Olsztyn tak ma

Kilka dni w Olsztynie. Jest pięknie, bo wiadomo, że 15. jezior robi swoje. 
Lubię spacery po miejskich dzielnicach, w których dominuje zabudowa jednorodzinna, szczególnie w wydaniu powojennym (al. Przyjaciół). Cisza, śpiew ptaków, celebracja życia, starsi ludzie pracują w ogrodach, a za zakrętem pęd, pośpiech i hałas. 
W Olsztynie trwa budowa linii tramwajowych (Olsztyn fotograficznie), która ogromnie dezorganizuje życie, jest wiele pięknych drzwi (Drzwi olsztyńskie), które fotografuję od kilkunastu lat, wieża ratuszowa ma kolor szary, a św. Jakub Starszy i jego muszla pielgrzyma widoczna jest w wielu miejscach. 
Przez Olsztyn przebiega trasa Camino Polaco - szlak ten zaczyna się w Ogrodnikach na granicy z Litwą i prowadzi przez Olsztyn i Toruń do Słubic, na granicy z Niemcami. Pierwszy odcinek tego szlaku, wiodący z katedry św. Jakuba w Olsztynie do gotyckiego kościoła św. Jakuba w Toruniu, został otwarty 25 lipca 2006 r. Podobnie jak w całej Europie, znakiem szlaku jest muszla św. Jakuba, atrybut patrona Olsztyna i jednocześnie element olsztyńskiej flagi.
Do posłuchania Leszek Możdżer, też miejsko, uwielbiam. Wolność sztuki nie jest darem ani polityki, ani władzy. To nie z rąk władzy sztuka otrzymuje wolność. Wolność istnieje w nas, o wolność musimy walczyć sami ze sobą, w naszym najintymniejszym wnętrzu, w samotności i w cierpieniu - pisał Tadeusz Kantor - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, malarz, scenograf i autor manifestów artystycznych. 6 kwietnia obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin. Polecam artykuł w Culture.pl. A u Szarmanta polskie ikony stylu - Andrzej Łapicki.