Przejdź do głównej zawartości

Polecany wpis

Barczewo | "Święta Góra", czyli stary cmentarz katolicki przy ul. Armii Krajowej

W listopadzie zaglądamy na warmińskie cmentarze. Jako pierwszy niech będzie ten w Barczewie. W samym mieście jest kilka starych nekropolii. Po niektórych nie ma już śladu, zlikwidowano je na mocy zarządzeń miejscowych władz, często bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Działo się tak w okresie powojennym. Cmentarz żydowski, który znajdował się przy ul. Warmińskiej, został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jak pisze Jan Chłosta, jeszcze w 1967 roku badacze zarejestrowali tam 20 nagrobków. Dziś stoi tu pamiątkowy głaz. Macewy zostały po latach odnalezione w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecnie znajdują się na terenie barczewskiej synagogi. Natomiast w 2001 roku archeolodzy odkryli na terenie barczewskiego klasztoru wiele szkieletów ułożonych w identyczny sposób. Były to zapewne pochówki zakonników oraz członków społeczności klasztornej. My wkraczamy dziś na cmentarz katolicki założony w pierwszej połowie XIX w., powstały na gruntach kościelnych, wówczas jeszc…

Frombork

Frombork z lotu ptaka, widok z Wieży Radziejowskiego

Komentarze

 1. Oh jaka to piekna pocztowka - Zbigniew ty masz talent. Anna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. renia4/6/09

  Wspaniałe zdjęcie, strasznie mi się podoba i brak kolorów tu pasuje, oj masz zmysł piękna. Przyjadę tu z rodzinką chyba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/6/09

  oj wspaniały widok, az się rozmarzyłam, naprawdę super zdjęcie. kiedyś chyba byłam tu na wycieczce szkolnej ale nie pamietam dokładnie takich widoków. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy5/6/09

  Jak pocztowka to fakt, wspaniala perspektywa, a skad to zdjecie zrobione?
  No i ja jako Pomorzanka, sladami Kopernika kiedys wedrowalam i Frombork zwiedzilam, warto!

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy6/6/09

  ok. zdjęcie, piękny widok i brak kolorów urzeka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za pochwały...taki widok we Fromborku jest od czasów Kopernika, a na dole jest jeszcze ciekawiej:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy12/6/09

  cudowne zdjęcia, podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Mrocznie. I pięknie...

  OdpowiedzUsuń
 9. lukas15/1/11

  piękne!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty