Rowerem przez Warmię | Wokół Klebarka Wielkiego

Warmia majowa. W tym roku w większości zimna. Z paczką znajomych kręcimy się na rowerach wokół Klebarka Wielkiego. Wieś położona jest nad jeziorem Klebarskim, na niewielkich pagórkach, otoczona starym drzewostanem i polami uprawnymi. Stąd blisko do Olsztyna, Klewek i Giław.
Wieś o nazwie Cleberg została założona przez kapitułę warmińską na mocy przywileju lokacyjnego na prawie chełmińskim z 27 maja 1357 r. Kościół zbudowano krótko po 1400 r. Wieś została całkowicie zniszczona w 1455 r. Już w 1517 i 1521 r. Mikołaj Kopernik jako administrator kapituły w Olsztynie lokował tu polskich osadników. W 1582 r. w zapiskach występuje proboszcz Marcin Czaplicki, a w szkole parafialnej nauczał Bartłomiej z Pułtuska. Po wojnie polsko-krzyżackiej z lat 1519-1521 i po zniszczeniach, jakich doznała wieś, nowe osadnictwo organizowało się nie w jednym jak dotychczas, lecz w dwóch miejscach, dokonując przez to podziału wsi na dwie części. Kapituła warmińska przywilejem z dnia 4 września 1587 r. usankcjonowała podział na dwie równe części. Tym samym zostały wówczas założone dwie odrębne wsie: Klebark Wielki (zwany też Starym – Alt Cleberg) i Klebark Mały (zwany też nowym – Neu Cleberg).
Jezioro Klebarskie poniżej.
Jezioro połączone jest wąskim i bardzo zarośniętym przesmykiem, zwanym Szyją, z jeziorem Silickim. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 1,4 ha. Do zbiornika dopływa strumyk z jeziora Linowskiego koło Klewek. Z północno-wschodniej części jeziora uchodzi kanał biegnący do rzeki Kiermas.
Jedną z wysp opanowały kormorany. Podobno utrapienie rybaków.
W kościele w Klebarku Wielkim znajdują się Relikwie Świętego Krzyża, które w 2002 roku ofiarował Archidiecezji Warmińskiej Jan Paweł II. Pierwszy kościół w Klebarku Wielkim zbudowano ok. 1400 roku. Następny w 1580, a istniejący do dzisiaj w 1892 roku. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest granitowa chrzcielnica z XIV wieku. Wnętrze kościoła jest neogotyckie. Najcenniejsze są witraże wykonane przez Wilhelma Mayr'a, które należą do najwybitniejszych dzieł XIX-wiecznej sztuki witrażowej znajdujących się w Polsce. Ołtarz główny, ołtarze boczne i ambona również cechuje styl neogotycki. Kościół został też bogato ozdobiony malowidłami z końca XIX wieku.
Przy kościele znajduje się murowana, klasycystyczna plebania z cegły z początku XX wieku. 8 września 2002 roku zostało tu erygowane Archidiecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego.
Kręciliśmy się wokół Klebarka Wielkiego, a w ostateczności dojechaliśmy do Klewek, Starego Olsztyna i Olsztyna. Zatem polecam trasę rowerową Olsztyn-Ostrzeszewo-Klebark Wielki-Klewki-Szczęsne-Stary Olsztyn-Olsztyn. To dobrze przejechane 30 km. Do zobaczenia na Warmii.