Dobre Miasto, położone w sercu Warmii, to miasto z bogatą historią i licznymi atrakcjami. Znane jest z gotyckiej kolegiaty, Baszty Bocianiej i Skansenu Miejskiego, a także z przynależności do międzynarodowej sieci Cittaslow, promującej kulturę "dobrego życia". Miasto jest usytuowane nad rzeką Łyną, a jego historia sięga XIII wieku.
Pierwotnie miasto nazywało się Guttstadt (niem. "Dobre Miasto"), co jest tłumaczeniem z łacińskiego "Bona Civitas". Dobre Miasto leży na sztucznej wyspie, powstałej w wyniku przekopania kanału. Gotycka kolegiata Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych to druga co do wielkości świątynia na Warmii. Miasto należy do międzynarodowej sieci miast promujących ideę "dobrego życia" i zrównoważonego rozwoju.
Dobre Miasto było miejscem wizyt Mikołaja Kopernika, który uczestniczył w objeździe diecezji z biskupem Janem Dantyszkiem. W Skansenie Miejskim odtworzono warsztaty rzemieślnicze z początku XX wieku. Miasto leży nad Łyną, która jest najdłuższym szlakiem kajakowym regionu. Słynie z produkcji pysznych śliwek w czekoladzie i krówek.
W okolicy znajdują się liczne zabytki, w tym barokowy kościół w Głotowie i pałac biskupów warmińskich w Smolajnach.