Kraków | Wieża ratuszowa

15 lipca. Dla mojego regionu to data szczególna. W 1410 r. na polach grunwaldzkich starły się wojska polsko-litewskie i krzyżackie. To były cztery godziny, które wstrząsnęły Europą. A my dziś jesteśmy na krakowskim rynku i poświęcamy czas wieży ratuszowej. Najstarsze wzmianki o krakowskim ratuszu, znajdującym się na Rynku Głównym w Krakowie, pochodzą z 1313 roku. Był to późnogotycki budynek ze schodkowymi szczytami i wysoką wieżą. Został rozebrany w 1820 roku. Pozostałością jest znana każdemu wieża. Pokonujemy 110 stopni i wchodzimy na górę.

Historia lwów

Obecnie wejścia do wieży strzeże para lwów z pocz. XIX wieku pochodzących z klasycystycznego pałacu Morstinów w Pławowicach. Za lwy odpowiedzialni są dwaj konserwatorzy Wiktor Zin i Władysław Grabski. Lwy były wykonane z białego kamienia, który pod wpływem zanieczyszczeń krakowskiego powietrza stracił na barwie. Obecnie w pławowickim pałacu stoją kopie lwów. U wejścia zachował się gotycki portal z herbem Krakowa i godłem Polski.

Atomowy wzór czasu

Wieża ratuszowa datowana jest na 1383 rok. To obiekt gotycki o wysokości 70 metrów. Na wieży znajdowały się trzy dzwony. Jest jeszcze ciekawostka o ratuszowym zegarze. W 1524 roku na wieży zamontowano sprowadzony z Norymbergi zegar, który uległ zniszczeniu podczas pożaru. W 1680 r., w wyniku uderzenia pioruna w wieży wybuchł kolejny pożar, doprowadzając do spalenia hełmu wieży, zegara, stopienia się dzwonu, a sama wieża wypaliła się do połowy.
Obecny zegar na wieży od 2000 roku sterowany jest falą radiową odbieraną w systemie DCF77. Zapewnia mu to dokładność zgodną z atomowym wzorcem czasu.
1 marca 1817 r. na posiedzeniu Zgromadzenia Reprezentantów Wolnego Miasta Krakowa podjęto decyzję o zburzeniu części gmachu ratusza, w której znajdował się spichlerz.

Gotyckie wnętrze ratuszowej wieży

Na parterze wieży znajduje się sala z gotyckim sklepieniem, dawniej tu mieścił się miejski skarbiec. Przechowywano w nim przedmioty ze złota, srebra i cyny. W sali na piętrze była kaplica. Do górnych pomieszczeń wieży prowadzi wąska i stroma klatka schodowa z 110 kamiennymi stopniami. Sala na pierwszym piętrze należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich Krakowa. Ostatnia restauracja przywróciła jej krzyżowo-żebrowe sklepienie oraz odsłoniła resztki polichromii i złoceń. Można tutaj oglądać reprodukcje widoków dawnego krakowskiego ratusza.

Punkt widokowy z panoramą Krakowa

Ze szczytu wieży ratuszowej można oglądać panoramę Starego Miasta. W piwnicach pierwotnie działała Piwnica Świdnicka oraz więzienie. Ciekawostką jest to, że piwnica swoją nazwę zawdzięcza śląskiemu piwu, które było sprowadzane aż ze Świdnicy. Po odgruzowaniu i adaptacji w latach 60. XX wieku kawiarnia, w latach 1983–1995 Teatr Satyry „Maszkaron”, tworząc tutaj swoją małą scenę o charakterze komediowo-kabaretowym. a po kolejnym remoncie przeprowadzonym w latach 1997-1998 pomieszczenia oddano „Scenie pod Ratuszem” krakowskiego Teatru Ludowego.
Bywajcie zdrowi i wyczekujcie następnych postów z Krakowa.