Stary Olsztyn /4/. Kościół ewangelicko-augsburski w Olsztynie

Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie to jedna z trzech świątyń znajdujących się w obrębie olsztyńskiego Starego Miasta, stoi w rogu starego rynku przy ulicy Zamkowej. Obiekt zbudowany został w latach 1876-1899 w stylu neogotyckim, a poświęcony 15 października 1877 roku. W 1939 r. w Olsztynie mieszkało 14 tys. ewangelików, w 2007 roku parafia liczyła około 500 osób.
Allenstein, kościół ewangelicko-augsburski, Marktplatz. Koniec lat 30. Poniżej północna część rynku. Patrząc od strony świątyni i kierując wzrok w prawą stronę, widzimy plebanię, Adlerapotheke (Apteka pod Orłem), Möbelhaus (sklep meblowy). Są też wojskowi, wszak Olsztyn był dawniej miastem koszar.
Gmina ewangelicko-augsburska (luterańska) powstała na terenie Olsztyna w 1779 roku. Na jej potrzeby władze oddały wówczas całe piętro w północnym skrzydle zamku, gdzie zorganizowano kaplicę, mieszkanie proboszcza i szkołę. Od 1828 roku zaczęto ubiegać się o budowę niezależnej świątyni. W roku 1832 zakupiono od miasta plac między rynkiem a fosą zamkową. Pierwszy projekt opracował w grudniu 1838 roku inspektor budowlany Schwinck z Królewca. Niestety ze względu na brak funduszy nie przystąpiono do budowy. Nowe możliwości w zakresie inwestycji miejskich pojawiły się dopiero po zwycięstwie Prus nad Francją. Proboszczem był wtedy ks. Albert Zapatka, który od razu ponowił starania o budowę kościoła. Autorem nowego projektu był mistrz murarski z Olsztyna, Puhlmann. 9 czerwca 1876 roku położono kamień węgielny pod przyszły kościół, stał się nim głaz narzutowy tzw. „Łyński Kamień”, który od lat spoczywał w tym miejscu. Kamień węgielny usytuowany jest wprost pod ołtarzem i obejmuje powierzchnię całej absydy. Głównym wykonawcą budowy był mistrz murarski Matthias Toffel. 15 października 1877 r. odbyła się w Olsztynie uroczystość poświecenia kościoła. Kościół był kilkakrotnie remontowany: po raz pierwszy w 1899 r., a ostatni – w latach 200-2001. Kościół zaprojektowano na 500 miejsc siedzących, 310 na dole i 190 na emporach.
Powyżej fotografie z lat 1910-1980, kościół ewangelicko-augsburski pw. Chrystusa Zbawiciela, w tle też Zamek Kapituły Warmińskiej oraz Targ Rybny, poniżej kościół ewangelicko-augsburski współcześnie.
Proboszczem olsztyńskich luteran jest ksiądz Łukasz Stachelek. Ksiądz ma żonę Dorotę oraz dwoje dzieci – córkę Noemi i syna Natana. Na stanowisku proboszcza zastąpił biskupa Rudolfa Bażanowskiego, który kierował olsztyńską parafią od 1997 roku. Parafia jest dostępna dla każdego, kto tego potrzebuje i chce. Ksiądz włącza się w Noc Muzeów, organizuje koncerty jazzowe oraz organowe. Popieram.
W obrębie Warmii leży 12. miast, wszystkie z prawami miejskimi od średniowiecza. Kliknij i poznaj warmiński Zodiak:  
POL Barczewo COA.svg  Barczewo
POL Biskupiec COA.svg  Biskupiec
POL Bisztynek COA.svg  Bisztynek
POL Braniewo COA.svg  Braniewo   
POL Dobre Miasto COA.svg  Dobre Miasto
POL Frombork COA 1.svg  Frombork
POL Jeziorany COA.svg  Jeziorany
POL Lidzbark Warmiński COA.svg  Lidzbark Warmiński
POL Olsztyn COA.svg  Olsztyn
POL Orneta COA.svg  Orneta
POL Pieniężno COA.svg  Pieniężno
POL Reszel COA.svg  Reszel