Olsztyn. Stadion OSiR-u przy al. Piłsudskiego

Dziś lekcja wuefu. Może stadionowej murawy będzie niewiele, ale polecam uwadze kilka charakterystycznych detali wartych uwiecznienia. To jeden z trzech olsztyńskich stadionów, mecze rozgrywa na nim Stomil Olsztyn.
Obiekt powstał w latach 70. XX wieku. Został otwarty podczas centralnych obchodów dożynek, które w 1978 roku odbywały się w Olsztynie. Na jego inaugurację przybyło wielu partyjnych dygnitarzy z towarzyszem Edwardem Gierkiem na czele. Pierwotnie obiekt posiadał 16800 miejsc siedzących, w tym 3500 na trybunie krytej. Stadion powstał w pół roku, choć szacunkowo na tego typu budowę potrzeba ok. 2 lat. Realizowano ją przy dużym nakładzie siły roboczej, dwuzmianowym systemie pracy i czynie społecznym uczniów oraz pracowników fabryki OZOS. A skoro o peerelu mowa, to dożynki centralne przyniosły Olsztynowi wiele inwestycji: Halę „Urania”, liczne pawilony handlowe, rozbudowano Park Czynu Partyjnego (obecny park im. Kusocińskiego, tu we mgle), starówka została wyłączona z ruchu tranzytowego, przebudowie uległy niektóre ulice. Wiele dróg zostało zmodernizowanych, ważne skrzyżowania otrzymały sygnalizację świetlną, wprowadzono więcej punktów oświetleniowych. Komunikacja miejska wzbogaciła się o nowe pojazdy, wymianie uległy wiaty przystankowe, powstały dwie nowe stacje paliw.
W latach 1994-2002 na stadionie odbywały się I-ligowe spotkania piłkarskie. 24 czerwca 1989 roku rozegrano tu finałowe spotkanie Pucharu Polski pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa. 
Stadion z lotu ptaka przypomina owal. Płytę boiska otacza asfaltowa bieżnia - pod koniec lat 90. rozgrywano na niej prolog Rajdu Kormoran przemianowanego później na Rajd Polski. W przystadionowych budynkach znajdują się hotel, restauracja, Muzeum Sportu, a dawniej maluchy, w tym ja, korzystały z zakładowego przedszkola. Codzienny spacer z koleżanką za rączkę po zielonej murawie - bezcenny.
Jaka będzie przyszłość?  Już trwają rozmowy nad rozbiórką obiektu i sprzedaniem terenów pod zabudowę mieszkalną.
 W okolicy: Olsztyńskie planetarium | Urania | Olsztyńska architektura PRL-u, cz. 1, cz. 2
 Tematycznie: olsztyński PRL
Udostępnij:

33 komentarze :

 1. szkoda, że chcą to rozebrać a nie wyremontować. Ciekawe co tu powstanie. Nowy stadion?
  Super zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile emocji tu było! W Warszawie stoi Narodowy a ja pamiętam zegar na Dziesięciolecia...i wyścig Pokoju tam...Czasem niestety taniej zburzyć i zrobić coś od nowa a jak się zaczyna planować na nowo to decydenci nie potrafią opanować oczekiwań i budżet pada...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należałoby stadion odremontować i korzystać z niego przez następne dziesięciolecia.

   Usuń
 3. A ja niestety nie meczowa jestem...

  OdpowiedzUsuń
 4. EMERYT13/5/13

  marnieje nam ten obiekt juz od dawna.fajne foto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miejscówka nie w moim typie, ale za to kolorki - ekstraklasa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy13/5/13

  Jak się okazuje, łatwiej było w PRL-u wybudować stadion niż w III RP go utrzymać. Smutne.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś stać nas tylko na budowę nowego :) Pozdrawiam

   Usuń
 7. Popieram, szkoda że rozbiórka zamiast remontu.
  Zdjęcia świetne! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdjęcia mnie zachwyciły, szczególnie te pierwsze z niebem w tle - świetne kolory:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zbyszku, a jak z wykorzystaniem stadionu na co dzień? Mimo tego, że miałby powodzenie też byłby na liście do zburzenia?
  Ciekawie przedstawiłeś, wielka szkoda, że na zdjęciach tylko pozostanie.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, na co dzień nic się tu nie dzieje. Jedynie kadra rozgrywa mecze i ćwiczy na nim. Dlatego, po co nam nowy stadion? Może dla Madonny :)

   Usuń
 10. Anonimowy14/5/13

  I tak nic z tego nie będzie tak czy siak budowa stadionu od nowa wydaje się być wielce nieprawdopodobna, bo i niby dla kogo ten stadion? A mieszkania przy Michelinie współczuję.

  OdpowiedzUsuń
 11. ...no tak, zabytek mimo, że komunistyczny to rozebrać...paranoi ciąg dalszy!
  Świetne fotografie Zbyszku!
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawe kadry..., pozdsrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdjęcia znakomite, szkoda że obiekt bez przyszłości:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. krakowianka14/5/13

  stadion faktycznie szybko zbudowano...ach te czyny społeczne,pamietam je...P
  nie lubimy teraz słowa remont,lepiej sie powodzi deweloperom,buduje sie ...i zarabia na tym...

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiadomo, że Stomil to produkcja opon:) U nas też jest Stadion. Nowy i kosztuje utrzymanie go około 10 mln miesięcznie! A koncert Madonny przyniósł straty 5 mln zł!!!!!!!!!!!
  Przecież to jest chore. Wasz stadion jest dużo mniejszy i mniej rozdmuchany. Ale za to kasę miasta tyle nie kosztuje co nasz.
  Pozdrawiam Olsztyn STOMIL Olsztyn i Ciebie
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chociaż Madonna będzie dobrze Polskę wspominać :) Na naszym stadionie nic się ciekawego nie dzieje. Dziś Stomil to już Michelin :) Pozdrawiam, Vojtku :)

   Usuń
 16. Pamietam jak go budowali w tym stachanowskim tempie. I jak mój tato sie wsciekal na stolarzy, którzy położyli boazerie nie zaznaczając wyprowadzen prądu i anten, a jego podwładni musieli na czuja wiercic i szukać. I jeszcze ze coś tam z drenazem schrzanili, wiec na szybko trzeba było sie wody z murawy pozbywać.
  Z tej pamiętnej wizyty Pierwszego pochodza anegdoty o myciu krów szamponem przez gminnych urzędników, w gospodarstwie, które miało zostać odwiedzone "znienacka" oraz o wywiezieniu noca do lasu kolejki spod mięsnego w jednym z odwiedzanych miasteczek ;)
  Fakt, pobocza przy 16-tce nigdy nie były tak wykoszone jak wtedy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja lubię takie wspomnienia i oczywiście takie anegdoty. Słyszałem też, że podczas pobytu któregoś z sekretarzy w podolsztyńskich Klewkach, pomalowano trawę zieloną farbą :) Ach ten peerel. Pozdrawiam :)

   Usuń
 17. Ano było. Od czasu do czasu dam tu PRAWDZIWE OPOWIADANIE. Bo tak naprawdę tylko prawda jest najciekawsza. Przynajmniej dla mnie. I dlatego tez lubir filmy dokumentalne. Nawet bardzo.
  Najbardziej to cierpieli rodzice M. a tekże Jej dzieci.....
  U nas też upalnie. Jadę więc na Warmię

  Nasz Stadin to już kosztuje ponad 20 mln zł. Tyle kosztuje go utrzymanie. I dodatkowo do koncertu Madonny należy dopłacić z budżetu miasta 5 mln!!!!!!!!!!
  Chcieliśmy? TO MAMY.
  Pozdrawiam Ciebie i Warmię przed wylotem z domu.

  OdpowiedzUsuń
 18. To Olsztyn ma więcej stadionów niż Wrocław :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Super relacja. :) Być może w przyszłości będzie to jedyna kronika? Po za tym myślałem,że rea bloków mieszkalnych już minęła. A szczególnie w Bydgoszczy te wojskowe osiedla wybudowane w latach 50 - tych są prze-urodziwe. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie bloki to galerie handlowe, zawsze coś się wybuduje ciekawego :)

   Usuń