Olsztyn | W głębi lasu

Olsztyn, Las Miejski
Przyroda budzi się do życia, zatem zaglądamy do lasów. W samym Olsztynie to Las Miejski, a niedaleko od jego granic znajduje się Las Warmiński. Przez oba te miejsca przypływa nitka królowej rzek Warmii i Mazur, Łyny. Wiadomo, że oddychamy dzięki lasom – zielonym płucom Ziemi. Tymczasem co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów. Na świecie ubywa ich 12-15 mln hektarów. Korzystajcie zatem dopóki są, zapraszam na zielony spacer.
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski

Stadion Leśny otwarto w 1920 roku. Trenowali na nim m.in. czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą Helmut Hirschfeld i mistrz olimpijski Gerhard Stöck. Na obiekcie dwukrotnie padł rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. Wówczas rekord świata w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld. 5 sierpnia 1960 r., podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. W 1970 roku rozegrano tutaj mecz lekkoatletyczny Polska – Szwajcaria. Stadion zlokalizowany na terenach podmokłych został perfekcyjnie zabezpieczony przed zalewaniem dzięki systemowi drobnych rurek melioracyjnych znajdujących się pod płytą główną. System odwadniania stadionu został uszkodzony przez ciężki sprzęt, który wjechał na płytę boiska. Późniejsze próby palowania podłoża nie przyniosły efektu. Obecnie Stadion Leśny nie nadaje się do organizowania jakichkolwiek imprez sportowych. Od kilku lat cyklicznie odbywa się na nim impreza „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”, mająca na celu odbudowę i reaktywację obiektu.
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
W akcie lokacyjnym miasta w 1353 r. Olsztyn otrzymał lasy rozciągające się pomiędzy Olsztynem a wsią Dywity (do rzeki Wadąg), wraz ze znajdującą się tu wsią Sądyty. W końcu wieku XIV miasto wzbogaciło o lasy w południowej części nad jeziorem Kielarskim (teren z późniejszą leśniczówką Binduga i obecnie znajdujący się w obszarze Rezerwatu Las Warmiński). W 1952 roku Windugę włączono do Nadleśnictwa Nowy Ramuk. Obecny "Las Miejski" obejmuje tylko obszar z północnej strony między centrum Olsztyna a Dywitami). W wieku XVII w celu ochrony zasobów leśnych powołano straż leśną. Na początku XX w wybudowano Stadion Leśny, sanatorium przeciwgruźlicze, restaurację i kawiarnię. W połowie XX Las Miejski uzyskał prawa przedsiębiorstwa komunalnego, administrowanego przez burmistrza miasta. Po II wojnie światowej utworzono Nadleśnictwo Miejskie. 25 września 1991 r. uchwałą Rady Miasta powołano zakład budżetowy "Las Miejski w Olsztynie". To teren leśny i rekreacyjny położony w północnej części miasta Olsztyn. Cały obszar liczący 1 415,87 ha znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Kompleks główny obejmuje 1100 ha.
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Olsztyn, Las Miejski
Rezerwat przyrody Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego to leśny rezerwat przyrody położony na terenie gmin Stawiguda i Purda w powiecie olsztyńskim. Położony jest między Jeziorem Łańskim a wsią Ruś. W Lesie Warmińskim znajduje się bogata roślinność, liczne starodrzewy, wśród których przeważa sosna. Najstarsze drzewostany sosnowe mają ponad 200 lat. Drzewo to miejscami osiąga do 38 m wysokości i 100 cm pierśnicy. Niektóre egzemplarze dębu osiągnęły 350 lat. Szereg drzew jest pomnikami przyrody, do najciekawszych należą: „Dąb Napoleona” oraz wiekowy cis o formie krzaczastej i wysokości ok. 3 m.

Olsztyn, Las Miejski
Pamiętajcie też, że rusza akcja "Zanocuj w lesie”. To projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i survivalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46. Nie można oczywiście niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.