Jesteśmy w Dobrym Mieście /1/

Dziś gratka dla zwolenników cegły. Z racji codziennego przejeżdżania przez to piękne miasto postanowiłem: wysiąść wreszcie z auta, rozejrzeć się dookoła, sfotografować to, co mi najbliżej sercu leży i szybko zamieścić na blogu, aby wczesna wiosna nie uciekła za daleko. 
Dobre Miasto można zwiedzić bardzo szybko, wszystkie najważniejsze budowle zlokalizowane są wokół ronda. Przez miasto przebiega droga krajowo-widokowa nr 51, wystarczy tylko dokładnie się rozglądać. A na poważnie...Dobre Miasto leżące na Warmii znajduje się 25 km od Olsztyna. Ta licząca około 11.000 mieszkańców miejscowość, zlokalizowana jest na wyspie pomiędzy ramionami rzeki Łyny. Nazwa miasta najprawdopodobniej wywodzi się od pruskiego słowa gudde oznaczającego krzak, zarośla. Dobre Miasto zostało założone na początku XIV wieku na miejscu osady Prusów. Prawa miejskie otrzymało 26 grudnia 1329 roku. W latach 1466-1772 znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej. W czasie wojny z Krzyżakami okupowane było przez wojska wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna, które obrabowały skarbiec kolegiaty. W latach 1626-1629 trwała okupacja wojsk szwedzkich.

Decydujące znaczenie dla rozwoju miasta miało przeniesienie tu Kapituły Kolegiackiej. W ciągu kilkudziesięciu lat kanonicy wybudowali kościół, odpowiadający rangą kapitule, szkołę parafialną oraz szpital. Wraz z budową kolegiaty zaczęto wzmacniać obwarowania miejskie. W XIX wieku przez około 30 lat Dobre Miasto było miastem powiatowym. Przeżyło wówczas okres intensywnego rozwoju. Powstało tu wiele fabryk oraz małych zakładów. W czasie II wojny światowej wojska radzieckie zniszczyły większą część miasta.
Suplement, 2.05.2015 r.
Sezon na grilla uważam za rozpoczęty, chociaż mogłoby być o kilka kresek cieplej. Po wizycie w mazurskich Szwaderkach i zakupach rybnych specjałów bez kozery mogę polecić ten oto przepis na pstrąga. Do tego Porter Warmiński z Kormorana i drugi krok w chmurach murowany.

Pstrąg pieczony z herbacianym masłem
• 2 pstrągi
• 4 łyżki masła
• 4 saszetki zielonej herbaty
• pieprz cytrynowy
• 2-3 łyżki oliwy
Pstrąga oczyścić, wypełnić masłem wymieszanym z herbatą, z zewnątrz oprószyć pieprzem cytrynowym, skropić oliwą, odstawić w chłodne miejsce na kilka godzin. Grillować lub piec 25 min. w temperaturze 150 stopni.