Na małej plaży w Słupach | Odpoczynek podmiejski

Dziś plażing w Słupach. Wieś położona jest wśród lasów, nad jeziorem Wadąg, 4 km na północny wschód od granic administracyjnych Olsztyna. Nazwa Słupy może wiązać się z typem siedliska osadzonego na słupach wbitych w rzekę, jezioro albo też ze słupami służącymi do suszenia sieci rybackich. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z dokumentów, w których zapisana była jako Stolpe, rok 1364.Plaża na jeziorem Wadąg, z którego wypływa z rzeka Wadąg. Nad jeziorem usytuowane są następujące wsie: Słupy, Barczewko, Szypry, Myki. W oddali widać wieżę kościoła w Barczewku.
W XV-XVII w. Słupy były wsią szlachecką. W XVIII wieku wieś znajdowała się w rękach rodziny Carnevalli, następnie von Stabbert. Jej ostatnimi właścicielami przed rokiem 1945 byli Adolf Schulz i Oskar Thimm. Była to typowa wieś, z rolniczo-rybackim charakterem. W Słupach znajduje się niepubliczna szkoła zlokalizowana w dawnym pałacu, kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy oraz kapliczka na granicy Kieźlin i Słup.


Kieźliny, droga do Słup, kapliczka przydrożna. Typowy warmiński krajobraz. Słupy to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. Dojazd z Olsztyna komunikacją podmiejską, linie 108 i 112. Zapraszam na Warmię.