Warmińskie zakątki gminy Dywity

   Zapraszam na rowerową wyprawę wokół Olsztyna. Wyruszamy w olsztyńskim Lesie Miejskim, jadąc przez Dywity, Różnowo, Kieźliny, Wadąg, docieramy do stolicy Warmii i Mazur. To piękne i malownicze tereny w dorzeczu rzeki Wadąg oraz Łyny, gdzie króluje przyroda, warmińskie kościoły i kapliczki.
Las Miejski w Olsztynie to wyjątkowe miejsce. Jedyny w Polsce kompleks leśny i rekreacyjny. Cały obszar liczący 1 415,87 ha znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Kompleks główny obejmuje 1100 ha. W lesie zlokalizowane są ścieżki rowerowe dostosowane kolorystycznie do stopnia trudności. I tak: 
1. Rowerowy szlak „rodzinny” wykorzystuje istniejące drogi leśne najlepszej jakości. To szlak przebiegający po terenach ciekawych historycznie i przyrodniczo oraz o bardzo przystępnym dystansie wynoszącym niespełna 10 km.
2. Rowerowa trasa XC (cross country) przypomina trasy maratonów MTB, cieszących się coraz większą popularnością, 7 km.
3. Rowerowa trasy ENDURO, prowadząca po wąskich i krętych ścieżkach daje wiele frajdy miłośnikom szybkiej jazdy w trudnym terenie. Enduro jest jednym z dynamiczniej rozwijających się stylów jazdy na rowerze górskim, 4 km.
4. Rowerowa trasa EXTREME to zupełna nowość - specjalnie przygotowane ścieżki, tzw. „singletrack” wymagające sporych umiejętności i doświadczenia, a także odpowiedniego roweru i wyposażenia. Są to jedne z pierwszych tego typu tras w Polsce. Trasy EXTREME to także działający na terenie Lasu Miejskiego Bikepark Wąwóz, który dostosowany jest do potrzeb początkujących rowerzystów extremalnych.
Kierując się jedną z takich ścieżek, wzdłuż drogi Olsztyn-Bezledy, docieramy do Dywit.
To miejscowość licząca około 3 tysięcy osób, siedziba podolsztyńskiej gminy Dywity. Wieś wzmiankowana w 1354, lokowana w 1366. Nazwa pochodzi od pruskiego słowa z języka plemienia Warnów - Dywitzen, co oznacza "Góra Boga". Dywity znacznie ucierpiały w czasie wojen w XV i XVI w i związanych z nimi klęsk głodu. W 1772 r. wieś zamieszkiwała wyłącznie ludność polska wyznania katolickiego. Do połowy XIX w. głoszono tu kazania wyłącznie w języku polskim. Zabytki to: kościół neogotycki z 1894 r., wybudowany na miejscu średniowiecznego. Wieża w dolnych kondygnacjach gotycka, nadbudowana w XIX w., wnętrze kościoła neogotyckie, kapliczka z dzwonniczką z 1888 r.
Jadąc dalej kierujemy się do Różnowa oddalonego ok. 4 km od Dywit. To wieś zlokalizowana w pięknej dolinie, skomunikowana z Olsztynem linią autobusową, z pięknymi widokami na pola i lasy.
Z Różnowa możemy pojechać dalej, aż do Dobrego Miasta, polną drogą dostać się do Kieźlin, bądź tak jak ja wrócić do Dywit, zjeść smaczny obiad w karczmie „Stodoła” i ruszyć dalej. Polecam talerz rybaka i talerz babuni.  Palce lizać!
Po tak sutym posiłku skierowałem się w stronę Kieźlin, asfaltową drogą, przy jednym z największych cmentarzy komunalnych dla miasta Olsztyn.
Kieźliny to podolsztyńska wieś, granicząca z północnym Olsztynem, nad rzeką Wadąg. To urocza i zadbana miejscowość, w której znajduje się kościół p.w. św. Rozalii. Kościół został zbudowany w 1906 roku w stylu neogotyckim. Poświęcił go dziekan olsztyński ks. Józef Teschner i nadał imię ku czci św. Rozalii, patronki dotkniętych zarazą. We wsi dwie kapliczki datowane na 1886 rok.
Dalej kieruję się w stronę wsi Wadąg. Na 10 listopada 1337 jest datowany dokument przekazania Janowi i Piotrowi z sołectwa ówczesnego miasta Wartemborka (dziś Barczewko) ziemi nad rzeką Wadąg celem założenia wsi. Zasadzenie powiodło się, we wsi zbudowano młyn. Na rzece zbudowano most, przez który wiódł najważniejszy trakt z Olsztyn do Dobrego Mista i Lidzbarka Warmińskiego.
Miejscowość składa się z dwóch części: starszej oraz nowego osiedla domków jednorodzinnych. Wieś położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna. Dojazd komunikacja miejską. Miejscowość ulega ciągłej rozbudowie. W okolicy znajduje się jezioro Wadąg, o powierzchni 494 ha i głębokości 35 m. położone wśród pól i lasów Pojezierza Olsztyńskiego. Jezioro składa się z trzech akwenów połączonych otwartym plosem. Żyją w nim sumy - olbrzymy o długości ciała powyżej 2m i wadze przekraczające 40kg. Trzeciego co do wielkości złapanego suma w Polsce złowiono właśnie tutaj.  W jeziorze żyją też: sandacz, leszcz, szczupak, węgorz. Rzeka Wadą wypływa jako Kanał Dymerski na południowy wschód od Biskupca. Główny dopływ – Kiermas. Odcinek o nazwie Wadąg bierze swój początek w jeziorze Wadąg, które zbiera wody z kilku cieków wodnych.
Ze wsi Wadąg kierujemy się już drogą do Olsztyna, również odcinkiem Lasu Miejskiego, wzdłuż ulicy Jagiellońskiej.
Polecam Warmię!