Na małej plaży w Słupach | Odpoczynek podmiejski

Dziś plażing w Słupach. Wieś położona jest wśród lasów, nad jeziorem Wadąg, 4 km na północny wschód od granic administracyjnych Olsztyna. Nazwa Słupy może wiązać się z typem siedliska osadzonego na słupach wbitych w rzekę, jezioro albo też ze słupami służącymi do suszenia sieci rybackich. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z dokumentów, w których zapisana była jako Stolpe, rok 1364.Plaża na jeziorem Wadąg, z którego wypływa z rzeka Wadąg. Nad jeziorem usytuowane są następujące wsie: Słupy, Barczewko, Szypry, Myki. W oddali widać wieżę kościoła w Barczewku.
W XV-XVII w. Słupy były wsią szlachecką. W XVIII wieku wieś znajdowała się w rękach rodziny Carnevalli, następnie von Stabbert. Jej ostatnimi właścicielami przed rokiem 1945 byli Adolf Schulz i Oskar Thimm. Była to typowa wieś, z rolniczo-rybackim charakterem. W Słupach znajduje się niepubliczna szkoła zlokalizowana w dawnym pałacu, kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy oraz kapliczka na granicy Kieźlin i Słup.


Kieźliny, droga do Słup, kapliczka przydrożna. Typowy warmiński krajobraz. Słupy to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. Dojazd z Olsztyna komunikacją podmiejską, linie 108 i 112. Zapraszam na Warmię.
Udostępnij:

8 komentarzy :

 1. Ladnie tam warto sięwybraci na urlop

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle piękna i historii w tym naszym kraju i Pana zdjęcia to idealnie wyrażają Panie Zbyszku. Dziękuję za piękną relację. Wstyd się przyznać ale nie znam tych miejsc z Pana zdjęć. Trzeba będzie kiedyś się wybrać. Ja jestem z Krakowa chociaż nazywają mnie Góralką bo obsesyjnie kocham nasze Beskidy.

  Wszystkiego dobrego dla Pana i Rodziny 😃😃😃

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne widoki! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe widoki! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękujemy za pięknie pokazanie miejsca na zdjęciach. Warmia to część polski, która jeszcze nie została przez nas zdobyta (włącznie z mazurami).

  OdpowiedzUsuń
 6. Te Panie to są nieodłączną częścią lata ! :) Tak pogoda super, upału nie czuć bo prawie zawsze wieje bryza morska. Pozdrowienia już niestety mazowieckie :)

  Fantastyczne widoki u Ciebie. Na Warmii i Mazurach odpoczywałem wielokrotnie i bardzo miło to wspominam. Teraz przeniosłem sie bardziej na Suwalszczyznę bliżej Litwy. Prawie wszędzie jest pieknie tylko trzeba to piękno dostrzec najlepiej osobiście. No i trzeba się z tym pogodzić, że nie mozna być wszędzie :)
  Hej przygodo!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj jeszcze lipcowo
  Dobrze, że są jeszcze takie małe plaże, gdzie nie ma tłumów. Moja, którą pamiętam z dzieciństwa już niestety taka nie jest.
  Chętnie powędrowałabym też przybrzeżnymi ścieżkami, aby gdzieś tam natknąć się na przydrożną kapliczkę. Teraz jednak pozostaje mi miasto. Za chwilę jednak uciekam do mojego ogrodu, aby nacieszyć się jego pięknem i panującą tam ciszą. Chcę zobaczyć, co przez ten tydzień się w nim zmieniło i zatrzymać ten widok do kolejnego weekendu.
  Pozdrawiam wszystkimi kolorami i zapachami pełni lata

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie wiejskie klimaty z tak pięknie podaną historią...
  Ta plaża to sama natura

  OdpowiedzUsuń