Termy, uzdrowisko, zamek i oranżeria | Lidzbark Warmiński zaprasza

Średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim był siedzibą biskupów warmińskich i stolicą Warmii. Tak dobrze zachowanej, niezniszczonej podczas ostatniej wojny budowli podobnej klasy i urody nie ma w tej części Europy. Stąd określenia zabytku jako Wawel północy, perła gotyku, które oddają unikatowy charakter tej warowni powstałałej u zbiegu dwóch rzek, Łyny i Symsarny. Wcześniej pogańscy Prusowie nieopodal zbudowali gród zwany Lecbarg, który w 1240 roku zdobyli Krzyżacy i nazwali Heilsbergiem (Górą Zbawienia). Murowany zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku, później był rozbudowywany.
Lidzbark Warmiński zapisał się w historii nie tylko jako stolica Warmii. Tu na początku XVIII wieku szwedzki król Karol XII podejmował przyszłego króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego. W czerwcu 1807 roku pod miastem Napoleon Bonaparte rozegrał wielką bitwę z wojskami rosyjskimi.
Oczom turystów ukazuje się też wspaniała oranżeria Ignacego Krasickiego. Poeta stworzył w mieście teatr, wieczory literackie, a jego ogrody były znane w całej Polsce. Zgromadził bogaty księgozbiór, ogromną kolekcję grafik, galerię obrazów oraz zbiory medali. Ogrody biskupie rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny. Znajdowały się tu pawilony ogrodowe i pałacyki. Budowle zniszczono w trakcie wojen szwedzkich. Odbudową ogrodów zajął się biskup Teodor Potocki, a do wielkiej świetności doprowadził je właśnie Krasicki. Oranżeria przyjęła formę barokowego klasycyzmu stanisławowskiego, zdobiona herbem Krasickiego, z półkolumnami porządku toskańskiego.
Termy Warmińskie to pierwszy obiekt termalny na północy Polski i do tego zlokalizowany w Lidzbarku Warmińskim. Odkryto tu bogate złoża mineralnej wody leczniczej o wysokiej zawartości chlorków, sodu oraz jodków. Baseny wypełnione są wodą termalną, która utrzymuje temperaturę w granicach 27-34 stopni C. Do tego dochodzi wiele stref relaksu, część sportowa i rekreacyjna, sala klubowa z barem i kręgielnią, place zabaw, boiska, park linowy i ścianka wspinaczkowa oraz tereny zielone.Ot, taka reklama, a co mi tam. Zdjęcia z: termywarminskie.pl.
Kilka dni temu zarząd województwa zatwierdził lidzbarski projekt budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Wygląda na to, że w Lidzbarku Warmińskim będzie leczyło się między innymi choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Zatem powstanie zespół tężni, osiedle uzdrowiskowe oraz leśny park uzdrowiskowy Doliny Symsarny. Zdjęcia z: lidzbark.eu.
Lidzbark Warmiński zaprasza.
Udostępnij:

8 komentarzy :

 1. Jak tam pięknie !!! Zamek wygląda imponująco ! Ciekawa jestem jak wygląda sprawa z noclegami ? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie wygląda Lidzbark Warmiński zimową porą.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ismena21/12/18

  odwiedzę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przed nami własnie wigilia, święta , Nowy Rok....
  Zatem:
  w ten piękny czas, gdy gwiazdka świeci dla wszystkich nas

  Ze szczerego serca , życzę Ci
  nadziei – by nie opuszczała,
  radości – by rozweselała,
  miłości – by obrodziła,
  dobroci – by zawsze była – …

  Małą gwiazdkę przed świętami
  Przyjmij też proszę z życzeniami
  Może spełni się marzenie
  Białe Boże Narodzenie.

  Pozdrawiam oczekiwaniem na zbliżające się święta i jak zawsze ciepłe słowo od Ciebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj po raz pierwszy w 2019 roku Zbyszku
   Pewnie, podobnie jak ja, dostałeś wiele życzeń na święta i Nowy Rok. Ja do dzisiaj nie uporałam się z odpowiedzią na wszystkie miłe życzenia. Przepraszam zatem, że dopiero teraz odpowiadam.
   W tym roku mam tylko jedno życzenie. Bardzo chciałabym, aby ten rok był dla mnie szczęśliwszy.
   Mam nadzieję, że Tobie ten rok przyniesie też wiele radości, zwłaszcza tych , które przynoszą Ci Twoje wędrówki
   Życzę więc nam, abyśmy mogli doświadczyć spełnienia składanych życzeń.
   Niektórzy mówią, że jestem czarownicą i chociaż nie mam swojej magicznej różdżki to chciałabym nam wyczarować na Nowy Rok same kolorowe dni

   Usuń
 5. Bardzo by mi si przydał pobyt w tym uzdrowisku i to z wielu względów.
  Życzę radosnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję i również życzę wesołych i zdrowych świąt. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy30/12/18

  Dobrze opisany temat, polecam blog dla wszystkich poszukujących inspiracji.

  OdpowiedzUsuń