Przejdź do głównej zawartości

Polecany wpis

Barczewo | "Święta Góra", czyli stary cmentarz katolicki przy ul. Armii Krajowej

W listopadzie zaglądamy na warmińskie cmentarze. Jako pierwszy niech będzie ten w Barczewie. W samym mieście jest kilka starych nekropolii. Po niektórych nie ma już śladu, zlikwidowano je na mocy zarządzeń miejscowych władz, często bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Działo się tak w okresie powojennym. Cmentarz żydowski, który znajdował się przy ul. Warmińskiej, został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jak pisze Jan Chłosta, jeszcze w 1967 roku badacze zarejestrowali tam 20 nagrobków. Dziś stoi tu pamiątkowy głaz. Macewy zostały po latach odnalezione w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecnie znajdują się na terenie barczewskiej synagogi. Natomiast w 2001 roku archeolodzy odkryli na terenie barczewskiego klasztoru wiele szkieletów ułożonych w identyczny sposób. Były to zapewne pochówki zakonników oraz członków społeczności klasztornej. My wkraczamy dziś na cmentarz katolicki założony w pierwszej połowie XIX w., powstały na gruntach kościelnych, wówczas jeszc…

Rowerem przez Warmię

Lidzbark Warmiński
To w nim znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Zwiedzać możemy piękny dziedziniec, który jest otoczony arkadowym krużgankiem oraz zbrojownie. W tym zamku mieszkali biskupi warmińscy, a przede wszystkim wybitni ludzie kultury: Stanisław Hozjusz, Adam Stanisław Grabowski (w zamkowej bibliotece odnalazł i dał do publikacji kronikę Galla Anonima), Marcin Kromer, Jan Dantyszek, wreszcie Ignacy Krasicki. Wśród kanoników znaleźli się: Mikołaj Kopernik i Łukasz Górnicki. Na zamku jest także muzeum malarstwa polskiego, które gromadzi mniej znane dzieła bardzo znanych malarzy.
Przedstawiałem już zdjęcia zamku oraz podzamcza. Warto również wspomnieć o innym zabytku, tzw. Wysokiej Bramie oraz drewnianym kościele ewangelickim. Świątynia powstała w latach 1821-1823 według projektu opracowanego w Wyższej Deputacji Budowlanej, a jej fundatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm III. Od 1945 r. służy wyznawcom prawosławia.

Trasa rowerowa: Lidzbark Warmiński-Stoczek Klasztorny-Stoczek wieś-Kiwity-Kierwiny-Czarny Kierz-Lidzbark Warmiński, 32 km.

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty