Ratujmy kapliczki warmińskie

Olsztyńskie starostwo przeznaczy na renowację warmińskich kapliczek 250 tysięcy euro.
Warmińskie kapliczki przez lata popadły w zapomnienie, a ich stan cały czas się pogarszał. Powiat olsztyński rozpoczął w 2003 r. realizację projektu "Ratujmy kapliczki warmińskie".
W przeciwieństwie do otaczających ją Prus Książęcych, Warmia nie została objęta reformacją, lecz pozostała katolicka. Zawdzięcza temu dużą liczbę zachowanych do dziś kapliczek - około 1600. Najstarsza kapliczka pochodzi z 1601 r. i znajduje się w Dobrągu koło Barczewa, 50 kapliczek wybudowano w XVIII wieku. Przeważająca większość jednak powstała w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Kapliczki były budowane na znak wdzięczności, w związku z końcem wojny lub przetrwania epidemii. Były też formą wyrażania prośby o uchronienie przed nieszczęściem. Częściowo spełniały funkcje brakujących w okolicy kościołów. Fundatorami były najczęściej gminy wiejskie lub osoby prywatne. (źródło: IAR)
[Kapliczka w okolicy Ornety, przy drodze Dobre Miasto-Orneta]
Udostępnij:

4 komentarze :

 1. Kapliczki są niewątpliwym skarbem Warmii. Na szczęście ludzie starają się o nie dbać. No,ale nie są w stanie ich remontować, czasem coś robią prowizorycznie jak np. w Najdymowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mysle ze okoliczni mieszkancy dbaja o nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy18/10/08

  Przemierzając Warmię widziałem niestety i te brzydsze strony kapliczek, np. w Barczewie. Na pewno jest to projekt potrzebny, bo warto ocalić je od zapomnienia.
  Ale są też wspaniałe kapliczki i jest ich większość na szczęście:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy18/10/08

  to poczytajcie o tym:
  http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,90320,5748806,Rozebrali_we_wsi_kapliczke__bo_buduja_rondo.html

  OdpowiedzUsuń