Kościoły i kapliczki w Jezioranach oraz o tym, że Olsztyn is also happy

Poewangelicki kościół pw. bł. Jadwigi (konsekrowany w 1887 r.) przy ul. Mickiewicza w Jezioranach.
Kapliczka na rozstaju dróg, nieopodal Jezioran.
Brama cmentarza ewangelickiego składająca się z czterech filarów z resztkami żelaznych wierzei.
Dawna kaplica filialna, obecnie kościół filialny pw. św. Krzyża przy ul. Kopernika. To budynek barokowy z drugiej połowy XVI w., restaurowany w 1766 r., odnowiony w 1927 r., remont kapitalny przeprowadzono w 1959 r. Przy szczycie wschodnim wieżyczka nakryta jest barokowym hełmem z chorągiewką, na której widnieją daty 1623 i 1927.
W Jezioranach znajdują się dwie kapliczki miejskie. Pierwsza pochodzi z końca XVIII w., o typowej dla tego okresu bryle i proporcjach oraz nietypowym rozwiązaniu elewacji frontowej flankowanej przez dwie masywne półkolumny. Wzorowana na architekturze barokowej. Druga kapliczka została wzniesiona na przełomie XIX i XX w., jest murowana i tynkowana, o formach neogotyckich zwieńczonych prostą, masywną sterczyną z namiotowym dachem i krzyżem. Po jednej stronie znajduje się dekoracja wykonana na desce malarskiej.
Kościół pw. św. Bartłomieja w Jezioranach. Więcej o tej gotyckiej świątyni następnym razem.

W internecie trwa moda na lokalne interpretacje teledysku Pharrella Williamsa Happy. Po Krakowie, Warszawie, Trójmieście i Poznaniu przyszedł czas na olsztyńską wersję klipu. Oto i ona. Zatem bądźmy szczęśliwi na co dzień. Więcej optymizmu Panie i Panowie :)