Przystanek Mazury / Kętrzyn, cz. 1

Od czego Polak odpoczywa? Od widoku z okna, niekulturalnych klientów, hałasu w szkole, golenia, biustonosza, ścisku w autobusie i myślenia o tym, co robić przez resztę życia - donosi Duży Format. Mam nadzieję, że od tego wszystkiego odpoczęliście, bo ja po części na pewno.
Powoli zaczynam przeglądać tysiące zrobionych zdjęć na dziesięciu posiadanych kartach oraz myśleć o trzech kliszach z analoga. Czeka piękna Litwa, spory kawałek Polski, kilkanaście warmińsko-mazurskich wsi i miasteczek oraz kilka miesięcy mojego życia. Oby czasu oraz zapału wystarczyło na pokazanie tego wszystkiego. Zaczynam też kolejny rok z blogiem i z Wami, z czego bardzo się cieszę. I dziękuję za 410 tys. unikalnych odwiedzin. W końcu to Wy, Czytelnicy jesteście clou tego programu. Zauważyłem też, że niejednokrotnie wybraliście Warmię na swoje wakacyjne wojaże - przyznacie, że to magiczne miejsce.
{1}
Kto był na Mazurach a nie odwiedził Kętrzyna, ten gapa. To miasto czerwonej cegły, cudownych kamieniczek, wspaniałych ludzi oraz królestwo majonezu. Odsuwam na bok Warmię i prezentuję wam gród nazwany od nazwiska mazurskiego działacza, wieloletniego dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, poety oraz historyka, Wojciecha Kętrzyńskiego.
Budynek loży masońskiej zbudowany w latach 1860-1864. Po dojściu  do władzy Hitlera działalność masonów została zakazana, wtedy ich majątek przejęło miasto. Obecnie znajduje się w nim punkt Informacji Turystycznej, biblioteka oraz siedziba Stowarzyszenia im. Arno Holza. Osiołek natomiast to symbol partnerskiego miasta Wesel. Od 2009 roku stoi przed Centrum Kultury Polsko - Niemieckiej w Kętrzynie.
Gotycki kościół parafialny pw. św. Jerzego zbudowany w latach 1359-1407. Na początku XVI w. świątynia uległa wielkiemu pożarowi, a pod koniec stulecia huragan zerwał dach. Kolejne wielkie pożary strawiły kościół w 1638 i 1700 r. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległy wszystkie okna, spadła dachówka, popękały mury, gdy w 1945 r. wysadzono bunkry kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu. Z założenia (i obecnie) katolicki kościół służył protestantom. Na pierwszym planie drugiego zdjęcia kamienica przy ul. Chopina.
Neogotycki budynek starostwa powiatowego został wybudowany w latach 1894-1895. Nawiązuje do budowli gotyckich wznoszonych na tych terenach przez zakon krzyżacki. W latach 70. XX wieku dokonano nieudanej adaptacji poddasza, burząc pierwotny porządek architektoniczny.
Kamienice przy ul. Traugutta, Piłsudskiego i Sikorskiego. Nieopodal kętrzyński zamek i neogotycki kościół pw. św. Katarzyny, którego fragment widoczny jest na ostatnim zdjęciu. Jako ciekawostkę podam, że w Kętrzynie istniał wybudowany w 1330 r. mały kościółek św. Katarzyny, w którym odprawiano msze kilka razy w roku. Kościół rozebrano w 1820 roku, ponieważ prawie cała ludność miasta była protestancka, więc nikogo nie interesowała garstka katolików. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1895-1897.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. F. Nowowiejskiego
Panorama Kętrzyna w tle. Więcej następnym razem, zapraszam.
Tematycznie: Przystanek Mazury: Pasym | Kot | Dłużek