Warmia monochromatycznie oraz o majątku rodziny Patzig w olsztyńskich Pozortach

A co bym zrobił gdybyś zaginęła? A szukałbym ciebie. Zaglądałbym w oczy wszystkim dziewczynom. Jedne miałyby twoje oczy, drugie usta, a trzecie włosy. Jedne byłyby bardzo poważne, inne znów w doskonałym humorze. Inne grałyby w tenisa lub ciągle spieszyły się na kolacje, ale żadna nie byłaby tobą. I pomyślałbym, że cię ukradli. I ogłosiłbym we wszystkich gazetach świata, na wszystkich murach i słupach ulicznych, że cię poszukuję. I wyznaczyłbym wielką nagrodę, ale nikt by mi nie uwierzył, bo nikt nigdy zakochanych nie traktuje na serio. Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern
Chyba cytat nie pasuje. Mimo to uwielbiam szarości w fotografii i powyższe słowa.
Lidzbark Warmiński
Reszel
Orneta

Pierwsza wzmianka o majątku w Pozortach lub Posortach pojawia się w 1387 r. Był to dwór kapituły warmińskiej, czyli gospodarstwo folwarczne. Nazwa wywodzi się od pruskiego imienia Pasort oznaczającego pogrzebacz. W 1772 r. majątek został przejęty przez skarb pruski. Od 1882 r. dzierżawcą Starego Dworu i Posort był radca królewski Karl Patzig, rezydujący we dworze w Posortach. Wraz ze swoją małżonką Auguste Patzig spoczywa na przymajątkowym cmentarzu.
Po wojnie majątek (o łącznej powierzchni 756 ha) wszedł w skład zakładów doświadczalnych Wyższej Szkoły Rolniczej. Od 1966 r. znajduje się w granicach administracyjnych miasta. W latach siedemdziesiątych zapoczątkowano budowę osiedla domków jednorodzinnych, głównie dla pracowników ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, o nazwie Brzeziny.
Pozostałości przymajątkowego cmentarza rodziny Patzig w olsztyńskich Pozortach. Poniżej osiedle Brzeziny.
 
  
Olsztyn
Biskupiec Reszelski
Skolity, Jonkowo
Dobre Miasto

Warmiński Zodiak, czyli 12. miast Warmii:

Braniewo (niem. Braunsberg) jest najstarszym miastem warmińskim, powstało ok. 1240 r. Od około 1250 do 1340 Braniewo było siedzibą biskupów warmińskich, a do 1278 stolicą diecezji. Ze względu na szybki rozwój miasta, a być może w celu osłabienia rosnącego znaczenie mieszczan, w roku 1342 obok starej Brunsbergi biskup Herman z Pragi założył konkurencyjne Nowe Miasto. Położone było na przeciwnym brzegu Pasłęki. Nowe Miasto nie osiągnęło większego znaczenia, a w roku 1772 zostało połączone administracyjnie ze starym miastem. W czasach wojen szwedzkich miasto wielokrotnie niszczone i grabione z kosztowności, podupadło. W 1772 r. anektowane przez Prusy, zostało stolicą powiatu w prowincji Prusy Wschodnie oraz siedzibą garnizonu. Brunsberga i okolice pozostały katolicką wyspą w morzu pruskiego protestantyzmu. Do końca XVIII w. znajdował się tu port handlowy. W 1852 r. otwarto pierwszą w Prusach linię kolejową na odcinku Braniewo-Kwidzyn. W 1854 r. zbudowano w Braniewie synagogę, która istniała do 1938 r. W 1887 r. powstała Szkoła Rolnicza, pierwsza w Prusach Wschodnich. W 1945 r. Braniewo było zniszczone (w 85%) i splądrowane przez Armię Radziecką. Po II wojnie światowej nazwę miasta zmieniono na słowiańską – Braniewo. Więcej: Braniewo.
Udostępnij:

24 komentarze :

 1. Cytat może i nie pasuje, ale jest piękny, tak jak i zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie przepadam za fotografią monochromatyczną, ale niektóre Twoje zdjęcia czarno-białe są bardzo ładne.Sprawiają wrażenie, że są bardzo smutne i bardzo stare.Pierwsze zdjęcie jest wyjątkowo ładne.
  Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już się boję, że to mój wewnętrzny smutek. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 3. piękny ten brzozowy las w Brzezinach :)
  podoba mi się to monochromatyczne spojrzenie - budynek bramy miejskiej jest rewelacyjny !

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak naoglądam sie dobrych czarno białych zdjęć to potem nie mogę patrzeć na kolorowe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziś nietypowo, trochę smutno ale jak zawsze pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie opisana historia tego małego miasteczka.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię to miasteczko zwane Olsztynem :) Pozdrawiam miło.

   Usuń
 7. Smutne te tablice na starym cmentarzu. Może kiedyś przyjdzie komuś do głowy, aby to uporządkować, wszak to dawni właściciele Pozortów.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym miejscu ma powstać galeria, sam jestem ciekawy, co zrobią z tymi grobami. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Może gdzieś je przeniosą? A tak w ogóle, to sam fakt umiejscowienia galerii, budzi smutek. Nie istnieją już świętości, zasady... ? Nic?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. To teren po byłym gospodarstwie rolnym Pozorty należącym do UWM. Sprzedali go kilka lat temu i wciąż czeka na zagospodarowanie. Wokół powstają już wille, więc pewnie i czas tych nagrobków jest policzony. A ile to dawnych cmentarzy zaorano przy budowie peerelowskich osiedli, tego nawet nikt nie zliczy. Pozdrawiam :)

   Usuń
  4. Byliśmy tam dzisiaj. Nagrobki niemal zapomniane. Galeria handlowa wybudowana dużo dalej. Tego miejsca raczej nikt nie ruszy, bo w planach zagospodarowania są to tereny nie objęte zabudową. Ogarnęliśmy trochę groby... Nawet przyszły inne osoby w to miejsce z racji daty...(01.11.)

   Usuń
 8. Lubię szarości w fotografii architektury. Wówczas kolor nie odwraca uwagi od detali... Fajny post

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna ta Twoja Mała Ojczyzna.
  Pozdrawiam serdecznie.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Stworzyłeś niesamowity klimat. Zdjęcia piękne a i czytałam z przyjemnością. To wyjątkowe miejsca, i tyle "duchów historii"

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa historia majątku w Pozortach no i piekne zdjęcia, lubię czarno-białe i wydaje mi się, że czasami bardziej oddają nastrój chwili.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. EMERYT19/12/16

  To srodek miasta i nikt nie dba o ten cmentarz wstydź się władzo.
  Ciekawie opisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz to teren prywatny, zatem zobaczymy, co zrobi właściciel terenu.

   Usuń
 13. PIEKNE BIAŁO CZARNE FOTOGRAFIE SERDECZNIE POZDRAWIAM

  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE -klik


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia, odwzajemniam. Pozdrawiam

   Usuń
 14. Bardzo klimatyczne zdjęcia. Monochromy mają swój niepowtarzalny urok, podobnie zresztą jak Warmia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Byłam latem w Olsztynie. Sporo secesji tam się zachowało. Takich detali raczej się nie odtwarza..... Chociaż teraz... kto wie?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń