Krośnieńskie sanktuarium, kapliczki przy trasie Olsztyn-Krosno i relacja z urodzin

Sanktuarium w Krośnie koło Ornety. Zjawiskowe miejsce. Przeważa tu piękno i cisza. Wracam do tych widoków ponownie. Dziś muszę.
I warmińskie kapliczki przydrożne pilnujące rozpędzonych samochodów. Wszystkie zlokalizowane przy drodze krajowej z Olsztyna do Dobrego Miasta, Ornety i Krosna.
Kapliczka na odcinku Stary Dwór-Dobre Miasto
Kapliczka na rogatkach Dobrego Miasta, ul. Olsztyńska
Kapliczka w Lubominie
Kapliczka w okolicy Ornety
Kapliczka nieopodal Krosna


31 października olsztyński ratusz skończył 100 lat, a miasto obchodziło 659. urodziny. Włodarze zaproponowali tort, uroczysty hejnał, zwiedzanie schronu i wmurowanie tuby czasu, w której wraz z Naszym Olsztyniakiem znalazły się też moje zdjęcia ratusza.
Olsztyński nowy ratusz został wzniesiony w latach 1912-1915 na miejscu rozebranego w 1806 roku kościoła św. Krzyża. Ostateczny kształt budynku osiągnięto w połowie lat 20. XX wieku po dobudowaniu skrzydła południowo-zachodniego. Zdobienia w budynku nawiązują do stylu greckiego. Najniższe kondygnacje zajmowali miejscy urzędnicy. Na drugim piętrze ulokowana była część mieszkalna nadburmistrza, sala sesyjna, a jeszcze wyżej pomieszczenia dla dzieci lub służby. Było też dodatkowe wyjście z mieszkania. Ostatnim nadburmistrzem mieszkającym w ratuszu był Fritz Schiedat. Schron natomiast został wybudowany przed II wojną światową, w 1937 roku. Znajduje się w nim system wentylacyjny, a zamontowane klapy zamykają napływ powietrza z zewnątrz w razie skażenia. Jest też ogrzewanie elektryczne, łazienka, spiżarnia, dzięki temu schron jest samowystarczalny. Na ścianach zamocowano duże makiety przedstawiające sposoby ratowania poszkodowanych z gruzów oraz tablice ze schematami zarządzania miastem. Całość mieści się pod ratuszowym parkingiem. Naprzeciw drzwi wejściowych do schronu znajdował się areszt oraz sala przesłuchań. Do dziś pozostały tu oryginalne drzwi z zamkami i judaszami. Więziono tu m.in. warmińskich działaczy plebiscytowych oraz uczestników spotkań literackich z Żeromskim i Kasprowiczem.
W okolicy: Kapliczki warmińskie: Dywity | Smolajny. Dworek myśliwski, wieża bramna z oficyną i pałac - letnia rezydencja biskupów warmińskich | Uliczki Ornety