Mikołaj Kopernik w Olsztynie

Mikołaj Kopernik był w Olsztynie administratorem kapituły w latach 1516-1519, a potem 1520-1521. Podczas pobytu na zamku zajmował się sprawami reformy systemu monetarnego w Prusach Królewskich, efektem czego ukończył Traktat o monetach. Tu dokonywał obserwacji ruchu planet, a olsztyńskie badania przyczyniły się też do napisania De revolutionibus, w którym astronom zawarł heliocentryczną teorię budowy świata. Na zamku olsztyńskim została napisana pierwsza księga dzieła. Kopernik odbywał liczne podróże po dobrach kapituły, by uregulować sprawy osadnicze. Notatki wpisywał do księgi zatytułowanej Lokacje łanów opuszczonych. Oryginał tej księgi, zawierający kilkadziesiąt własnoręcznych wpisów Kopernika, znajduje się w olsztyńskim Archiwum Diecezji Warmińskiej. Do jego głównych zadań należało: troska o właściwe zagospodarowanie dóbr kapitulnych, terminowe zbieranie czynszów, pilnowanie gospodarki leśnej, dbanie o zarząd miastami. Czytaj dalej... źródło
Udostępnij:

6 komentarzy :

 1. Anonimowy13/3/09

  polskie go wydało plemię::) Nasz Kopernik

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy14/3/09

  Kopernik jak Marilyn Monroe z czerwoną szminką na ustach lub w berecie Che Guevary? Astronom odbrązowiony, pozbawiony patosu ma promować Warmię. Co na to torunianie?

  Kopernik ze szminką i w berecie?

  Kopernik była kobietą - to wiemy dzięki Juliuszowi Machulskiemu. Olsztyńscy radni poszli dalej i wymyślili jeszcze barwniejszą kampanię. Ich pomysłem na promocję Warmii jest wizerunek Kopernika stylizowany na ikonach popkultury.

  Stąd pomysł na wielkiego astronoma uszminkowanego jak Marilyn Monroe i w berecie a la Che Guervara. Pierwsza opcja odpadła, bo radni wystraszyli się, że będzie zbyt ekstrawagancko. Czapka południowoamerykańskiego rewolucjonisty jednak pozostała.

  Tamtejsi specjaliści od promocji mówią wprost, że prowokują, by zwrócić uwagę, że astronom większość życia spędził na Warmii, nie w Toruniu. Co na to torunianie? Mieszkańcy kopernikowego miasta odpowiadają zgodnie, że astronom jest nasz i w wersji tradycyjnej promuje nas najlepiej.

  Sceptycznie o pomyśle wypowiada się też Andrzej Szmak z biura Toruńskiego Centrum Miasta.

  Na Warmii Kopernik w wersji pop pojawi się niebawem na kubkach, breloczkach i koszulkach. Taki wizerunek astronoma oddajemy olsztynianom bez walki, bo najwyraźniej wolimy nasz "pomnikowy". Jednak olsztyńscy urzędnicy chcą też wydać folder "Dowody na warmińskość Kopernika". Obyśmy więc nie przespali momentu, gdy po pierniki turyści też zaczną jeździć do Olsztyna.

  pozdrawiam, to cytat z Torunia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy14/3/09

  Walka trwa...Olsztyn czy Toruń:)
  Renia ma rację...ważne, że nasz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mikołaj Kopernik to moj favorite osoba. Ladne zdjecie z pomnika. Anna :)

  PS Lubie twoje zmiany na blogu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że taka "bitwa" o Kopernika ma miejsce. :) Macie rację, najważniejsze że i tak jest NASZ. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy25/3/09

  Jako Pomorzanka z Grudziadza - blizszy mi Torun - wiec w tej walce pod ich sztandarami bym stanela, ale niewazne, kto wygra, wazne, zeby wszyscy wiedzieli kim byl Kopernik, a nie wiedza!
  Koledzy syna w High Scool nie wiedza, ze Kopernik to Polak, ani Chopin ani inni slynni Polacy!

  A zdjecie - bardzo ciekawe!

  OdpowiedzUsuń