Warmia na weekend (5 z 5) / Warmia kusi Lidzbarkiem Warmińskim

Średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim był siedzibą biskupów warmińskich i stolicą Warmii. Tak dobrze zachowanej, niezniszczonej podczas ostatniej wojny budowli podobnej klasy i urody nie ma w tej części Europy. Stąd określenia zabytku jako Wawel północy, perła gotyku, które oddają unikatowy charakter tej warowni powstałałej u zbiegu dwóch rzek, Łyny i Symsarny. Wcześniej pogańscy Prusowie nieopodal zbudowali gród zwany Lecbarg, który w 1240 roku zdobyli Krzyżacy i nazwali Heilsbergiem (Górą Zbawienia). Murowany zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku, później był rozbudowywany.
Lidzbark Warmiński zapisał się w historii nie tylko jako stolica Warmii. Tu na początku XVIII wieku szwedzki król Karol XII podejmował przyszłego króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego. W czerwcu 1807 roku pod miastem Napoleon Bonaparte rozegrał wielką bitwę z wojskami rosyjskimi.
Oczom turystów ukazuje się też wspaniała oranżeria Ignacego Krasickiego. Poeta stworzył w mieście teatr, wieczory literackie, a jego ogrody były znane w całej Polsce. Zgromadził bogaty księgozbiór, ogromną kolekcję grafik, galerię obrazów oraz zbiory medali. Ogrody biskupie rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny. Znajdowały się tu pawilony ogrodowe i pałacyki. Budowle zniszczono w trakcie wojen szwedzkich. Odbudową ogrodów zajął się biskup Teodor Potocki, a do wielkiej świetności doprowadził je właśnie Krasicki. Oranżeria przyjęła formę barokowego klasycyzmu stanisławowskiego, zdobiona herbem Krasickiego, z półkolumnami porządku toskańskiego.
Do tego most Kopernika, kościół pw. św. Piotra i Pawła, Wysoka Brama i układ architektoniczny miasta. Zatem perła to czy nie perła? Niżej film promujący zamek biskupów warmińskich oraz Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

A skoro Lidzbark Warmiński to i Szlak Zamków Gotyckich. To samochodowa trasa turystyczna grupująca 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Na Warmii to Olsztyn i Lidzbark, na Mazurach Ostróda, Nidzica, Ryn i Kętrzyn.

Warmia na weekend / trasa Olsztyn-Frombork
Warmia na weekend / trasa Olsztyn-Stoczek Klasztorny  
Warmia na weekend / trasa Olsztyn-Reszel 
Warmia na weekend / Reszel 
Warmia na weekend / Lidzbark Warmiński
Udostępnij:

25 komentarzy :

 1. Warto zajrzeć do Lidzbarka Warmińskiego choćby tylko dla oranżerii Ignacego Krasickiego, ona mnie kusi najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. CUDOWNA WARMIA zdjecia niesamowite serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oranżeria oraz zamek piękne i zadbane. Miło popatrzeć i pozwiedzać takie zabytki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam Lidzbark Warmiński z krótkich pobytów, a tu widzę ,że warto na dłużej :-)
  Na Twoich zdjęciach wszystko wygląda o wiele ładniej, piękniej...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Zbyszku, ze do mnie wpadłeś. Już niedługo Warmia i Mazury zapełnią się turystami. Dawniej w mojej młodości i dzieciństwie to nie odróżniano Warmii od mazur. Mówiło się ogólnie Mazury. Dziecięce wakacje spędzaliśmy u dziadków w Kwidzynie. na Pomorzu. Ale czy to Warmia?
  Fotki jak zwykle bardzo dobre. A co to znaczy wg. mnie? To znaczy Z DUSZĄ. I odzwierciedlają Twój stan duszy jak fotografujesz. O 6.06 wymądrzył się Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczymy na polskich turystów, bo słyszałem gdzieś, że ci niemieccy już tak chętnie do nas nie przyjeżdżają. A ja czekam na Twoje zagraniczne wypady. Pozdrawiam z Lidzbarka :)

   Usuń
  2. Mam plany pojechać na Sardynię. Ale wszystko "w ręcach zakładu pracy" Czy dadzą urlop kiedy chcę :)
   jeśli nie dadzą to będzie reportaż z za granicy ALE WARSZAWY. tez dobrze prawda?
   Pozdrowienia środkowo mazowieckie

   Usuń
  3. To trzymam kciuki za Sardynię i za zakład pracy. Pozdrawiam

   Usuń
 6. Zmieniło się odkąd byłem tam kilka lat temu, wszystko pięknie zadbane. Muszę ponownie odwiedzić Lidzbark jak będę w okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cegła, olbrzymie okna i słońce, wszystko co lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. urokliwe miasto i własne oczy i na twoich zdjęciach.
  niedawno czytałem tekst jak to krakusy uczone głowy Warmii nazwy miejscowości spolszczały:
  http://dzieje.pl/aktualnosci/przed-70-laty-wprowadzono-nazwy-miast-olsztyn-wegorzewo-gizycko

  i cokolwiek mi głupio, bo powinny być brane pod uwagę przede wszystkim lokalne tradycje i uzusy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak było. Pisałem o tym na FB. A tu w regionalnym wydaniu: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,20037893,od-kiedy-olsztyn-jest-olsztynem-rocznica-wprowadzenia-nazw.html

   Uzusy uzusami, ale wolę Barczewo niż Nowowiejsk :)

   Usuń
 9. Zamek i oranżeria piękne, ale i tak najbardziej podoba mi się kaczuszka;)
  Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachęciłeś mnie, żeby po latach znów zajrzeć do Lidzbarka. Tak, zdecydowanie muszę tam pojechać :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam bratnią duszę. Też kocham zamek lidzbarski bo to miejsce nie tylko urokliwe ale i czas mojej młodości. Pyszny sernik na zimno z galaretką w Basztowej, nawet przed maturą znalazłam czas aby tam " wskoczyć", karpie w fosie, i niebieska suknia z bursztynami , którą nosiła królowa Bona czyli Aleksandra Śląska grająca w filmie pt. Królowa Bona. To właśnie na tym zamku nagrano ten film. Zamek z krużganków i dziedzińca podobny do Wawelu, nawet nazywany jest Wawelem Północy świetnie oddał w tym filmie klimat wawelskiego zamku. Ekipa filmowa w podzięce za udostępnienie i pomoc w realizacji nagrań pozostawiła w darze właśnie tą suknię - rekwizyt . W ogóle w Lidzbarku Warmińskim omalże każdy kamień mówi o dawnych czasach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wciągające zaproszenie. Szczególnie sernik na zimno pobudził moje kubki smakowe. Pozdrawiam

   Usuń
 12. Bardzo ładne zdjęcia z pięknego zakątka naszego kraju...:-)

  OdpowiedzUsuń
 13. 14,8 % ludzi w tym województwie żyje w skrajnej biedzie. Czy robicie coś w tym temacie z wojewodą? Bo zabytki odnawiać w rodzinnym mieście wicemarszałka za unijne i podatników pieniądze to każdy potrafi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest jakaś szpilka, takie życie.

   Usuń
 14. Czarujesz tą Warmią.
  Zachwyciła mnie ta kaczuszka i ławeczka na łączce z mleczami.
  Właśnie marzę, aby znaleźć się na łące pełnej kwiatów, motyli..... Kaczuszki byłyby też mile widziane. Teraz mam tylko mlecze na trawniku. Rozsiewają się niemiłosiernie. Trudno z nimi walczyć.
  A Warmię poznaję też dzięki Katarzynie Enerlich i jej "Prowincji...."
  Z okazji kolejnego majowego weekendu życzę Ci wielu słonecznych promyków słońca, także w sercu, ciepłej, kolorowej i pachnącej wiosny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też troszkę posiedziałem na tej ławeczce przy lidzbarskiej fosie. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam miło.

   Usuń
 15. Cóż mogę napisać?
  Chyba tylko to, że na Twoim blogu wszystko jest piękne, wartościowe, czarujące, artystyczne.
  Gratuluję i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń