Po prostu Olsztyn

Kolejno: Stary Ratusz, Stare Miasto, Dom Gazety Olsztyńskiej, Targ Rybny*, Willa Bayer**, wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego i lustrzana rzeźba na placu Jana Pawła II.
* Targ powstał w miejscu wolnej przestrzeni graniczącej z murami miejskimi na obszarze rozszerzonej lokacji miasta. Nazwa Targ Rybny (Fisch Markt) pojawia się w planach z początkiem XIX stulecia.
Po II wojnie światowej zburzono większość zniszczonych budynków stojących przy placu. Nazwę przemianowano wtedy na cześć gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Mieszkańcy Olsztyna nadali mu potoczną nazwę Karolek. W latach 60. XX wieku zabetonowano plac, a wokoło ustawiono latarnie uliczne i ławki. Z początkiem lat 90. nazwa placu została z powrotem zmieniona na nazwę Targ Rybny. Postanowiono też odbudować kamienice stylizowane na zabudowę przedwojenną. W okolicy znajduje się Dom Gazety Olsztyńskiej i pomnik św. Jakuba, patrona Olsztyna.
** Plac Franklina Roosevelta w czasach Prus Wschodnich pełnił funkcję handlową i nazywany był Pferd-Markd (Targ Koński). W latach 1894-1896 powstała tu niewielka budowla nazwana Willą Bayer. Jej projektant jest nieznany. Obiekt został wybudowany w stylu eklektycznym, z mieszanką neorenesansu francuskiego i klimatu architektury rosyjskiej. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Instytut Filologii Polskiej WSP, a dziś bank, który obiekt wyremontował.

Rok 2000. II nagrodę Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" otrzymuje Magdalena Kumorek. Artystka zaśpiewała dwie piękne piosenki:  Sama chciała - sł. Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski oraz Tańczące Eurydyki - sł. A.Wojciechowski, muz. Katarzyna Gärtner, Ewa Rzemieniecka.
Powiem szczerze, że zanim Magdalena Kumorek stała się znana szerszej publiczności jako aktorka, rozkochała mnie swoim pięknym głosem. Za swój magiczny wokal zdobyła wiele nagród. Przygotowała recitale Bal u Posejdona, Bezszelestnie, Byle nie o miłości oraz W drodze za widnokres. Brała też udział w widowisku muzycznym Ulica Szarlatanów do tekstów Gałczyńskiego, który również zaprezentowano podczas Spotkań w 2003 roku. Dodam, że brała w nim też udział inna wspaniała artystka, Dorota Osińska, która zdobyła nagrodę również za wykonanie utworu Sama chciała - ale o tym następnym razem.