Przejdź do głównej zawartości

Polecany wpis

Barczewo | "Święta Góra", czyli stary cmentarz katolicki przy ul. Armii Krajowej

W listopadzie zaglądamy na warmińskie cmentarze. Jako pierwszy niech będzie ten w Barczewie. W samym mieście jest kilka starych nekropolii. Po niektórych nie ma już śladu, zlikwidowano je na mocy zarządzeń miejscowych władz, często bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Działo się tak w okresie powojennym. Cmentarz żydowski, który znajdował się przy ul. Warmińskiej, został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jak pisze Jan Chłosta, jeszcze w 1967 roku badacze zarejestrowali tam 20 nagrobków. Dziś stoi tu pamiątkowy głaz. Macewy zostały po latach odnalezione w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecnie znajdują się na terenie barczewskiej synagogi. Natomiast w 2001 roku archeolodzy odkryli na terenie barczewskiego klasztoru wiele szkieletów ułożonych w identyczny sposób. Były to zapewne pochówki zakonników oraz członków społeczności klasztornej. My wkraczamy dziś na cmentarz katolicki założony w pierwszej połowie XIX w., powstały na gruntach kościelnych, wówczas jeszc…

Kapliczki warmińskie: Żegoty

Komentarze

 1. Anonimowy4/2/09

  strzelista bardzo, ciekawa forma

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy5/2/09

  W tych okolicach jest wiele takich właśnie kapliczek...datowane na początek XX wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy6/2/09

  Lubie ogladac i fotografowac kapliczki. Jest w nich jakas tajemniczosc, jakies misterium... miejscowi ludzie staja i sie zegnaja znakiem krzyza. Tak jest na kaszubach.
  Ciekawa sprawa...

  OdpowiedzUsuń
 4. a jeszcze w uzupełnieniu nagłówka o Warmii. Nazwa Warmia wywodzona też była alternatywnie od plemienia Warmów (warma-większy owad, warmai- trzmiele) (za A. Bruckner)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty