Kochamy Warmię

Od sierpnia na blogu trochę zmian. Śpieszę donieść, że zmienił się adres strony, od wczoraj zaglądacie na kochamywarmie.pl. Uporządkuje to trochę spraw, ujednolici tematykę i będzie idealnie kontrastowało z profilem na FB. Oczywiście poprzedni adres bloga widnieje w bardzo wielu miejscach, linkach, a przede wszystkim w waszych czytnikach. Zatem jeśli macie chwilkę, to podepnijcie proszę nowy. Inaczej ruch zatrzyma się na poście Tour de Warmia, czyli Warmia na sierpniowy weekend. Ja dokonuję zmian w portalach społecznościowych, agregatorach, wszelkich wtyczkach, etc. Trochę poprzestawiało się nawet w widżetach na blogu. Ale wszystko jest do naprawienia. 
Gdyby ktoś miał ochotę poznać meandry zmiany domeny to zapraszam na priv. Wyjaśnię krok po kroku. 
A dziś zamglone zdjęcia z pięknego warmińskiego poranka.
Kochajcie Warmię, bywajcie na Warmii. Jak to powiedział mój blogowy kolega: Egipt nie wypalił, Tunezja też nie, zatem zostaje twoja Warmia. Taki żarcik.

Czyżby już jesień? W lasach kwitną wrzosy, przynajmniej tak jest w rezerwacie Warmińskie Buczyny pod Jonkowem, noce pozostawiają wiele do życzenia, a poranki przesiąkły już chłodem. Wczoraj byłem nad Wulpińskim i wiało tak, że kurtka zimowa to mało. Za to zareklamuję, a co mi szkodzi, w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie pyszne i ciepłe jadło, ogień grzeje, no jest super.Z Warmią nieodłącznie związana jest postać Feliksa Nowowiejskiego. Kompozytor, organista, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego urodził się 7 lutego 1877 w Wartemborku (dziś to Barczewo na Warmii), zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. W latach 1887-93 uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce, w której uczył się harmonii oraz gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, waltorni i organach. W 1893 przeniósł się wraz z rodziną do Olsztyna, gdzie grał w orkiestrze pułku grenadierów oraz był organistą w kościele pw. św. Jakuba. "Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" – głosi uchwała przyjęta przez Sejm. W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 r. – 140. rocznica urodzin twórcy. Nowowiejski skomponował muzykę do wiersza Marii Konopnickiej pt. Rota, w 1920 roku zaangażował się w działania poprzedzające plebiscyt mający rozstrzygnąć o przyłączeniu Warmii i Mazur do wyzwolonej Polski. Zorganizował w dziesięciu miastach koncerty, z których dochód przeznaczył na potrzeby plebiscytu, podczas których zaprezentowana została jego pieśń do słów Marii Paruszewskiej O Warmio moja miła, uznana po latach za hymn Olsztyna. Tu możecie posłuchać tej melodii.
O Warmio moja miła, utwór znany również pod tytułami Hymn Warmiński i Hymn warmiński – utwór muzyczny powstały w 1920 roku jako propolska pieśń plebiscytowa. To oficjalny hymn i hejnał Olsztyna. Melodię do utworu napisał Feliks Nowowiejski. Tekst hymnu opublikowała Gazeta Olsztyńska 18 maja 1920 roku, podając jako jego autorkę poetkę Marię Paruszewską.

O Warmio moja miła
Rodzinna ziemio ma.
Tyś mnie do snu tuliła,
Miłością pierś ma drga
Zdradziecko byłaś wzięta,
Bo chytry był nasz wróg
Niewoli srogie pęta,
Rozerwał dziś sam Bóg!
W 1961 roku w Barczewie dzięki inicjatywie Muzeum Mazurskiego w Olsztynie powstało muzeum Feliksa Nowowiejskiego. Mieści się w domu, zbudowanym w miejscu, gdzie stał dom rodzinny kompozytora. Na frontowej ścianie budynku muzeum umieszczono pamiątkową tablicę, a wewnątrz zgromadzono pamiątki po Feliksie Nowowiejskim: fotografie, nuty, rękopisy utworów, dyplomy, książki o tematyce muzycznej, afisze, programy, nagrania, rzeczy osobiste. Od 2007 roku muzeum nosi nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego. W Barczewie odbywa się też Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.

O Warmio moja miła interpretacja w PJM.