Przejdź do głównej zawartości

Polecany wpis

Barczewo | "Święta Góra", czyli stary cmentarz katolicki przy ul. Armii Krajowej

W listopadzie zaglądamy na warmińskie cmentarze. Jako pierwszy niech będzie ten w Barczewie. W samym mieście jest kilka starych nekropolii. Po niektórych nie ma już śladu, zlikwidowano je na mocy zarządzeń miejscowych władz, często bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Działo się tak w okresie powojennym. Cmentarz żydowski, który znajdował się przy ul. Warmińskiej, został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jak pisze Jan Chłosta, jeszcze w 1967 roku badacze zarejestrowali tam 20 nagrobków. Dziś stoi tu pamiątkowy głaz. Macewy zostały po latach odnalezione w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecnie znajdują się na terenie barczewskiej synagogi. Natomiast w 2001 roku archeolodzy odkryli na terenie barczewskiego klasztoru wiele szkieletów ułożonych w identyczny sposób. Były to zapewne pochówki zakonników oraz członków społeczności klasztornej. My wkraczamy dziś na cmentarz katolicki założony w pierwszej połowie XIX w., powstały na gruntach kościelnych, wówczas jeszc…

Jeśli dziś piątek, to jestem w Wilnie

Komentarze

 1. Coraz bardziej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. c z y t e l n i c z k a22/4/11

  Lubie oglądać te same miejsca Twoimi oczami, widzisz rzeczy, jakich w ogóle nie zauważyłam, np. wileńskie uliczki i kościółki w tle.Dzięki temu mam wrażenie jakbym zwiedzała jakieś miejsce powtórnie :))

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja dzięki Tobie oglądam miejsca, o których tylko czytałam, myślałam, wyobrażałam sobie... Może kiedyś zobaczę je na własne oczy, ale tymczasem mam Wilno na Twoich fotografiach :)

  Wszystkiego dobrego, miłego świątecznego wypoczynku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. renia23/4/11

  dobrych świat, wracaj na Warmię, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię Warmię, ale ostatnio jestem zauroczony Wilnem, to wspaniałe miasto różnych kultur.
  Już wróciłem do rodzinnych stron, wszystkiego dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekne misasteczko!
  Anna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zupełnie nie ruskie klimaty tych uliczek, takie jakieś bliskie memu oku :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty