Kośno | Rezerwat, jezioro, rzeka, kajak

Ostatnio byliśmy nad mazurską Kalwą. Przy wysokich wodach możliwe jest przepłynięcie z tego akwenu rzeczką Strugą do jeziora Kośno i dalej szlakiem rzeki Kośna. A jak piękne to tereny zobaczycie właśnie dziś. Ponownie zapraszam do rezerwatu Jezioro Kośno, na granicy historycznej Warmii . Zobacz też: Kośno, rezerwat przyrody.
Rzeka Kośna bierze swój początek w jeziorze Kośno, które w całości stanowi rezerwat przyrody. Poza fragmentem w górnym biegu rzeka płynie pośród pól i łąk, często spływ utrudniają powalone drzewa i kamienie na dnie, co widać na zdjęciach. Płynąc tym szlakiem, można zobaczyć wyjątkowe zabytkowe młyny, które są świadectwem gospodarczego wykorzystania rzeki w XIX w., myślę o Pajtuńskim Młynie, gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne i stadnina koni. Spływ najczęściej kończy się we wsi Patryki. Podróż można jednak kontynuować Kanałem Wiktorii i Kanałem Kiermes, dalej rzeką Pisą Warmińską, Wadąg i Łyną.
Jezioro Kośno to akwen rynnowy, położony w Lasach Purdzkich około 10 km na zachód od Pasymia. Połączone jest strumieniem z jeziorem Oreczek i Łajskim. Na wschodnim brzegu w jego części środkowej znajduje się ujście potoku Kalwa, który doprowadza tu wody z jeziora Kalwa. Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Kośna. Jezioro otaczają powierzchnie leśne, szczególnie sosnowe, z domieszką olchy, brzozy i świerku. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, brzegi są wysokie, strome, prawie całkowicie zalesione. Roślinność wynurzona zajmuje niewielką powierzchnię, występuje w wąskich pasach lub kępach, szczególnie w północnej części jeziora. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej z dominacją trzciny, a miejscami oczeretu. Wokół akwenu przebiegają drogi gruntowe i ścieżki. Jego powierzchnia wynosi 569 ha, głębokość 44,6 m.
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno zajmuje powierzchnię 1197,70 ha i został utworzony w 1982 r. Obejmuje duże jezioro eutroficzne Kośno otoczone lasami. Położony jest na terenie gmin Purda, Jedwabno i Pasym, na historycznej granicy Warmii i Mazur. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie cech krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.