Warmia na weekend (1 z 5)

Trasa: Olsztyn, Orneta, Krosno, Frombork - 106 km.
Po drodze: Dobre Miasto, Lubomino, Bażyny (pozostałości po zespole dworskim z XVIII w.), Wierzno Wielkie (kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wybudowany w roku 1597; kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka), liczne kapliczki przydrożne i niekończąca się natura. 
W okolicy: na zachód od Dobrego Miasta znajduje się wieś Głotowo z wzorowaną na jerozolimskiej Kalwarią Warmińską, w okolicach Bażyn warto wstąpić do wsi Chwalęcin - tu późnobarokowe sanktuarium oraz Osetnika, gdzie znajdują się ruiny kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Starszego z XV w. Polecam też Braniewo, 16 km od Fromborka - tu jedyny na Warmii ogród zoologiczny, barokowy budynek hospicjum dla konwertytów, Collegium Hosianum oraz wspaniałe budynki z czerwonej cegły: dworzec kolejowy, urząd miejski, sąd. 

Nocleg: bazę noclegową znajdziecie na stronie Urzędu Miejskiego w Ornecie, gdyby ktoś chciał skorzystać z włóczęgi w okolicach tego miasta. We Fromborku, oprócz hoteli, jest też kilka przyzwoitych gospodarstw agroturystycznych, korzystałem i polecam. Można też wynająć pokój vis-à-vis katedry. 


Olsztyn. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną, Alna znaczy "łania", to pruska nazwa Łyny). Zasadźcą i pierwszym burmistrzem miasta był Jan z Łajs. Liczne wojny XV wieku niejednokrotnie niszczyły młode jeszcze miasto. Mieszkańcy utrzymywali się z handlu i rzemiosła. Pośredniczyli też w wymianie handlowej między Polską a portami Bałtyku. Administratorem dóbr kapituły warmińskiej był kanonik fromborski – Mikołaj Kopernik. W ostatnich latach XIX wieku i na początku XX wzniesiono nowe gmachy publiczne, zbudowano też nowoczesne dzielnice mieszkaniowe. W roku 1890 położono instalację gazową, a w 1892 zadzwonił pierwszy telefon. 22 stycznia 1945 Olsztyn zajęła Armia Czerwona, po kilku dniach stacjonowania żołnierze radzieccy podpalili miasto – zniszczeniu uległo ok. 40% zabudowy. Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, moje miejsce magiczne. To w jego granicach znajduje się 15 jezior, 3 rzeki, las miejski oraz dwa rezerwaty przyrody (Mszar i Redykajny). Urzekające krajobrazy i sielankowa atmosfera sprawiają, że Olsztyn jest bardzo atrakcyjnym grodem. Najciekawszą częścią miasta jest Stare Miasto, otoczone murami obronnymi. Chociaż w czasie II wojny światowej olsztyńska Starówka została praktycznie zrównana z ziemią, większość zabytkowej zabudowy zrekonstruowano, w tym Wysoką Bramę, XIV-wieczny zamek kapituły warmińskiej i katedrę św. Jakuba. Etykiety: Olsztyn, blog: Olsztyn fotograficznie.

Orneta. 12 sierpnia 1308 - na ten dzień datowana jest pierwsza wzmianka o osadzie Orneta.  9 lat później powstały mury obronne i rozbudowany został zamek. Kilka następnych lat to: budowa kościoła farnego w mieście, ratusza, istniał tu też szpital św. Ducha - średniowieczny szpital ornecki. Zabytki: ratusz - wybudowany w stylu gotyckim znajduje się w centralnej części rynku orneckiego. Powstał on w 1351 na miejscu dawnego domu kupieckiego. Pierwsza wzmianka o nim datowana jest na 1359. Obecny kształt bryły ratusza został nadany najprawdopodobniej w latach 1376-1389; kościół parafialny św. Jana Chrzciciela - gotycki kościół parafialny został zbudowany w latach przed 1350 - po 1370, z inicjatywy biskupa Hermana z Pragi. To ceglana czteroprzęsłowa bazylika z niewyodrębnioną częścią prezbiterialną i z wieżą od zachodu. W XV w. dobudowano kaplice boczne, które z czasem otrzymały ozdobne szczyty, nadające budowli niezwykle malowniczy wygląd, podkreślony ceramicznym detalem architektonicznym. Wyróżnia się wysokimi, ozdobnymi attykami i fryzem z terakoty, umieszczono w nim maski kobiet i mężczyzn.; cerkiew prawosławna św. Mikołaja; kaplica Jerozolimska; układ urbanistyczny miasta z rynkiem; spichlerz i synagoga. Etykiety: Orneta.Krosno. Budowa zespołu pielgrzymkowego w Krośnie wzorowana była na znanym założeniu architektonicznym Świętej Lipki. Budowniczym barokowego kościoła był Jan Krzysztof Reimers z Ornety. Zadanie realizował według wcześniej przygotowanego projektu w Warszawie, którego autorem najprawdopodobniej był Józef Piola. Budowle zespołu: kościół, obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi i dom księży emerytów wybudowane zostały z czerwonej cegły i pokryte tynkiem. Dom połączony jest z kościołem napowietrznym gankiem na wysokości pierwszego piętra. Za kościołem, w obrębie krużganka, ocalał też cmentarz proboszczów. Całe przedsięwzięcie budowy finansowane było z fundacji założonej przez archiprezbitera Kacpra Simonisa z Ornety, który był też sekretarzem kapituły warmińskiej. We wnętrzu zachował się ołtarz główny z 1724 r., z kopią cudownej figurki Matki Boskiej, jej oryginał zaginął w 1945 roku. W kościele znajduje się też ambona późnobarokowa z 1725 r. Budynkiem sąsiadującym z sanktuarium jest barokowa plebania z 1722 roku. Ma ona zostać zmieniona na miejsce spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej. Etykiety: Krosno.

Frombork. Pierwsza wzmianka źródłowa o formującym się u stóp Wzgórza miasteczku pochodzi z 1278. Kiedy po kolejnym powstaniu Prusów w 1275 doszczętnie spalono katedrę w Braniewie, biskup postanowił przenieść kapitułę warmińską i wybudować tu katedrę. Nazwę miasta przyjęto od Najświętszej Marii Panny, patronki katedry, mówiono też Gród Naszej Pani. Od czasów założenia życie mieszkańców miasta wiązało się głównie z rybołówstwem i rolnictwem. Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 miasto wraz całą Warmią weszło w skład Królestwa Polskiego. We Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym niemal nieprzerwanie od roku 1510 do dnia swojej śmierci w maju 1543 roku.  Zabytki: zespół katedralny na wzgórzu złożony z katedry i obwarowań katedralnych, otoczony budynkami dawnych kanonii. Tu: Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, Wieża Radziejowskiego z wahadłem Foucaulta, prywatna wieża Kopernika, Muzeum Mikołaja Kopernika; zespół poszpitalny św. Ducha i kaplica św. Anny - Muzeum Historii Medycyny; Baszta Żeglarska z XV w. Ciekawostki: u podnóża Wzgórza Katedralnego we Fromborku rośnie limba syberyjska tzw. samosiejka, unikat w skali europejskiej, drzewo to nie występuje w tym klimacie, na tej szerokości geograficznej i w Europie; ok. 1540 roku, pod Fromborkiem, powstała pierwsza na Warmii huta szkła; Szlak Kopernikowski - pieszy szlak turystyczny, biegnący głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, skąd biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego ku Toruniowi. Długość odcinka położonego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wynosi 237 km. Etykiety: Frombork.

I ♥ Warmia
Udostępnij:

41 komentarzy :

 1. a ja bym chętnie sie wybrała na taka wycieczkę! na śląsku pogoda nie dopisała na majowy weekend niestety :) pozdrawiam serdecznie - piekne zdjęcia jak zawsze !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ta wiosna jest wyjątkowo niekorzystna dla turystyki. Dziękuję, pozdrawiam.

   Usuń
 2. Miło popatrzeć że gdzieś jest słonecznie.... Powiem szczerze, Twój opis zachęca do wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chwile ze słońcem, na co dzień jest deszczowo.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa trasa. Może latem skorzystam z Twojej propozycji, mimo, że niektóre miejsca są mi znane.
  U nas deszczowo. Pogoda jak zauważyłam zawsze wędruje od Ciebie do mnie. Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zgrabnie opracowana trasa:) Krosno znam tylko to na południu, teraz wiem, że jest też na Warmii:)
  ciekawe jakie będą następne wycieczki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam za dwa tygodnie i na Warmię oczywiście :)

   Usuń
 5. Fajna trasa i oczywiście wspaniałe zdjęcia!
  pozdrowienia z pochmurnego Brna! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Profesjonalne i piękne zdjęcia. Kopernik jest mi bliski - pochodzę z Torunia, miejsca jego urodzenia. Pewnie zawitam do Fromborka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akurat kłania się Szlak Kopernikowski :)

   Usuń
 7. Anonimowy3/5/13

  Szkoda, że mieszkam tak daleko od Twojej ukochanej Warmii i nie mogę zwiedzić pokazanych przez Ciebie miast. Chociaż gdy patrzyłam na Ornetę, wydawało mi się, że wiele miasteczek w moim województwie przypomina ją. W Olsztynie byłam tylko raz i to na bardzo ważnej dla mnie uroczystości i niewiele pamiętam z wyglądu miasta. Na pewno teraz inaczej bym patrzyła na Twój Olsztyn.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę ciepła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie po to są blogi, aby podróżować wirtualnie. Też życzę dużo słońca :)

   Usuń
 8. krakowianka3/5/13

  bardzo profesjonalnie przygotowałeś trasę Zbyszku,pooglądałam,stwierdzając ,że...Warmia jest piękna i jest co w niej zobaczyć...

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna mi się marzy zwiedzenie tej okolicy, chciałabym jeszcze dodać na początek Toruń, a na koniec Malbork i Trójmiasto. Z niecierpliwością czekam na kolejne części, będę miała fajną ściągę jak się w końcu kiedyś wybiorę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od Torunia to i ja chyba zacznę, bo byłem tam wieki temu. Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Tylko zapakowac maly tobolek i w trase!!!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 11. piękne zdjęcia i ciekawa trasa. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. EMERYT3/5/13

  Przyjemne widoczki na Frombork I adnie pokazana panorama Fromborka.
  Często tam bywam, bo mam niedaleko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęściarz, ja mam ponad 100 km, a to już trochę dużo na częste odwiedziny.

   Usuń
 13. Miałam teraz zwiedzić Dobre Miasto, ale zostawiłam na cieplejszy okres. Coś czuję, że skorzystam z proponowanej przez Ciebie trasy. Jest bardzo ciekawa.
  A Olsztyn jest taki jak go, Zbyszku, pokazujesz; pełen uroku, ciekawej architektury i wspaniałego, wypoczynkowego klimatu.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proponuję zacząć, jak poprzednicy, od Torunia, szlakiem Kopernika. To dopiero byłaby wyprawa. Tyle ciekawych miejsc. Pozdrawiam :)

   Usuń
 14. Świetne klimaty i rewelacyjny pomysł z tymi propozycjami wycieczek! A przy okazji - może pokusiłbyś się kiedyś o przybliżenie różnic/granic/podobieństw Warmii i Mazur? Bardzom ciekawy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy jest co zestawiać. To różnice jak Kraków i Warszawa :) Ale pomysł ciekawy.

   Usuń
 15. Świetne zdjęcia, fajna trasa... Jednym słowem bomba :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy4/5/13

  Piękna trasa do zwiedzania.
  Szkoda, że tak daleko...
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam we Fromborku kilka ładnych lat temu ale tylko przejazdem ......nie było czasu na zwiedzanie a szkoda bo to piękne miasto......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, to wspaniałe, małe miasteczko.

   Usuń
 18. W dwóch miejscach byłam. Przyszła pora na zwiedzania co się da!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli w Polskę jedziemy :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dwa z czterech pokazanych przez Ciebie:) Nie byłam w Ornecie i Krośnie. Zwiedzam od dziecka co się da, jednak czasami powracam w to samo miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Też mam takie miejsca :) Pozdrawiam

   Usuń
 19. Assassin885/5/13

  Studiowałam w Toruniu na UMK Swięto uczelni - dzień urodzin Kopernika - wolny od zajęć, uroczysty koncert chóru. Moze we Fromborku powinnismy obchodzić dzień smierci ;D
  Ale wiecie, kazdy wykorzystuje to, co ma. Oni maja jedną kamienicę, w której sie Kopernik urodził. Imponujaca jest natomiast skala na jaką fakt jego urodzin rozwineli reklame miasta. Rzeczywiscie, dla człowieka z Fromborka moze byc to bezczelne. Dla mnie jednak od tego, jak bardzo torunianie jadą na Koperniku, wazniejsze jest, dlaczego nie robia tego fromborczanie, mając duze wieksze atuty do wykorzystania..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest z tą promocją. W naszym regionie liczy się kasa i nic bez niej nie da się zrobić, brak pomysłów. Dlatego podziwiam Gdańsk, który przez promocję blogów promuje tym samym miasto.
   No, ale jest przecież rebelia :)

   Usuń
 20. Hej Zbyszku!
  Pięknie przygotowałeś trasę. Gratulacje! Ja w Olsztynie byłem oczywiście. A też bywałem kilka razy na wsi między Biskupcem i Jezioranami. I mam to na fotkach:) To jest piękna, mała wieś Zerbuń. I niedaleko jezioro Luterskie.
  A na weekendzie byłem na Mazowszu Północnym. Też w małej wsi między Pułtuskiem a Ciechanowem. Piekne tereny. Mało ludzi:)
  Pozdrawiam z Mazowsza
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. W Zerbuniu mam rodzinę, znam te okolice idealnie. A okoliczne jeziora są wspaniałe, nawet do wędkowania.
   Pozdrawiam z Warmii :)

   Usuń
  2. W Zerbuniu byliśm z rodzinką 3 rzy:) Piękne, urocze wsie oddalone trochę dalej od ludzi. Super!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
  3. Podzielam opinię :)

   Usuń
 21. Cudowna wyprawa, już tęsknię za wakacjami i wycieczką w te miejsca:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Fantastyczna trasa. Wszystko dopracowane...Zapięte na ostatni guzik?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń