Zimowy haust w Wenecji - Barczewo

Labirynt mgły, labirynt słów i labirynt lazurów
Zmienił się w rzekę ulic rów - podwaja wzniosłość murów
Nie dość Wenecji było mgły wśród błękitów nad głową
Teraz odpływa tak jak sny przez żalu jedno słowo.
Marek Grechuta, Wenecja
Śniegu już nie ma, informuję z góry, a dziś bliżej nawet do wiosny niż do gruboskórnej zimy.  
Wenecja Północy, jak bywa nazywane Barczewo, to miasto nad rzeką Pisą. Wybudowano je na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny pw. św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański św. Andrzeja. Jest też kościół więzienny św. Dyzmy oraz neogotycki kościół ewangelicko-augsburski. W dawnym Wartemborku mieszka ok. siedem tysięcy osób. 
Barczewo znane jest z zakładu karnego. W 1810 roku władze pruskie po sekularyzacji majątku zakonu powołały dom karny. Budynki zostały przeznaczone na więzienie w 1812 roku. W styczniu 1945 roku zakład przejęły wojska radzieckie a 9 marca 1946 roku władze polskie. W barczewskim zakładzie karnym 12 listopada 1986 roku, zmarł zbrodniarz wojenny Erich Koch. Więzienie to w latach 80. XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych m.in.: Leszka Moczulskiego, Władysława Frasyniuka, Adama Michnika. 
W mieście znajduje się czternaście mostów, stąd nazwa Podolsztyńska Wenecja lub Mała Wenecja Północy, oraz pokazana powyżej ostatnia ocalała na Warmii synagoga z 1847 r., neogotycki ratusz z XIX w. i zabytkowe zabudowania przemysłowe. Barczewo żyje historią Feliksa Nowowiejskiego, twórcy muzyki do słów Roty, i corocznie organizuje Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Feliksa Nowowiejskiego.

A poniżej uczta - Celińska w wielu odsłonach. Jej życie dzieli się na przed i po. Przed piciem była szkoła aktorska, gdzie była prymuską, debiut u Wajdy i wyjazd na festiwal w Cannes. Role w znanych filmach i występy w renomowanych warszawskich teatrach. Kolorowe czasopisma drukowały zdjęcie szczupłej, długowłosej dziewczyny o piegowatej twarzy i rozmarzonym uśmiechu. Po piciu był sukces na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, seria nagrodzonych ról filmowych i udział w przedstawieniach Krzysztofa Warlikowskiego, dzięki którym stała się jedną z najważniejszych aktorek swojego pokolenia. Kolorowe czasopisma drukowały zdjęcie tęgiej kobiety w średnim wieku z krótko obciętymi włosami i rozmarzonym uśmiechem. Pomiędzy jest czarna dziura długa na sześć lat...
W tym tygodniu polecam: