Olsztyn. Imieniny Jakuba, taniec z ogniem, rycerze i panorama miasta

Sierpień. Rozgrzane od upałów miasto, tłumy turystów na starówce, wypełnione po brzegi plaże olsztyńskich jezior i ciche, wprost wyludnione blokowiska. Ochłodę daje klimatyzacja, szumiący wiatrak i zimny, regionalny lager.
660 lat Olsztyna i atrakcje Dni Jakubowych od rana do późnego wieczora przez kilka dni. Koncerty, spektakle, parada historyczna, Jarmark Jakubowy, V Festiwal Bałtyjski z turniejem rycerskim, malowanie muralu, warsztaty. Targ Rybny, Muzeum Warmii i Mazur, BWA, Obserwatorium Astronomiczne, most św. Jana, Stare Miasto, błonie przy Aquasferze. Wybrałem to, co lubię.
Taniec z ogniem grupy Sombra
Święty Jakub jest m.in. patronem wojowników, robotników, aptekarzy, farmaceutów, kapeluszników, pielgrzymów. Jest opiekunem jabłek i ziemiopłodów. To też patron Olsztyna, którego pomnik znajduje się na Targu Rybnym. Wyrzeźbiony w kamieniu święty Jakub mierzy 160 centymetrów i waży ponad 600 kilogramów. Na głowie ma kapelusz wędrowca, który zdobi muszla, w jednej ręce trzyma sakwę, w drugiej laskę, którą podpierał się podczas wędrówek. Postać Jakuba widnieje na najstarszej pieczęci miasta pochodzącej z XIV wieku.
Turniej rycerski, Jarmark Jakubowy
Poniżej panorama Olsztyna z tarasu widokowego olsztyńskiego obserwatorium. Wieża ciśnień została wybudowana na Wzgórzu św. Andrzeja (143 m.n.p.m.) 1 lipca 1899 roku. Projekt budowy olsztyńskich wodociągów miejskich powstał w 1893 roku, a główną przyczyną jego realizacji były nękające mieszkańców Olsztyna epidemie chorób zakaźnych. Wieża służyła wodociągom do połowy lat 70. ubiegłego wieku, a dziś pełni rolę obserwatorium astronomicznego. W obiekcie znajdują się teleskopy Zeissa: 2 refraktory 150/2250, 2 refraktory 63/840 oraz refraktory 100/1000 i 80/1200. Do wykonywania zdjęć ciał niebieskich używane są astrokamery 60/270 i 56/250. Jest też zegar radiowy odbierający sygnały czasu słonecznego i zegar wahadłowy Shortta (najdokładniejszy zegar wahadłowy zbudowany ręką człowieka), który wskazuje czas gwiazdowy. W pracowni promieniowania kosmicznego zamontowane są liczniki Geigera-Müllera oraz detektor Conversiego służący do rejestracji cząstek promieniowania o energii około 1 GeV.
I to by było na tyle. Życzę udanego sierpnia, bo pewnie będzie mnie mniej w świecie netu. Pozdrawiam wakacyjnie.