Przystanek Mazury / Szymany – Olsztyn-Mazury Regional Airport

Lotnisko otwarte. Wprawdzie Olsztyn ma tyle wspólnego z Mazurami co kot napłakał, a Szymany zlokalizowane są 60 km za stolicą regionu, ale niech już będzie – Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Jadąc z centrum, udało mi się wstąpić na otwarcie i uczynić kilka pamiątkowych zdjęć. 
Szymany to wieś w gminnie Szczytno, lokowana 29 maja 1682 r., ze szkołą i kościołem z 1928 roku. 
Lotnisko powstało w latach 50. XX w. jako obiekt wojskowy. Jego znaczenie wzrosło po usytuowaniu w pobliskich Starych Kiejkutach polskiej szkoły szpiegów, czyli Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu w Kiejkutach. W 1996 lotnisko zostało przekazane jako zbędne dla potrzeb wojska Agencji Mienia Wojskowego, która wydzierżawiła je spółce Porty Lotnicze „Mazury-Szczytno”. Od tego czasu, w latach 1996-2003, w sezonie letnim, odbywały się regularne, cotygodniowe loty. W latach 2007-2013 na rozbudowę portu lotniczego przeznaczono ponad 204 miliony złotych.
Idea to dowożenie pasażerów na lotnisko w Szymanch szynobusem wyjeżdżającym z olsztyńskiego dworca. W tym celu położono 44 kilometry nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno oraz 1 km na stacji Szczytno. Wyremontowano też 10 kilometrowy odcinek ze Szczytna do Szyman. Pociągi pokonucałą trasę w mniej niż godzinę.
A we wsi spokój, cisza i ręczny dzwonek w szkole.
Z Szyman do Berlina, macie ochotę?
PS. 
W okolicach Szczytna zima na całego. Jeziora przykryte cienką warstwą lodu, w lesie lekka kołdra puchu, sarny przy drodze i znowu czapka na mojej głowie. Zatem jak chcecie zimy, uciekajcie z Olsztyna. 
Dzięki szybkiemu odebraniu paczki z paczkomatu, otrzymałem kod na darmowego audiobooka i wybrałem coś lekkiego, kryminał. Uwikłanie Zygmunta Miłoszewskiego, polecam, wciągająca pozycja.
W olsztyńskim BWA wystawa Pejzaż w zagrożeniu, a we wtorek pędzę po bilety na 24. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Tu repertuar.
Wszystkiego dobrego.
Tematycznie: Przystanek Mazury: Kętrzyn: 1 / 2 / 3 | Pasym | Kot | Dłużek | Ostróda | Olsztynek | Szczytno | Małga
Udostępnij:

32 komentarze :

 1. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach...
  Inwestycja piękna, ale czy zadziała ekonomicznie? No tu doświadczenie ppdpowiada że może być różnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ekonomicznie, a strategicznie....

   Usuń
  2. Im więcej połączeń tym lepiej. Obecnie jest ich kilka, z samolotami na trzydzieści miejsc.

   Usuń
 2. Tak samo jak port Lotniczy Szczecin-Goleniów, oddalony od Szczecina o ponad 50 km. Jakaś dziwna się zrobiła tendencja, ale może ma to ekonomiczne uzasadnienie? Goleniów hula. Modlin mimo początkowych przeszkód też się rozkręci, miejmy więc nadzieję, że i Szymany nie pozostaną z tyłu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przejeżdżałem tędy kilka razy ale jak nie było budynków lotniskowych. Bardzo ładnie to wygląda. Pieknie wtopione fotki czarno białe. Pozdrawiam Ciebie, Warmię i Mazury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziś nas trochę zaszroniło, ale śniegu nie ma. Czarno białe zdjęci podobają mnie się szczególnie, choć ten las też jest piękny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy kontrast pomiędzy wsią a lotniskiem.
  Czarno-białe zdjęcia wsi najbardziej mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście kontrast zasadny, może nawet trochę ironiczny :)

   Usuń
 6. Fiu fiu no ładnie to lotnisko wygląda :) U mnie zima odpuściła, mam nadzieję że na dobre :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. muszę powiedzieć, że podoba mi się architektonicznie i jeszcze to połączenie - prosto pod drzwi ;)
  świetnie będzie jeśli będzie przynosić zyski ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. EMERYT13/2/16

  Oczom nie wierze. Gdzie leżą te Szymany?Jestem od urodzenia z tego wojewodztwa ale wiem ,że to gdzieś wzapadłej dziurze z ktorej nie można wyjechać ani dojechać bez własnego samochodu.Kto będzie tam jeżdził?Jest już takie puste lotnisko w Radomiu.Do Warszawy na Okęcie dojade ze swojej miejscowośi w dwie i pół godziny o każdej porze.Szymany będą puste.Gwarantuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wolałbym lotnisko w Olsztynie, ale ktoś miał inny plan. Może chociaż południe regionu skorzysta.

   Usuń
 9. Bardzo ładny obiekt.
  Wydaje mi się, że budowanie lotnisk w takich miejscach jest planem wojskowym. Teraz powstają lotniska w różnych dziwnych miejscach. Być może takie lokalizacje wynikają ze strategii państwa.
  Pozdrawiam serdecznie..:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładny obiekt. Warmia i Mazury mają wiele atrakcji. Na stronie http://www.mazuryairport.pl mają dokłądnie opisany dojazd do lotniska, lokalne atrakcje. Mam nadzieję, że będą nowe loty. Ponoć wkrótce mają latać na Wyspy, zobaczymy...

  OdpowiedzUsuń
 11. Super zdjęcia. Mnie najbardziej podobają się fotki tego pociągu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie przedstawione lotnisko ,zima, pociąg ciekawe perspektywy lotniska zdjęcia jak zawsze cudowne pozdrawiam milej niedzieli

  OdpowiedzUsuń
 13. Nieustannie podziwiam piękno robionych przez Ciebie zdjęć.
  Wiele lotnisk w Polsce to złe inwestycje, ale może ta okaże się trafiona.

  Nie pamiętam, kiedy widziałam taką zimę, jak na tych fotkach, tu, na Dolnym Śląsku kwitną przebiśniegi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Olsztynie też jest ciepło, ale w okolicach Szczytna jest trochę śniegu. Lotnisko powinno na siebie zarabiać, może i to będzie, oby nie podzieliło losów Radomia i niedokończonej Gdyni. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 14. Anonimowy14/2/16

  Od razu mi się skojarzyło z Szczecin - Goleniów, lotnisko jakby nie patrzeć jest kawałek od Szczecina. Niech i to lotnisko Olsztyn - Mazury działa jak najlepiej i niech przyjmuje mnóstwo pasażerów. Co do Miłoszewskiego to uwielbiam, przez Uwikłanie to niewyspana chodziłam:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już czytam resztę trylogii. Inne pozycje niestety z braku czasu muszą być na audiobooku.

   Usuń
 15. No, nie wiedziałam ,że jest port lotniczy, coś się słyszało, ale...nie ma to jak fotki na spokojnie obejrzeć. Bardzo efektownie wygląda, lepiej niż Balice Kraków :-) . A mnie się ogromnie spodobał stary, chyba ,budynek stacji tego SZYNOBUSA. Moze remont torów przyda się lokalnym mieszkańcom tego bądź co bądź pięknego regionu Polski. Fotki b. ładne.Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To stacja w Szczytnie, będzie o niej osobny post, już czeka w kolejce :) Pozdrawiam

   Usuń
 16. To się dokształciłam ...
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe czy lotnisko na siebie zarobi, czy w ogóle jest to dobre rozwiązanie i czy kasa nie poszła w kosmos :)
  Zdjęcia czarno-białe tym razem mnie zachwyciły,
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetnie uwieczniony kontrast między wsią a lotniskiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Praskie klimaty są nadal. I oby jak najdłużej. Wybiorę się w tym roku na Warmię i Mazury ale na krótko. Dobre i to. Pozdrowienia znad Wisly

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy19/2/16

  ...tylko niektórzy wierzą, ze to lotnisko w głuszy za grube pieniądz było szykowane dla zwykłych lotów. Były afery Klewki, Kiejkuty ..Niektorzy nic nie kumają.....

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy19/2/16

  ...tylko niektórzy wierzą, ze to lotnisko w głuszy za grube pieniądz było szykowane dla zwykłych lotów. Były afery Klewki, Kiejkuty ..Niektorzy nic nie kumają.....

  OdpowiedzUsuń
 22. Ach, śnieg. Ależ pięknie tam jest! Nawet okolica tego lotniska jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy26/2/16

  Na razie dziennie przeciętnie lata 20-30. W sezonie pewnie ta liczba "skoczy" do 100,troszkę jakby brakuje. Śmierdzi to gigantycznym marnotrawstwem. Niestety prawo mamy takie, że za marnotrawstwo publicznych pieniędzy,setek milionów nikt nie ponosi odpowiedzialności. A my podatki musimy wpłacać. M.in. na takie "pomysły". Ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
 24. Torres Mazury Szymany6/3/17

  Idzie sezon 17 i nic Szymany nie zaoferowały. Olbrzymie rozczarowanie. Będą się trzymać jak pijani płotu tego jedynego lotu do Londynu, żeby nabić jak najwięcej pasażerów i przekuć to w sukces. Pytanie tylko: czy o to chodziło? Lotnisko miało być promocją regionu, a jaka to promocja jak będą tylko nasi na zmywak latać do Londynu i Oslo?

  Chciałbym się dowiedzieć ilu z pasażerów przylatujących do Szyman nie było Polakami? Jaki procent. Czarno widzę to lotnisko.

  OdpowiedzUsuń