Michał Lengowski

LENGOWSKI Michał (1873-1967)
warmiński poeta ludowy i działacz polonijny; 1891-1908 górnik w Westfalii, 1920 działacz Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego, współzałożyciel Związku Polaków w Prusach Wsch. (1920) i działacz Związku Polaków w Niemczech; członek Instytutu Mazurskiego w Olsztynie; 1955 prezes olsztyńskiego Oddziału ZLP; w twórczości nawiązywał do tradycji ludowej, zbierał pieśni, legendy i przysłowia; autor (pisał głównie gwarą) wierszy patriotycznych, okolicznościowych, satyryczno-humorystycznych; od 1967 roku przyznawana jest regionalna nagroda jego imienia.
Udostępnij:

2 komentarze :

 1. Anonimowy23/6/08

  A ja właśnie czytam biografię Marii Zientara-Malewskiej. I tak mi przyszło do głowy, że jej życie to taki świetny materiał na film- coś w stylu "Miss Potter" z Renee Zellweger.
  Szkoda, że filmowcy nie widzą w ogóle tematu naszych wielkich pisarzy - walczących, zmagających się z zastaną rzeczywistością.
  Wiesz, że moja koleżanka- rówieśniczka z Gdańska po raz pierwszy o MZM usłyszała ode mnie ? Podejrzewam , że o Lengowskim czy Kajce też mało kto słyszał.
  Prowincjuszka

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy23/6/08

  Cieszę się, że są jeszcze tacy, którzy propagują warmińską poezję. Czytając wiersze Malewskiej, Kajki, Bromkowej czy Lengowskiego zauważamy, że o tę ziemię walczono srecem i ciałem, podziwiano jej piękno, język i kulturę. W dzisiejszym świecie jest to godne podziwu.
  Niestety, obecnie bardzo łatwo zatracamy swoje korzenie, a szkoda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń