Stacja Braniewo

19.10.1852 roku w Braniewie dokonano oficjalnego otwarcia linii Malbork-Elbląg-Bogaczewo-Braniewo. Uruchomiono również odcinek kolei do elbląskiego portu. W niecały rok później, 2.08.1853 roku, sam król Prus Fryderyk Wilhelm IV otworzył odcinek Braniewo-Królewiec.
Z początkiem lipca 1865 roku oddano do użytku drugi tor na odcinku Elbląg-Braniewo, a w czerwcu 1871 roku na odcinku Braniewo-Królewiec. Tu istniał też
Königliche Preußische Ostbahn - Wojskowy Rejon Przeładunkowy.
Obecnie na stacji w Braniewie nie ma dużego wyboru połączeń. Na zdjęciu szynobus relacji Olsztyn-Braniewo, a w tle widoczny jest wagon pociągu Braniewo-Kaliningrad. Istnieje też połączenie z Gdynią Gł. oraz Szczytnem.
Udostępnij:

4 komentarze :

 1. Anonimowy31/8/08

  no tak w Reszlu też zniszczono infrastrukturę kolejową, ale np. w Giżycku pięknie odrestaurowano dworzec pkp. już widać ze w Braniewie jakieś prace trwają? pewnie się sypie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy1/9/08

  Dostałeś maila na gazeta.pl?
  Przegrane miałeś z tym wyjazdem rowerowym?...

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy1/9/08

  jak jest połączenie z Gdynią, to nie jest źle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy2/9/08

  Giżycko ma naprawdę piękny dworzec, tylko że tu zadziałał samorząd, na PKP chyba nie ma co liczyć.
  *
  Maila dostałem i jakoś dojechałem, wprawdzie musiałem co 2 kilometry pompować koło, ale czego się nie robi dla przygody w kniejach i dąbrowach:) Niebawem relacja z wyprawy, jak znajdę czas oczywiście by to opisać kolego w-11:)
  *
  Połączenie jest, ale rozkład jazdy wygląda śmiesznie...szara przygraniczna rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń