Orzechowo – kościół pw. św. Jana Chrzciciela i teledysk promujący Warmię

Orzechowo to wieś, w której mieszkają cztery osoby. Dookoła rozciągają się lasy i jeziora, za płotem żerują dziki, a do osamotnionego kościoła prowadzi wąska dróżka. Panuje tu bezdenna cisza, której nie spotkałem jeszcze na Warmii. Gwoli przypomnienia odsyłam do wpisu: Orzechowo - wieś, którą zlikwidowano.
Początek Orzechowa sięga 1575 roku. Wieś powstała na polanie otoczonej jeziorem Wyry i wiekowym lasem. Chyba najpiękniejszą pozostałością po nieistniejącej już miejscowości jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim w 1910 roku, a jej konsekracji dokonano w 1913 roku. W prace przy budowie świątyni zaangażowani byli mieszkańcy pobliskich wsi, czyli Orzechowa, Plusk, Ząbia, Rybak i Swaderek. Do budowy kościoła użyto kamieni polnych i cegły, którą wypalano w pobliskim lesie. W środku znajduje się neogotycki konfesjonał, barokowy ołtarz główny oraz drewniany żyrandol - na nim znalazło się epitafium ufundowane przez rodziny poległym w czasie I Wojny Światowej. Są też organy sygnowane słowami: Orgelbauanstalt Bruno Goebel Sohne, Konigsberg. 1938. Okna ozdabiają witraże.
O warmińskiej historii tego miejsca świadczy też stary cmentarz z polskimi nazwiskami oraz dwie kapliczki przydrożne, które z powagą strzegą pustki i ciszy.
Dla przypomnienia - wieś uległa wyludnieniu na skutek działań pobliskiego ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku. Ówczesne władze państwowe i PZPR dążyły do likwidacji wioski i przejęcia gruntów z przeznaczeniem m.in. na tereny łowieckie. W 2005 r. mieszkało w Orzechowie 12 osób, dziś 4.


Piosenka O, Warmio olsztyńskiego zespołu Messa powstała na początku 2013 roku, jej produkcją zajął się Marcin Kiełbaszewski ze Studia X. Prace nad teledyskiem rozpoczęły się w połowie września 2013 roku, a mógł w nim wystąpić każdy. Pod warunkiem, że, jak mówili muzycy, kocha Olsztyn i region. Teledysk powstał bez wsparcia jednostek promujących miasto.
W tym tygodniu polecam: