Styczeń z Lidzbarkiem Warmińskim / #2

Dziś kręcimy się wokół kolegiaty pw. św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. 
Historia kościoła sięga 1305 roku, kiedy to w drewnianej świątyni posługę sprawował ks. Heynemann. Przypuszczalnie kościół drewniany w Lidzbarku spalił w 1311 r. książę litewski Witenes. Budowę świątyni murowanej zrealizowano w połowie XIV w. w formie trójnawowej, pięcioprzęsłowej hali. Kościół posiada sklepienia gwiaździste z końca XIV w. Po kolejnym pożarze pojawiła się barokowa sygnaturka, a wieżę kościelną ozdobił hełm. Kościół został rozbudowany w latach 1892-1896, kiedy to od strony wschodniej dobudowano trójnawowe bazylikowe prezbiterium, nową zakrystię i kruchty boczne. Jest mroźny dzień, w plecy grzeje styczniowe słońce, ludzie podążają niespiesznie. Lubię taki stan, bardzo lubię.
Most Kopernika łączy plac Kościelny z ulicą Mławską. Jego wykonawcą była firma budowlana Drenckhahm Und Sudhop z Braunshwieg w Dolnej Saksonii, która specjalizowała się w konstrukcjach żelbetonowych. Na swoim koncie ma wykonanie ponad 200 różnorodnych konstrukcji mostowych na terenie całych obecnych Niemiec i Polski. Firma wykonała most w 1909 roku według planu lidzbarskiego architekta miejskiego Varela Kussmanna.
Wieża kościoła pokryta została hełmem około 1717 roku. Jest to konstrukcja złożona z trzech piramidalnie nakładających się latarń. Na chorągiewce widnieje herb Pilawa biskupa Teodora Potockiego. Na kalenicy dachu kościoła znajduje się też wieżyczka z sygnaturką z 1701 roku. W tamtych czasach dzwoniono na Sanctus i na podniesienie (kapłan podnosi w górę hostię i kielich). Obecnie rolę dawnej sygnaturki zastępuje gong, a dzwon dzwoni 5 min. przed mszą. Przy kościele od strony północnej zachowała się zbudowana w 1760 roku brama barokowa oraz rzeźbiona figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1709 roku.
https://www.facebook.com/kochamy.warmie
Ach, jak ja lubię zimę, szczególnie w mroźnym wydaniu. A nawet Podlasie w poklatkowym wykonaniu. Już kiedyś polecałem Wam ten kanał, ale przypominam dla oka i ducha. Animacja poklatkowa, zwana inaczej stop-motion, składa się z sekwencji osobnych zdjęć. Aby stworzyć wrażenie ruchu, animator przesuwa nieznacznie obiekty na każdej z fotografowanych klatek, które połączone w jeden ciąg dają wrażenie ruchu. Prekursorem w tej dziedzinie był Leon Gaumont, który w 1900 roku uzyskał patent na animację poklatkową.
Udostępnij:

31 komentarzy :

 1. Witaj Zbyszku ! Na Twojej ukochanej Warmii zawsze wyszukasz perełki okolic w ktorych mieszkasz zdjęcia są przepiękne a filmiki jakie zamieściłeś wspaniałe ,Twoje slowa -ja również lubię zimę mroźna !serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy12/1/16

  Kusisz tą Warmią Zbyszku, oj kusisz!

  OdpowiedzUsuń
 3. EMERYT12/1/16

  zimno strasznie. ale taki most to trzeba wyremontowac bo troche strasza te bazgroły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, te czarno-białe zdjęcia! Jakbym nagle wylądowała w latach sześćdziesiątych...;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle kadry i ujęcia na które ja będąc tam tak rzadko nigdy nie mam czasu...

  OdpowiedzUsuń
 6. To w Polsce kocham - każde "nasze" miasto ma coś, co go wyróżnia i zachwyca. Ta kolegiata przepiękna. Jestem zachwycony! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taaajest, małoludzkie zabytki totocomisie lubią najbardziej! No, może tylko jakby nieco cieplej było. Albo nawet niech już będzie lekki mróz, byle ze śniegiem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5 cm wystarczy, tyle spadło wczoraj :)

   Usuń
 8. fantastyczne zdjęcia, nie byłam w tamtych stronach...:(

  OdpowiedzUsuń
 9. fantastyczne zdjęcia, nie byłam w tamtych stronach...:(

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że zakochałeś się w tym kościele, bo fotografowałeś go, skąd tylko się dało. Wieża ratusza w moim mieście ma podobny hełm.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Swietne kadry, budynki z czerwonej cegły bardzo lubię (powtarzam się, sorry) ale zimą przy błekitnym niebie wyjątkowo dobrze się prezentują,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czerwonej cegły ci u nas dostatek. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Czerwona cegła zawsze w cenie ;)

   Usuń
  3. Wiem, wiem, kupowałem ostatnio :)

   Usuń
 12. Myślę, że to jest piękne, zabytkowe miasto. Nigdy tam jeszcze nie byłam.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Takie mroźne i słoneczne dni są najprzyjemniejsze.
  Oglądając niektóre czarno-białe zdjęcia, mam wrażenie, ze ludzie są z dawno minionej epoki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. świetne zdjęcia,a ta animacja poklatkowa,to dla mnie zupełna nowośc, dzięki za wytłumaczenie efektów, widziałam nie raz te efekty,ale nie znałam ich powstawania...niesamowite...

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne zdjęcia <3 :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię tu zaglądać, bo pokazujesz miejsca, które są daleko ode mnie i dzięki Tobie mam okazję je poznać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest jeszcze Lidzbark Welski. Zupełnie gdzie indziej. Jak zwykle piękna czerwona cegła w ujęciu artystycznym. I już pewnie Warmia pod śniegiem? Bo Mazowsze tak i od razu weselej się zrobiło. O tej porze roku jak na Warmii nie ma sezonu urlopowego to sobie można na spokojnie pozwiedzać. Prawda?
  Pozdrowienia z Wenecji :)
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 18. Jest jeszcze Lidzbark Welski. Zupełnie gdzie indziej. Jak zwykle piękna czerwona cegła w ujęciu artystycznym. I już pewnie Warmia pod śniegiem? Bo Mazowsze tak i od razu weselej się zrobiło. O tej porze roku jak na Warmii nie ma sezonu urlopowego to sobie można na spokojnie pozwiedzać. Prawda?
  Pozdrowienia z Wenecji :)
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest Welski, nie związany z Warmią. Są też dwa Biskupce - Reszelski i Pomorski. Pozdrawiam

   Usuń
 19. EMERYT17/1/16

  Fantastyczne filmy! pierwszy raz w życiu oglądam. Pan Bóg jest artystą.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń