazuje piękno mojego ukochanego miejsca na ziemi.
Dobre Miasto leżące na Warmii znajduje się 25 km od Olsztyna. Należy kierować się drogą nr 51 na Lidzbark Warmiński, Braniewo, Bartoszyce. Ta licząca około 11.000 mieszkańców miejscowość, zlokalizowana jest na wyspie pomiędzy ramionami rzeki Łyny. Nazwa miasta najprawdopodobniej wywodzi się od pruskiego słowa gudde oznaczającego krzak, zarośla.
Co zwiedzamy:
-gotycką kolegiatę Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - drugą co do wielkości świątynię Warmii, posiada ona tytuł Bazyliki Mniejszej od 19 maja 1989,
-w świątyni: rzeźba Madonny z XV wieku oraz późnobarokowy ołtarz z 1748,
-kościół p.w. Św. Mikołaja,
-basztę obronną zwaną "Basztą Bocianią". Znakiem Dobrego Miasta jest Bociania Baszta. Boćki uznały, że jest ona doskonałym miejscem do zamieszkania. Baszta i jej ptasi lokatorzy są wdzięcznym tematem pamiątkowych zdjęć pstrykanych przez turystów.
-kościół ewangelicki - obecna biblioteka.
Fakty dotyczące miasta:
Dobre Miasto zostało założone na początku XIV wieku na miejscu osady Prusów. Prawa miejskie otrzymało 26 grudnia 1329 roku. W latach 1466-1772 Dobre Miasto znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej. W czasie wojny z Krzyżakami okupowane było przez wojska wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna, które obrabowały skarbiec kolegiaty. W latach 1626-1629 trwała okupacja wojsk szwedzkich.
Decydujące znaczenie dla rozwoju miasta miało przeniesienie tu Kapituły Kolegiackiej. W ciągu kilkudziesięciu lat kanonicy wybudowali kościół, odpowiadający rangą kapitule, szkołę parafialną oraz szpital. Wraz z budową kolegiaty zaczęto wzmacniać obwarowania miejskie. W XIX wieku przez około 30 lat Dobre Miasto było miastem powiatowym. Przeżyło wówczas okres intensywnego rozwoju. Powstało tu wiele fabryk oraz małych zakładów. W czasie II wojny światowej wojska radzieckie zniszczyły prawie 65% miasta. Po wojnie głównym zadaniem było odbudowanie Dobrego Miasta.
Ciekawostki:
Dziś Dobre Miasto to piękne, spokojne miejsce. Polecam je wszystkim, którzy przejeżdżają drogą krajową nr 51. Warto się tu zatrzymać chociaż na chwilkę, choćby na lody. A może warto spędzić tu więcej czasu. Dookoła lasy Wichrowskie, które zachwycają bogactwem natury. Liczne jeziorka, różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą cudowny klimat. Uroku dodaje płynąca między wzgórzami i lasami rzeka Łyna. Jest ona jedenastą co do długości rzeką w kraju. Polecam też spływy kajakowe rzeką Łyną, wiem, bo sam zmagałem się z kajakiem i woda. Było wspaniale.
A dla głodnego najlepsza pizza w PIZZERII RONDO przy pl. Jana Pawła II 2/3.
W Dobrym Mieście urodzili się też znani ludzie:
-Friedrich Ernst Dorn, odkrył pierwiastek chemiczny radon,
-Wacław Ciepłucha, uczestnik obrony Westerplatte,
-Krzysztof Daukszewicz, polski satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, gitarzysta i kompozytor,
-Waldemar Milewicz, był korespondentem wojennym.