Trasa: Olsztyn, Orneta, Krosno, Frombork - 106 km.
Po drodze: Dobre Miasto, Lubomino, Bażyny (pozostałości po zespole dworskim z XVIII w.), Wierzno Wielkie (kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wybudowany w roku 1597; kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka), liczne kapliczki przydrożne i niekończąca się natura.W okolicy: na zachód od Dobrego Miasta znajduje się wieś Głotowo z wzorowaną na jerozolimskiej Kalwarią Warmińską, w okolicach Bażyn warto wstąpić do wsi Chwalęcin - tu późnobarokowe sanktuarium oraz Osetnika, gdzie znajdują się ruiny kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Starszego z XV w. Polecam też Braniewo, 16 km od Fromborka - tu jedyny na Warmii ogród zoologiczny, barokowy budynek hospicjum dla konwertytów, Collegium Hosianum oraz wspaniałe budynki z czerwonej cegły: dworzec kolejowy, urząd miejski, sąd.Nocleg: bazę noclegową znajdziecie na stronie Urzędu Miejskiego w Ornecie, gdyby ktoś chciał skorzystać z włóczęgi w okolicach tego miasta. We Fromborku, oprócz hoteli, jest też kilka przyzwoitych gospodarstw agroturystycznych, korzystałem i polecam. Można też wynająć pokój vis-à-vis katedry.

Krosno. Budowa zespołu pielgrzymkowego w Krośnie wzorowana była na znanym założeniu architektonicznym Świętej Lipki. Budowniczym barokowego kościoła był Jan Krzysztof Reimers z Ornety. Zadanie realizował według wcześniej przygotowanego projektu w Warszawie, którego autorem najprawdopodobniej był Józef Piola. Budowle zespołu: kościół, obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi i dom księży emerytów wybudowane zostały z czerwonej cegły i pokryte tynkiem. Dom połączony jest z kościołem napowietrznym gankiem na wysokości pierwszego piętra. Za kościołem, w obrębie krużganka, ocalał też cmentarz proboszczów. Całe przedsięwzięcie budowy finansowane było z fundacji założonej przez archiprezbitera Kacpra Simonisa z Ornety, który był też sekretarzem kapituły warmińskiej. We wnętrzu zachował się ołtarz główny z 1724 r., z kopią cudownej figurki Matki Boskiej, jej oryginał zaginął w 1945 roku. W kościele znajduje się też ambona późnobarokowa z 1725 r. Budynkiem sąsiadującym z sanktuarium jest barokowa plebania z 1722 roku. Ma ona zostać zmieniona na miejsce spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej. Etykiety: Krosno.

I ♥ Warmia
a ja bym chętnie sie wybrała na taka wycieczkę! na śląsku pogoda nie dopisała na majowy weekend niestety :) pozdrawiam serdecznie - piekne zdjęcia jak zawsze !
OdpowiedzUsuńTo prawda, ta wiosna jest wyjątkowo niekorzystna dla turystyki. Dziękuję, pozdrawiam.
UsuńMiło popatrzeć że gdzieś jest słonecznie.... Powiem szczerze, Twój opis zachęca do wycieczki :)
OdpowiedzUsuńTo chwile ze słońcem, na co dzień jest deszczowo.
UsuńBardzo ciekawa trasa. Może latem skorzystam z Twojej propozycji, mimo, że niektóre miejsca są mi znane.
OdpowiedzUsuńU nas deszczowo. Pogoda jak zauważyłam zawsze wędruje od Ciebie do mnie. Pozdrawiam :)))
Polecam, polecam... Pozdrawiam :)
UsuńBardzo zgrabnie opracowana trasa:) Krosno znam tylko to na południu, teraz wiem, że jest też na Warmii:)
OdpowiedzUsuńciekawe jakie będą następne wycieczki:)
Zapraszam za dwa tygodnie i na Warmię oczywiście :)
UsuńFajna trasa i oczywiście wspaniałe zdjęcia!
OdpowiedzUsuńpozdrowienia z pochmurnego Brna! :)
Profesjonalne i piękne zdjęcia. Kopernik jest mi bliski - pochodzę z Torunia, miejsca jego urodzenia. Pewnie zawitam do Fromborka.
OdpowiedzUsuńTo akurat kłania się Szlak Kopernikowski :)
UsuńSzkoda, że mieszkam tak daleko od Twojej ukochanej Warmii i nie mogę zwiedzić pokazanych przez Ciebie miast. Chociaż gdy patrzyłam na Ornetę, wydawało mi się, że wiele miasteczek w moim województwie przypomina ją. W Olsztynie byłam tylko raz i to na bardzo ważnej dla mnie uroczystości i niewiele pamiętam z wyglądu miasta. Na pewno teraz inaczej bym patrzyła na Twój Olsztyn.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam i życzę ciepła.
I właśnie po to są blogi, aby podróżować wirtualnie. Też życzę dużo słońca :)
Usuńbardzo profesjonalnie przygotowałeś trasę Zbyszku,pooglądałam,stwierdzając ,że...Warmia jest piękna i jest co w niej zobaczyć...
OdpowiedzUsuńOd dawna mi się marzy zwiedzenie tej okolicy, chciałabym jeszcze dodać na początek Toruń, a na koniec Malbork i Trójmiasto. Z niecierpliwością czekam na kolejne części, będę miała fajną ściągę jak się w końcu kiedyś wybiorę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Od Torunia to i ja chyba zacznę, bo byłem tam wieki temu. Pozdrawiam :)
UsuńTylko zapakowac maly tobolek i w trase!!!
OdpowiedzUsuńSerdecznosci
Judith
piękne zdjęcia i ciekawa trasa. pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPrzyjemne widoczki na Frombork I adnie pokazana panorama Fromborka.
OdpowiedzUsuńCzęsto tam bywam, bo mam niedaleko.
Szczęściarz, ja mam ponad 100 km, a to już trochę dużo na częste odwiedziny.
UsuńMiałam teraz zwiedzić Dobre Miasto, ale zostawiłam na cieplejszy okres. Coś czuję, że skorzystam z proponowanej przez Ciebie trasy. Jest bardzo ciekawa.
OdpowiedzUsuńA Olsztyn jest taki jak go, Zbyszku, pokazujesz; pełen uroku, ciekawej architektury i wspaniałego, wypoczynkowego klimatu.
Pozdrawiam serdecznie:)
To proponuję zacząć, jak poprzednicy, od Torunia, szlakiem Kopernika. To dopiero byłaby wyprawa. Tyle ciekawych miejsc. Pozdrawiam :)
UsuńŚwietne klimaty i rewelacyjny pomysł z tymi propozycjami wycieczek! A przy okazji - może pokusiłbyś się kiedyś o przybliżenie różnic/granic/podobieństw Warmii i Mazur? Bardzom ciekawy!
OdpowiedzUsuńCiekawe czy jest co zestawiać. To różnice jak Kraków i Warszawa :) Ale pomysł ciekawy.
UsuńŚwietne zdjęcia, fajna trasa... Jednym słowem bomba :)
OdpowiedzUsuńPiękna trasa do zwiedzania.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że tak daleko...
Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))
Pozdrawiam :)
UsuńByłam we Fromborku kilka ładnych lat temu ale tylko przejazdem ......nie było czasu na zwiedzanie a szkoda bo to piękne miasto......
OdpowiedzUsuńPrawda, to wspaniałe, małe miasteczko.
UsuńW dwóch miejscach byłam. Przyszła pora na zwiedzania co się da!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Czyli w Polskę jedziemy :) Pozdrawiam
UsuńDwa z czterech pokazanych przez Ciebie:) Nie byłam w Ornecie i Krośnie. Zwiedzam od dziecka co się da, jednak czasami powracam w to samo miejsce.
UsuńPozdrawiam:)
Też mam takie miejsca :) Pozdrawiam
UsuńStudiowałam w Toruniu na UMK Swięto uczelni - dzień urodzin Kopernika - wolny od zajęć, uroczysty koncert chóru. Moze we Fromborku powinnismy obchodzić dzień smierci ;D
OdpowiedzUsuńAle wiecie, kazdy wykorzystuje to, co ma. Oni maja jedną kamienicę, w której sie Kopernik urodził. Imponujaca jest natomiast skala na jaką fakt jego urodzin rozwineli reklame miasta. Rzeczywiscie, dla człowieka z Fromborka moze byc to bezczelne. Dla mnie jednak od tego, jak bardzo torunianie jadą na Koperniku, wazniejsze jest, dlaczego nie robia tego fromborczanie, mając duze wieksze atuty do wykorzystania..
Tak to jest z tą promocją. W naszym regionie liczy się kasa i nic bez niej nie da się zrobić, brak pomysłów. Dlatego podziwiam Gdańsk, który przez promocję blogów promuje tym samym miasto.
UsuńNo, ale jest przecież rebelia :)
Hej Zbyszku!
OdpowiedzUsuńPięknie przygotowałeś trasę. Gratulacje! Ja w Olsztynie byłem oczywiście. A też bywałem kilka razy na wsi między Biskupcem i Jezioranami. I mam to na fotkach:) To jest piękna, mała wieś Zerbuń. I niedaleko jezioro Luterskie.
A na weekendzie byłem na Mazowszu Północnym. Też w małej wsi między Pułtuskiem a Ciechanowem. Piekne tereny. Mało ludzi:)
Pozdrawiam z Mazowsza
Vojtek
Dziękuję. W Zerbuniu mam rodzinę, znam te okolice idealnie. A okoliczne jeziora są wspaniałe, nawet do wędkowania.
UsuńPozdrawiam z Warmii :)
W Zerbuniu byliśm z rodzinką 3 rzy:) Piękne, urocze wsie oddalone trochę dalej od ludzi. Super!!!!!!!!!!!!!!!!!
UsuńPodzielam opinię :)
UsuńCudowna wyprawa, już tęsknię za wakacjami i wycieczką w te miejsca:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńFantastyczna trasa. Wszystko dopracowane...Zapięte na ostatni guzik?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)