Olsztyńskie sypialnie

W latach 70. nastąpił gwałtowny rozwój Olsztyna. Miasto uzyskało tereny pod zabudowę kosztem niewielkiej wsi Jaroty, która została doszczętnie wyburzona. Najpierw rolnicze tereny przeznaczono na strukturę nowego osiedla Nagórki, dziś jest to najbardziej pnąca się w górę część Olsztyna-pierwszy wieżowiec oddano do użytku w 1979 r. Z czasem zaczęto budować osiedla Jaroty, Pieczewo i Generałów. Obecnie powstają kolejne: Zacisze i Zielone Wzgórze, a miasto uzyskuje pod zabudowę tereny z gmin Stawiguda i Purda. W 2008 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa "Jaroty" posiadała ponad 12.000 mieszkań, które zamieszkiwały 31.203 osoby.
Udostępnij:

12 komentarzy :

 1. O, zmiana nagłówka :) Też ładnie.

  Osiedle na którym mieszkam powstało w podobny sposób. Drewnianą wioskę Wawrzyszew istniejącą już w XVw bodajże zamieniono w betonową pustynię 11 piętrowych wieżowców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Beautiful photos. I visited Olsztyn few times over 20 years ago. Brings good old memories. Thanks for sharing. Anna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/1/09

  Najgorsze jest to ze proces urbanizacji niszczy ekosystem. W Poznaniu wycięto las aby budować domy:( Pewnie i Olsztyn miał takie przejscia. Ale cóż nieuniknione, mieszkać i tak nie mamy gdzie:)

  A zdjęcia super i śnieg jest co mnie cieszy, poz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy4/1/09

  Ale czaaaaaaaaaaaaaaad :) jaroty górą

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy4/1/09

  ciekawie prezentują się te zdjęcia :) fajna kolorystyka

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy5/1/09

  No tak, Jaroty górą!

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy6/1/09

  Pewnie Olsztyn ma większość bloków ocieplonych dlatego tak ładnie wydlądają, w Krakowie tylko szare blokowiska. Chociaż ja wolę mieszkać w wielkiej płycie niż na swoim wiejskim ranczu:)

  podpinam temat: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=406117

  p.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy7/1/09

  rebues...Kiedyś czytałem , że w Krakowie elewacje budynków z wielkiej płyty mają posłużyć jako podkład dla malarzy, graficiarzy...może to dobry pomysł?
  Chociaż ja wolę kolorowy-pastelowy spokój na budynkach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy12/1/09

  Piekne HDRy..w jakim programie obrabiane?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie to wspomnienie dzieciństwa :) Mieszkałam kiedyś na Nagórkach, ehh... dawno tam nie byłam, miło zobaczyć te tereny, osiedlowa spółdzielnia "Jaroty". Zawsze jak jestem w Olsztynie chcę się tam wybrać, odwiedzić te ulice i chodniki, zobaczyć jak to teraz wygląda, ale jakoś brakuje czasu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy21/1/11

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń