Kośno, rezerwat przyrody
Człowiek przez całe swoje życie paple. I wygaduje tyle różnych bzdur... Muszę wziąć przykład z Indian mniej słów, a więcej znaczących dźwięków, których nie słychać. Więcej ciszy, która mówi.
Morał:
Słuchajcie ciszy.
Usłyszycie mądrość.
Odnajdziecie spokój,
właściwy dystans do spraw,
ludzi i przedmiotów.
Znajdziecie czas,
którego Wam brakowało.
Słuchajcie ciszy.
I mówcie ciszej.
Ci...
 
sza...
/W. Cejrowski, Gringo wśród dzikich plemion/
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno zajmuje powierzchnię 1197,70 ha, został utworzony w 1982. Obejmuje duże jezioro eutroficzne Kośno otoczone lasami. Położony jest na terenie gmin Purda, Jedwabno i Pasym, na historycznej granicy Warmii i Mazur. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie cech krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego. 
Jezioro Kośno połączone jest strumieniem z jeziorem Oreczek i Łajskim. Na wschodnim brzegu w jego części środkowej znajduje się ujście potoku Kalwa, który doprowadza tu wody z jeziora Kalwa. Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Kośna. Jezioro otaczają powierzchnie leśne, szczególnie sosnowe, z domieszką olchy, brzozy i świerku.
Jezioro jest punktem startowym szlaku kajakowego, który dalej wiedzie przepływającą przez nie rzeką Kośną. Ta łączy się z Pisą Warmińską, pożniej z Łyną. Dookoła jeziora prowadzi ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Na jej trasie znajdują się dwa punkty widokowe, które umożliwiają obserwację życia rezerwatu.
A jeśli o obserwację chodzi, to spójrzmy na kośnieńskie żaby. W okresie godowym u samców żab zielonych rozwijają się rezonatory, czyli błoniaste worki głosowe po obu stronach głowy, które nadymane przypominają balony. Służą do wydawania dźwięków. Najdonośniej żaby rechoczą w słoneczne dni oraz podczas ciepłych nocy, a okres ten trwa od maja do końca czerwca. Odgłosy wydawane przez żaby są różne, od krótkich dźwięków przypominających pojękiwanie, śmiech przez najczęściej słyszalne skrzeczenie. Zdarza się też, samiec używa tylko jednego rezonatora. To dopiero ciekawy widok.
Do tego pięknie ukwiecone łąki i kolorowe motyle. Mniszek, jaskry, rusałka pokrzywnik, rusałka ceik, przestojnik trawnik i przeplatka atalia. No jest pięknie, zapraszam. A trochę dalej już dachy Pasymia i Mazury.
https://web.facebook.com/kochamy.warmie?_rdr
Tematycznie: Siatka na motyle, początek lata i dzień taty | Bartąg i okolice, czyli podolsztyńskie łąki pełne lata oraz o warmińskiej rebelii | Deszcz w Cisnej, zachód w Bredynkach | Poranek w Gietrzwałdzie