660 lat Olsztyna - pokonkursowa wystawa plakatu

Po pierwsze. Pisałem kiedyś, że kocham plakat. Nic się w tej materii nie zmieniło. Plakat w każdej postaci, a szczególnie ten teatralny. Miałem niegdyś przedpokój wytapetowany w plakaty teatralne promujące sztuki Witkacego, Gogola, Becketta i Cervantesa - istny obłęd. Ale dziś o nieco innym rodzaju plakatu.
Powyższy plakat wygrał i będzie promował obchody 660. rocznicy nadania praw miejskich Olsztynowi, która przypada w tym roku. Autorem zwycięskiej pracy jest Nikodem Pręgowski, absolwent WSP UMK w Toruniu. Na konkurs wpłynęło łącznie 138 prac. Pokonkursową wystawę zorganizowała olsztyńska Galeria BWA. 
A w tym roku Olsztyn będzie świętował na całego, bo oprócz rocznicy nadania praw miejskich miastu, obchodzimy też 540. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 470. rocznicę wydania drukiem De revolutionibus orbium coelestium, Libri VI.
A Wam, który plakat przypadł do gustu? 

Po drugie. Muzyka. Dawno jej tu nie było. W kilku postach chciałbym wspomnieć laureatów Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", bo lubię piękne głosy i niebanalny, poetycki tekst.  
Spotkania po raz pierwszy odbyły się w 1974 roku. Ich przesłaniem była potrzeba stworzenia imprezy wykorzystującej piękno i niepowtarzalny klimat dziedzińców zamkowych Warmii i Mazur oraz poezji jako źródła tekstów i inspiracji do oryginalnych interpretacji muzycznych. Imprezie nadano charakter konkursowy i bez wątpienia stała się ona artystyczną wizytówką Olsztyna.
Dziś Jarosław Wasik, zdobywca I nagrody (nagrody głównej Spotkań Zamkowych nie przyznano) w konkursie w 1994 roku (piosenka Posłanie do nadwrażliwych - sł. Kazimierz Dąbrowski, muz. Paweł Dampc). Wasik nagrał trzy autorskie płyty: Nastroje, Zielony z niebieskim i Nie dotykaj.


PS
Dziękuję pani Uli z Książnicy. Plakat wyszedł idealnie, spotkanie też.