#zostajęwdomu i zwiedzam Barczewo /2/ | Barczewska synagoga

Synagogę w Barczewie wzniosła gmina żydowska w 1847 roku. Została ona zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Budynek nie został zniszczony w czasie wojny, szczególnie podczas tzw. nocy kryształowej w dniach 9-10 listopada 1938 r., kiedy większość żydowskich świątyń spalono przez hitlerowców. W czasie wojny w synagodze mieściły się m. in. warsztaty modelarskie, więzienie, a po wojnie urządzono tu oddział Muzeum Warmii i Mazur oraz Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.
Przez kilka lat budynek stał opuszczony i niszczał. Z dawnej synagogi ocalała ozdobna fasada, pięcioboczna absyda, a we wnętrzu główna sala modlitewna, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi i babiniec – przedsionek przeznaczony dla kobiet żebrzących.
Przy synagodze znajduje się lapidarium z macewami. Kirkut, cmentarz żydowski przy ul. Warmińskiej, został założony w Barczewie w 1862 roku. Po wojnie zachowało się jeszcze ponad 100 macew. Cmentarz zlikwidowano w 1976 roku, a macewy przekazano Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kilka macew posłużyło do wzmocnienia skarpy w parku nad Łyną w Olsztynie. Pod koniec 1995 roku w miejscu, gdzie istniał kirkut, miasto ustawiło pamiątkowy obelisk. Obecnie macewy znajdują się przy barczewskiej synagodze.
Poniżej synagoga, czasy powojenne.