12 stycznia 2008

Łyna w styczniu | Warmia w baśniach, podaniach i legendach /2/

Legenda o Warmii, Łynie i Kirsnie

Przed wielu laty, w małej chatce na skraju lasu żyło sobie szczęśliwe małżeństwo, które miało dwie piękne córki: jasnowłosą Łynę i Kirsnę, dziewczynkę o włosach czarnych jak heban. Ich ojciec, Mazur, był skromnym drwalem, a ich matka, Warmia, zajmowała się domem. Rodzina żyła biednie, ale bardzo się kochała, a dwie siostry nigdy się nie rozłączały.      
Pewnego dnia, kiedy Mazur szykował się do lasu, Warmię naszło dziwne przeczucie, że wydarzy się coś złego. Niestety, jej obawy okazały się słuszne.      
W lesie, ścinając dąb, Mazur źle się poczuł i nie zauważył upadającego drzewa, które zadało mu śmiertelny cios. Kiedy Warmia dowiedziała się o śmierci ukochanego męża, jej serce pękło z rozpaczy, a dziewczynki zostały same.      
Jakiś czas potem Kirsna się rozchorowała, a jedynym ratunkiem dla niej było ziele rosnące daleko od domu. Łyna wiedziała, ze musi pomóc siostrze i wybrała się w długą i niebezpieczną podróż po lek. Podczas wędrówki przez ciemny las spotkała grupę żądnych krwi złoczyńców. Przerażona, rozpłakała się i zamieniła się w strumyczek, który przerodził się w długą i piękną rzekę.       
W tym czasie, zaniepokojona o Łynę Kirsna postanowiła odnaleźć siostrę i wyruszyła do lasu. 
Po kilku dniach zmarła z głodu, bólu i wycieńczenia. Jej ciało połączyło się z leśnym runem, a długie, czarne włosy leżące na mchu wydłużały się, aż zamieniły się w rzekę. Wijąc się cienką strugą przez las Kirsna połączyła się z  Łyną dokładnie w miejscu urodzin dziewczynek.      
Na pamiątkę tych wydarzeń ludzie nazwali swoje malownicze ziemie Warmią, a główną rzekę tego regionu – Łyną. Dopływ Łyny nazwano oczywiście Kirsną.

3 komentarze

 1. Anonimowy12/1/08

  pamietajcie dokarmiajcie kaczki i inne zwierzeta, kiedy jest mroz oczywiscie a foteczki ladne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Heh, moja żona jest z Olsztyna, więc dzięki niej znam Olsztyn i okolice całkiem nieźle :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy13/1/08

  warmia jest ekstra latem. Jeziora i lasy, biwak z kumplami jeszcze 5 mies.

  OdpowiedzUsuń

Zajrzyj

Co Cię interesuje?

| Copyright © 2007/20 Kochamy Warmię |