Warmia w podróży | Look na Toruń

Co łączy Warmię i Toruń? Wiadomo, że Mikołaj Kopernik. Astronom urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum. Początek dzieciństwa Mikołaj spędził w domu przy Rynku Staromiejskim 36, edukację rozpoczął w szkole miejskiej przy kościele św. Jana, a studiować zaczął na uniwersyteckim wydziale sztuk wyzwolonych. Jesienią 1495 roku udał się na Warmię do Fromborka, gdzie z pomocą wuja miał objąć godność kanonika kapituły przy tamtejszej katedrze. Wrócił tu po kilku latach, a na Warmii spędził łącznie 40 lat życia. Zatem dziś spoglądamy na Toruń, miasto Kopernika i pierników.
W Toruniu patrzymy do góry. Tu ceramiczne figurki mieszczan w oknach oraz sgraffito, ul. Szeroka 38, nad Cafe Dom Czekolady. Autorem sgraffito jest prof. Romuald Drzewiecki. Trafił się też kocur mieszczanin.
Na fasadach kamienic spotykamy odrestaurowane szyldy reklamowe, które wywołują ducha Torunia. Wskazują, gdzie były fabryki, warsztaty i sklepy oraz jak przeobrażało się miasto wraz ze zmianami historycznymi. Tu warsztat malarski Franciszka Guzickiego.

Look na Toruń


Kościół Ducha Świętego

Na starówce zaglądamy do kościoła jezuickiego pw. Ducha Świętego. To późnobarokowa świątynia wzniesiona w połowie XVIII wieku jako ewangelicki zbór. Jego powstanie ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 roku, w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny. Pozbawieni świątyni na Starym Mieście, dopiero w 1754 roku uzyskali zgodę królewską na zbudowanie prostego domu modlitwy, który z zewnątrz nie miał przypominać kościoła.
W ciągu dwóch kolejnych lat na obszarze zajętym wcześniej przez kilkanaście domów wzniesiono obszerny zbór, któremu nadano wezwanie św. Trójcy. Autorem zrealizowanego projektu był Effraim Schroeger, który później zasłynął jako czołowy architekt polskiego klasycyzmu. Zgodnie z postawionymi warunkami, świątynia nie posiadała wieży - obecną wzniesiono dopiero w ostatnich latach XIX wieku. Kościół aż do 1945 roku służył protestantom, następnie został przejęty przez księży Jezuitów i stał się kościołem akademickim, odwiedzanym przez pracowników i studentów toruńskiego uniwersytetu.


Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu oraz  Krzywa Wieża. Wieża wybudowana została w 2. poł. XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych, lecz z niedociągniętą do końca ścianą od strony miasta. Przez otwory w jej bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, zaś brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji. Już w średniowieczu z piaszczysto-gliniastego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym. W XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcje obronne. Podciągnięto wówczas do końca czwartą ścianę, wyrównano stropy i przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym – pulpitowym.Dom Kopernika

Powyżej zabytkowa, gotycka kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Przez wielu historyków uznawana jest ona za miejsce narodzin późniejszego astronoma. Kamienica pochodzi z 1370 roku i należy do tak zwanych spichlerzodomów, które w średniowieczu spełniały zarówno funkcje mieszkalne, jak i magazynowe. 7 lat po urodzeniu Mikołaja Kopernika, w 1480 roku, rodzina Koperników sprzedała kamienicę Georgowi Polnische.

Katedra Świętych Janów

Gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty swoją formę uzyskała w wyniku wieloetapowej budowy, którą po blisko 200 latach przerwano na przełomie XV i XVI w. Już w średniowieczu był to najważniejszy z toruńskich kościołów. W połowie XVI wieku świątynia na krótko przejęta została przez luteran, później przez kilkanaście lat odbywały się tu jednocześnie nabożeństwa katolickie i protestanckie. Od końca XVI wieku do drugiej połowy XVIII stulecia kościół posiadali księża jezuici. W 1992 roku świątynia została podniesiona do rangi katedry, centralnego kościoła diecezji toruńskiej, powołanej przez papieża Jana Pawła II. Wielkim skarbem toruńskiej katedry jest potężny dzwon Tuba Dei, ważący ponad 7 tysięcy kilogramów. Kiedy w 1500 roku odlano go i zawieszono w kościelnej wieży, był największym dzwonem w tej części Europy. Według legendy jego powstanie wiązało się z obawami mieszkańców Torunia przed nadchodzącym końcem świata - wielki dzwon miał przebłagać Boga i odsunąć w czasie zbliżającą się apokalipsę. Dźwięk Trąby Bożej przez stulecia towarzyszył najważniejszym wydarzeniom w dziejach miasta.
Tablice powodziowe na murze obronnym miasta, w pobliżu Koszar Racławickich. Wskazują, kiedy i jak wysoki był poziom wody w Wiśle. Wskazania w większości przypadków podają dzień, miesiąc i rok wysokiego poziomu wody.

Na małej plaży nad Wisłą

Wisła w granicach Torunia liczy 19 km. Dla mnie to majestatyczna rzeka. Lubię na nią patrzeć, szczególnie z mostu Piłsudskiego.
Nadwiślański Bulwar Filadelfijski w Toruniu.Do budowy mostu wykorzystano elementy z rozbiórki mostu w Opaleniu, zbudowanego przez Niemców w latach 1907-1910. Rozbiórkę mostu w Opaleniu prowadzono w latach 1928-1929, pracowało tam ok. 300 robotników.
W roku 1929 elementy mostu przewieziono barkami do Torunia, składowano je na lewym brzegu Wisły lub na prawym brzegu. W 1930 roku ukończono budowę filarów i przyczółków, zamontowano 3 przęsła od strony Podgórza. Przy budowie pracowało średnio 305 robotników. Do znitowania tych 3 przęseł zużyto 105 ton nitów. Prace miały być ukończone w 1931 roku, a otwarcie miało nastąpić wiosną 1932 roku. Jednak w roku 1931 wstrzymano miastu kredyty. Most uruchomiono dopiero w grudniu 1932 r. 11 listopada 1934 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie, któremu towarzyszyła defilada wojskowa, poświęcenie budowli i uroczysty obiad.
Most został wysadzony w 1939 przez wojska polskie, następnie ponownie w 1945 przez wycofujące się wojska niemieckie, a w 1950  roku odbudowany.

Tu stacja Toruń GłównyLook na Toruń

Co jemy? Dwa razy żywiłem się w Manekinie, Rynek Staromiejski 16. Polecam chłodnik i lniane naleśniki z łososiem lub krem z borowików z grzanką, oscypkiem i roszponką. Dobre jedzenie w centrum miasta. Gdzie śpimy? Noc spędziłem w pensjonacie Złota Rybka, ul. Kameliowa 15. Obrzeża miasta, jednak jest blisko do centrum +/- 15 minut, dosyć tanio, z dobrym śniadaniem i miłą obsługą.
Nie zapomnijcie o zakupie pierników. W Toruniu jest kilka sklepów firmy Kopernik, traficie do nich bez problemu.
W pierwszy rejs łódka Katarzynka wypłynęła na Wisłę w Toruniu w 1969 roku. Wykonywała ona spacerowe rejsy z jednego na drugi brzeg Wisły do 2000 roku. Łódka ta powstała w 1955 roku w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W 2005 roku wyeksponowano ją na bulwarze Filadelfijskim i stoi tak do dnia dzisiejszego jako jedna z atrakcji turystycznych miasta.