Termy, uzdrowisko, zamek i oranżeria | Lidzbark Warmiński zaprasza

Średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim był siedzibą biskupów warmińskich i stolicą Warmii. Tak dobrze zachowanej, niezniszczonej podczas ostatniej wojny budowli podobnej klasy i urody nie ma w tej części Europy. Stąd określenia zabytku jako Wawel północy, perła gotyku, które oddają unikatowy charakter tej warowni powstałałej u zbiegu dwóch rzek, Łyny i Symsarny. Wcześniej pogańscy Prusowie nieopodal zbudowali gród zwany Lecbarg, który w 1240 roku zdobyli Krzyżacy i nazwali Heilsbergiem (Górą Zbawienia). Murowany zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku, później był rozbudowywany.
Lidzbark Warmiński zapisał się w historii nie tylko jako stolica Warmii. Tu na początku XVIII wieku szwedzki król Karol XII podejmował przyszłego króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego. W czerwcu 1807 roku pod miastem Napoleon Bonaparte rozegrał wielką bitwę z wojskami rosyjskimi.
Oczom turystów ukazuje się też wspaniała oranżeria Ignacego Krasickiego. Poeta stworzył w mieście teatr, wieczory literackie, a jego ogrody były znane w całej Polsce. Zgromadził bogaty księgozbiór, ogromną kolekcję grafik, galerię obrazów oraz zbiory medali. Ogrody biskupie rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny. Znajdowały się tu pawilony ogrodowe i pałacyki. Budowle zniszczono w trakcie wojen szwedzkich. Odbudową ogrodów zajął się biskup Teodor Potocki, a do wielkiej świetności doprowadził je właśnie Krasicki. Oranżeria przyjęła formę barokowego klasycyzmu stanisławowskiego, zdobiona herbem Krasickiego, z półkolumnami porządku toskańskiego.
Termy Warmińskie to pierwszy obiekt termalny na północy Polski i do tego zlokalizowany w Lidzbarku Warmińskim. Odkryto tu bogate złoża mineralnej wody leczniczej o wysokiej zawartości chlorków, sodu oraz jodków. Baseny wypełnione są wodą termalną, która utrzymuje temperaturę w granicach 27-34 stopni C. Do tego dochodzi wiele stref relaksu, część sportowa i rekreacyjna, sala klubowa z barem i kręgielnią, place zabaw, boiska, park linowy i ścianka wspinaczkowa oraz tereny zielone.Ot, taka reklama, a co mi tam. Zdjęcia z: termywarminskie.pl.
Kilka dni temu zarząd województwa zatwierdził lidzbarski projekt budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Wygląda na to, że w Lidzbarku Warmińskim będzie leczyło się między innymi choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Zatem powstanie zespół tężni, osiedle uzdrowiskowe oraz leśny park uzdrowiskowy Doliny Symsarny. Zdjęcia z: lidzbark.eu.
Lidzbark Warmiński zaprasza.