Upał, woda i Olsztyn

Niezbyt mogę funkcjonować przy wysokiej temperaturze. A kiedy już wynurzę nos z domu, to tylko na chwilkę. I chociaż wakacje spędzam częściej na wsi niż w mieście, Olsztyn jest tym miejscem, w którym trzeba się czasami pojawić. Niech będzie. 28 stopni 34 stopnie w cieniu, plaża nad Krzywym lub parkowa fontanna i miasto zwane ogrodem. Taki lipcowy dzień.
Poniżej Tartak Raphaelsohnów w zakolu Łyny. Główny budynek tartaku datowany jest na ok. 1878 rok. Rzeka zapewniała drogę transportową dla sosnowego surowca, który na przełomie XIX i XX w. potrzebny był do produkcji podkładów kolejowych i domów. Przemysł drzewny był jedną z olsztyńskich specjalności. Tartak istniał do połowy lat 20. ub. wieku. Po wojnie teren przejął skarb państwa. Mieściły się tu: baza tramwajowa, MPK, PGM, magazyny i warsztaty. Tartak to symbol czasów pary, żelaza i rozwoju miasta, gdy Olsztyn z małego miasteczka stał się prężnym ośrodkiem wojskowym i przemysłowym.
Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie, znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie, kajakowe oraz plaża miejska. Gdy spojrzymy na jego kształt, to okaże się, że jest również najbardziej pokrzywione – stąd zwyczajowa nazwa akwenu – Krzywe. Dziś spacer zaczniemy od strony Słonecznej Polany, przez przesmyk zwany Lwią Paszczą, Zatokę Miłą, a skończymy na plaży miejskiej. Wszak jesteśmy w mieście 15. jezior i mamy gdzie moczyć nogi.
Rozwój Olsztyna według koncepcji miasta-ogrodu sięga początków XX wieku. Nowością jest próba wykorzystanie poetyki ogrodu nie tylko w procesie rozwoju miasta, ale i w jego promocji. Zielone przyjazne miejsca do życia przeżywają dziś renesans popularności. Z tego punktu widzenia  miasto-ogród pozostaje atrakcyjną i przyszłościową perspektywą rozwoju. Co więcej, wizja miasta-ogrodu odwołuje się do naturalnych walorów dzisiejszej stolicy Warmii i Mazur, ale przede wszystkim należycie eksponuje ukształtowaną przez wieki tożsamość Olsztyna, stolicy historycznej Warmii. – brzmi idea hasła promocyjnego ''Olsztyn. Miasto Ogród''.
Olsztyn – miasto na Warmii. Do zobaczenia.
Udostępnij:

8 komentarzy :

 1. Piekna architektura i zdjęcia.
  Ciepło jakie nam doskwiera nie daje pracować na pełnym słońcu nikomu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że Olsztyn zwany jest ogrodem.
  Piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie pokazany Olsztyn :) Pozdrawiam, Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 4. Znów spora dawka uroczych szczegółów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raz byłem w Olsztynie i wyszedłem w miasto z aparatem ale to było zimą i wtedy sprawiało ono wrażenie posępnego. Muszę koniecznie to nadrobić latem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raz byłem w Olsztynie i wyszedłem w miasto z aparatem ale to było zimą i wtedy sprawiało ono wrażenie posępnego. Muszę koniecznie to nadrobić latem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Olsztyn jest bardzo ciekawym miastem. Pamiętasz że byłam w nim 2 lata temu i potem dedykowałam tekst także Tobie.?
  :-)

  OdpowiedzUsuń