Reszel w weekend

Zapraszam do zwiedzenia pięknego warmińskiego miasteczka. Warto, bo Reszel to wspaniałe wąskie uliczki, secesyjne kamienice, piękne kościoły i gościnni mieszkańcy. To prawdziwa perła Warmii. Miasto należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Jest to organizacja non profit, a jej celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie, stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. Reszel przystąpił do tej organizacji w 2004 roku. Zakres współpracy obejmuje m. in. ochronę środowiska, poprawę infrastruktury miejskiej, dbałość o produkty lokalne, turystykę i promocję.

Zabytki Reszla: 
Zamek biskupów warmińskich: 
Gotycki zamek w Reszlu zaczęto budować w 1350 roku. Przez lata był ważnym ogniwem pierścienia obronnego Prus. W XVI wieku utracił swoje wojskowe znaczenie i stał się myśliwską rezydencją biskupów warmińskich. W 1795 roku zamek zamieniono na więzienie, 27 lat później dobudowano szarą dzwonnicę - dziś siedzibę Galerii Sztuki Współczesnej. Budowlę otaczają mury. Przy zamku znajduje się pomnik Ignacego Paderewskiego. Dodam, że w 1811 roku spalono w Reszlu ostatnią czarownicę w Europie. Warto spojrzeć też w górę na kamienną miniaturę reszelskiego zamku. 
Most gotycki: 
Most gotycki na rzece Sajnie, zbudowany z cegły w drugiej połowie XIV wieku, odrestaurowany w 2000 roku. 
Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu: 
Kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Reszlu został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, jednak już wcześniej istniał w tym miejscu drewniany obiekt.  Kościół jest gotycki, orientowany, murowany z cegły na podmurowaniu z kamienia, trójnawowy. Sklepienia gwiaździste pochodzą z lat 1475-76. Ośmiokondygnacyjna wieża została wzniesiona wraz z kościołem. Jej górna kondygnacja i hełm pochodzą z 1837 roku. To wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice. Figury apostołów wewnątrz obiektu pochodzą z Fromborka, zostały podarowane kościołowi reszelskiemu po pożarze w roku 1806, który strawił większość wnętrz świątyni. Po wschodniej stronie kościoła znajduje się plebania, o której najstarsza wzmianka pochodzi z 1444 roku, kilkakrotnie przebudowywana, barokowa, wzniesiona przy średniowiecznym murze obronnym. Po stronie zachodniej klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny.  
Cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego z XVIII w.: 
Do zmiany tytułu w 1963 – kościół p.w. św. Krzyża, zwany też gimnazjalnym. Miejsce wspaniałe i magiczne, które dzieli dziedziniec ze szkołą zawodową.

Okolice Reszla to piękne i malownicze tereny. Obłe ukształtowanie terenu czyni to miejsce urokliwym. Wokół mnóstwo lasów i jezior.  

Ciekawostki: 
Ostatnim aktem jurysdykcji karnej w Reszlu, w wydaniu średniowiecznym, było spalenie na wzgórzu szubienicznym Barbary Zdunk podejrzanej o podpalenie miasta w nocy z dnia 16 na 17 września 1807 roku, w którym spłonęło sześć domostw i zginęło dwoje ludzi. Ciągnący się latami proces sądowy zakończył się 21 sierpnia 1811 roku w Królewcu, skazując oskarżoną na spalenie na stosie. Wyrok wykonał kat sprowadzony z Lidzbarka Warmińskiego, któremu zasugerowano, aby przed zapaleniem stosu obwinioną udusił i tym samym oszczędził jej cierpień. Twierdzi się, że ten sposób egzekucji - przez spalenie na stosie - był ostatnim w Europie.
W Reszlu i okolicach nie ma problemu z noclegiem. Polecam, bo warto zatrzymać się tu na kilka dni i na przykład rowerem (który można wypożyczyć przy zamku) wybrać się na zwiedzanie malowniczych terenów. Nieopodal znajduje się też sanktuarium w Świętej Lipce. A miejsca z noclegami w gospodarstwach agroturystycznych to: Pilec, Leginy, Święta Lipka. Tu można dobrze zjeść i wspaniale wypocząć.