Przejdź do głównej zawartości

Polecany wpis

Barczewo | "Święta Góra", czyli stary cmentarz katolicki przy ul. Armii Krajowej

W listopadzie zaglądamy na warmińskie cmentarze. Jako pierwszy niech będzie ten w Barczewie. W samym mieście jest kilka starych nekropolii. Po niektórych nie ma już śladu, zlikwidowano je na mocy zarządzeń miejscowych władz, często bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Działo się tak w okresie powojennym. Cmentarz żydowski, który znajdował się przy ul. Warmińskiej, został zlikwidowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jak pisze Jan Chłosta, jeszcze w 1967 roku badacze zarejestrowali tam 20 nagrobków. Dziś stoi tu pamiątkowy głaz. Macewy zostały po latach odnalezione w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecnie znajdują się na terenie barczewskiej synagogi. Natomiast w 2001 roku archeolodzy odkryli na terenie barczewskiego klasztoru wiele szkieletów ułożonych w identyczny sposób. Były to zapewne pochówki zakonników oraz członków społeczności klasztornej. My wkraczamy dziś na cmentarz katolicki założony w pierwszej połowie XIX w., powstały na gruntach kościelnych, wówczas jeszc…

Kapliczki warmińskie: okolice Pieniężna

Kapliczka nieopodal Pieniężna, przy drodze Pieniężno-Lidzbark Warmiński

Komentarze

 1. Pierwsze zdjęcie jest takie trochę 'bułhakowskie': miękkie, natrojowe... I tak samo jak w zdjęciach Bułhaka, widać w nim miłośc do regionu, w ktorym się żyje..

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja zupełnie niedawno sunęłam warmińskimi drogami i ze zdziwieniem obserwowałam ogrom przydrożnych kapliczek. Ze zdziwieniem, bo u nas zdecydowanie ich mniej.
  Niektóre naprawdę piękne były.

  OdpowiedzUsuń
 3. renia20/7/09

  bardzo skromna i tajemnicza kapliczka, bardzo mnie urzeka swoja aurą

  OdpowiedzUsuń
 4. Kapliczka piękna w swej prostocie, a pejzaż za nią... ech...

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie zdjęcia jak Twoje (szczególnie to pierwsze, niezwykłe) przypominają mi, że nigdy nie dałabym rady mieszkać za granicą, wyjechać na dłużej, na zawsze.

  Przepiękne zdjęcia...

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak na marginesie dodam, że po zrobieniu tego zdjęcia do dziś mam asfalt na butach:) Cóż, polskie drogi gminne mogą wciągnąć człowieka:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy23/7/09

  Uwazaj wiec zeby Cie drogi nie pochlonely, byloby zal, takie piekne zdjecia robisz... a swoja droga tu we WLoszech w takim upale nawierzchnie drog sa twarde!! Zadnych kolein!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest to doskonałe zdjęcia. Anna:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kurcze, aż się rozmarzyłam taki na widok...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty