Pochylnie Kanału Elbląskiego | Buczyniec /1/ oraz 9. DEMOLUDY w Jaraczu

Nie bez powodu pisałem wcześniej o Małdytach, bo właśnie w neogotyckiej oficynie w tej wsi, wchodzącej w skład kompleksu pałacowego, trwały prace nad projektem kanału. W połowie XIX wieku projektant Georg Jacob Stenke przyjął zlecenie Fryderyka II Wielkiego, który marzył o tym, aby drogą wodną połączyć Prusy Wschodnie z Bałtykiem. W 1837 roku rozpoczęła się budowa kanału Oberlandische, zwanego później Kanałem Elbląskim. Prace nad budową trwały do 1881 roku. Dziś opuszczamy Warmię i kierujemy się na przepiękne Pojezierze Iławskie.


Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce, unikatem na skalę światową. To jedyny szlak na świecie, po którym statki jadą po torach. Na trasie znajduje się pięć pochylni, licząc od strony Elbląga: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec. Ciekawostką są też śluzy w Miłomłynie oraz Ostródzie i Małej Rusi – na bocznym szlaku z Ostródy przez Jezioro Pauzeńskie, jezioro Szeląg Wielki i Szeląg Mały do Starych Jabłonek.
Poniżej maszynownia napędzająca pochylnię, po drugiej stronie kanału Izba Historii Kanału Elbląskiego, przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej oraz odcinek betonowego nabrzeża, gdzie cumują statki.


Sama pochylnia składa się z dwóch równoległych torowisk. Na każdym torowisku porusza się jeden wózek, który ma ciężar własny 24 i nośność 50 ton. W przypadku jednoczesnego obciążenia obu wózków dopuszczalna nośność jednego wózka wynosi 38 ton. Tory zaczynają się na górnym stanowisku pod wodą, jeszcze przed szczytem zapory zamykającej dany odcinek Kanału. Po przejściu przez szczyt pochylni tory opadają, dochodzą do dolnego stanowiska i również tutaj schodzą pod wodę. W części nadwodnej podtorza stanowią konstrukcję betonową.
cdn.


Rusza 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Jego ideą jest stworzenie przestrzeni dla wielokulturowego dialogu krajów Europy Wschodniej. Słowo „Demoludy" wypowiadane na początku XXI wieku, w globalnej wiosce, wśród gąszczu infostrad i cybernetycznych rewolucji, jest świadomą artykulacją sprzeciwu wobec tendencji kultury masowej, która wyzbywa człowieka pamięci i refleksji. – czytamy na stronie organizatora, na którą odsyłam po więcej informacji. Ja chłonę każde takie wydarzenie. Jak będziecie w pobliżu, zapraszam. Więcej na FB. 
Blok wschodni (kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy”, znany w formie skróconej również jako DEMOLUDY – festiwal teatralny, organizowany jest przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie od 2007 roku. Oprócz spektakli teatralnych, w ramach festiwalu odbywają się liczne imprezy towarzyszące – koncerty, spotkania z artystami, czytania performatywne dramatów, dyskusje, warsztaty aktorskie, instalacje teatralne i edukacyjne. W wydarzeniu biorą udział teatry z Europy Wschodniej.