Styczeń z Lidzbarkiem Warmińskim / #3

Kontynuujemy cykl Styczeń z Lidzbarkiem Warmińskim. Dziś wkraczamy w inne wymiary. Piękna nie będzie, rzecz subiektywna oczywiście, za to zdjęć mnóstwo. A co będę sobie żałował, jak szaleć to szaleć, karnawał trwa.
A w Lidzbarku, nie mylić z Welskim w tym samych województwie, mnóstwo zabytków: Wysoka Brama z 1352 roku [Spełniała ona różne funkcje, m.in. była zaporą przystosowaną do walk artyleryjskich. Świadczy o tym rok 1520, po ciężkim starciu, na pamiątkę tych wydarzeń, w różnych miejscach wmurowano w ściany kamienne kule. W 1850 r. dokonano przebudowy górnej części, a w 1868 r. całość przejęły władze państwowe, urządzając areszt sądowy, który funkcjonował aż do końca I wojny światowej. To właśnie z tego okresu pochodzą zamurowane okna.], zamek biskupów warmińskich, stare miasto z średniowiecznym układem ulic, drewniany kościół ewangelicki – obecnie cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1823 roku, dawna remiza strażacka, szachulcowo-ryglowa z przełomu XIX i XX wieku typowy przykład zabudowy warmińskiej. Na clou programu zapraszam za tydzień, będzie jeszcze więcej fotografii, ufff. Mam nadzieję, że Blogger nie wysadzi mnie z pociągu jak prezes dziennikarzy TVP.
https://web.facebook.com/kochamy.warmie
I jeszcze dwa przykłady poklatkowego patentu Leona Gaumonta, które bardzo lubię. Lidzbark Warmiński też pod etykietą. Zapraszam.


Udostępnij:

32 komentarze :

 1. Lidzbark jest piękny. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ja już dziś nie będę narzekał, że muszę do miasta. Trzeba je bardziej doceniać. :) Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha! Tu przynajmniej byłem, w odróżnieniu od wielu tych małych miejscowości, gdzie niestety (jeszcze) nie :-) Ładnie, nawet jeśli jest "Krzywa Droga Powiatowa" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle podoba mi się to wejście na pocztę, nawet dokładnie się przyjrzałam, jak są położone te cegiełki, aby utworzyły wzór.
  Rozśmieszyły mnie za to te salony fryzjerskie. Często widzę u nas takie "salony" w niewielkich budkach. Ostatnio uśmiałam się z dwóch sklepików, jeden to "Świat piżam", drugi- "Świat tapet". Właściciele chyba uważają, że to takie nobilitujące.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich wejść jest w Lidzbarku kilka, ale może następnym razem pokażę je wszystkie. A te nazwy są śmieszne i miasto chyba bardziej otwarte dla kobiet :) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Lidzbark to cudowne miasto zdjęcia wspaniale nie wspomnę o filmikach -rewelacja serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. cokolwiek wiosenne ;-)
  Miło było sobie przypomnieć

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe zdjęcia miasta; piękne żywe kolory. Wszystko wygląda bardzo pozytywnie.
  Nie zauważyłam, żeby coś było nieładne ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne spacerowe widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. poszalałeś,poszalałeś,ale i my pospacerowaliśmy po pełnym uroku Lidzbarku:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba cały Lidzbark obeszłam, ale warto było.
  Bardzo lubię ujęcia robione przez bramy i różne dziury, są bardzo ładne.
  Pozdrawiam serdecznie..:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałem o suszy. Zaraz się poinformuję mojej siostry. Mieszka w Italii od roku 1980 ale we Florencji.

  Nie będę odkrywczy jak napiszę, że fotki i miasto przepiękne. malowniczo ale bez przesady dobrze pokazane. Ja pamiętam bardzo dobre kurtki puchowe firmy WARMIA.I raz miałem taką czarną. Piękna była i ciepła. Pozdrowienia zaś z Mazowsza :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie słyszałem o suszy. Zaraz się poinformuję mojej siostry. Mieszka w Italii od roku 1980 ale we Florencji.

  Nie będę odkrywczy jak napiszę, że fotki i miasto przepiękne. malowniczo ale bez przesady dobrze pokazane. Ja pamiętam bardzo dobre kurtki puchowe firmy WARMIA.I raz miałem taką czarną. Piękna była i ciepła. Pozdrowienia zaś z Mazowsza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A firma Warmia to z Kętrzyna, jak lotnisko Olsztyn-Mazury w Szymanach :) Pozdrawiam

   Usuń
 13. Małe miasteczka to idealne miejsca akcji przeróżnej maści horrorów i dreszczowców. Sam pochodzę z miejscowości gdzie kultywuje się opowieści o polnych diabłach, rzucanych na sąsiadów czarach, boskich klątwach, zjawach itd.
  Szkoda że filmowcy nie wykorzystują potencjału takich miejsc. Chętnie bym obejrzał w końcu dobry polski film grozy. Skoro Stephen King czerpie garściami z amerykańskiej małomiasteczkowej mitologii czemu my nie możemy? Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad tym nie myślałem, ale może masz rację, szczególnie wieczorem przy tych kamieniczkach.

   Usuń
 14. Fajne zdjęcia, pokazują normalne miasto, mój faworyt to zdjęcie nr 16,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet policzyłaś, dziękuję, ja straciłem rachubę. Pozdrawiam

   Usuń
 15. EMERYT23/1/16

  muszę prxyznać, ze foto z ludźmi najlepsze, ale ludzie w Polsce stają się z roku na rok co raz bardziej agresywni i może ktoś nie wytrzymać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba nigdy w Lidzbarku nie zapuszczałam się głęboko w miasto. Ale pamiętam wiele bardzo ładnych portali, okien, bram. Czy uda je się ocalić? Oj warto. Tematy muzyczne piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele tych detali ginie przy ociepleniach i remontach, wiele kamienic całkowicie znika z powierzchni. Ale warto, bo są piękne.

   Usuń
 17. Przyglądam się Twoim zdjęciom i mam jeden wniosek. Tworzysz pisaną i fotograficzną książkę o tym rejonie Polski. W czasie swojej historii, przechodził różne koleje losu. Dzięki niemu jest teraz u nas, w Polsce.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, działo się sporo na tych terenach. Polska jest po prostu jeszcze nieodkryta, a jest naprawdę fascynująca i nie mówię tylko o Warmii. Pozdrawiam, Ewo.

   Usuń
 18. Piękne zdjęcia! Super :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie przepadam za dużymi miastami, wolę takie małe miejscowości. Lubię przyglądać się ludziom tam mieszkającym, zabudowie..

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy24/1/16

  Lidzbark kusi, a Ty pięknie go pokazałeś!

  OdpowiedzUsuń
 21. Wspaniałe to zdjęcie ze ścianą. A na ścianie cień słupa telegraficznego.
  Gratuluję.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. WSPANIAŁE ZDJĘCIA!! ! ! ! ! ! - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń