Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, jednak już wcześniej istniał w tym miejscu drewniany obiekt.  Kościół jest gotycki, orientowany, murowany z cegły na podmurowaniu z kamienia, trójnawowy. Sklepienia gwiaździste pochodzą z lat 1475-76.
Ośmiokondygnacyjna wieża została wzniesiona wraz z kościołem. Jej górna kondygnacja i hełm pochodzą z 1837 roku. To wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice.     
Figury apostołów wewnątrz obiektu pochodzą z Fromborka, zostały podarowane kościołowi reszelskiemu po pożarze w roku 1806, który strawił większość wnętrz świątyni. 
Po wschodniej stronie kościoła znajduje się plebania, o której najstarsza wzmianka pochodzi z 1444 roku, kilkakrotnie przebudowywana, barokowa, wzniesiona przy średniowiecznym murze obronnym. Po stronie zachodniej klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny.
Udostępnij:

5 komentarzy :

 1. Pamiętam historię ze studiów, jak nowy proboszcz opowiadał nam o pomyśle poprzedniego, by wywalić stary dach i położyć blachówkę.... kościół zaczął się walić, bo dach zaczął odfruwać przy każdym wietrze(a wiemy jak wieje na Warmii). No i trzeba było szybko wymieniać blachę na dachówkę, co się udało :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy19/10/10

  piękne miasteczko i warte odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hey Zbyszek bardzo ladny widok. Ty naprawde fotografujesz ladne zamki. Piekne. Pozdrawiam goraco, and dziekuje za wizity. Anna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny kościół. Latem muszę wybrać się na zwiedzanie Warmii i zobaczyć koniecznie na żywo to, co tak pięknie pokazujesz na swoich fotografiach (miejsca, w których nie byłam i te, w których byłam, żeby sobie przypomnieć) :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. W Reszlu jestem często, ale zawsze chętnie wracam do tego miastecka. Jest w nim coś magicznego, cisza, spokój.

  OdpowiedzUsuń