Rowerem przez Warmię

Lidzbark Warmiński
To w nim znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Zwiedzać możemy piękny dziedziniec, który jest otoczony arkadowym krużgankiem oraz zbrojownie. W tym zamku mieszkali biskupi warmińscy, a przede wszystkim wybitni ludzie kultury: Stanisław Hozjusz, Adam Stanisław Grabowski (w zamkowej bibliotece odnalazł i dał do publikacji kronikę Galla Anonima), Marcin Kromer, Jan Dantyszek, wreszcie Ignacy Krasicki. Wśród kanoników znaleźli się: Mikołaj Kopernik i Łukasz Górnicki. Na zamku jest także muzeum malarstwa polskiego, które gromadzi mniej znane dzieła bardzo znanych malarzy.
Przedstawiałem już zdjęcia zamku oraz podzamcza. Warto również wspomnieć o innym zabytku, tzw. Wysokiej Bramie oraz drewnianym kościele ewangelickim. Świątynia powstała w latach 1821-1823 według projektu opracowanego w Wyższej Deputacji Budowlanej, a jej fundatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm III. Od 1945 r. służy wyznawcom prawosławia.

Trasa rowerowa: Lidzbark Warmiński-Stoczek Klasztorny-Stoczek wieś-Kiwity-Kierwiny-Czarny Kierz-Lidzbark Warmiński, 32 km.